Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Seslendirme Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler
Seslendirme Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler
18.10.2022 15:42

Herkese merhaba, bu ay seslendirme yapmak isteyenler için tavsiyelerimizi içeren bir yazı kaleme almak istedik. Zira seslendirme ve dublaj yapmak isteyen, mesleğe meraklı birçok insan var. Mesleği gönüllü olarak yapmak isteyeninden, geçimini bu işten sağlamak isteyenlere kadar çokça meraklının olduğunu duyuyor ve şahit oluyoruz. Seslendirme işine başlamak isteyenler için ilk olarak seslendirme ve dublaj işinin aynı gibi görünen ancak farklı işler olduğunu bilmek gerekiyor. İkinci olarak ise yakın çevrenizdeki insanlardan aldığınız övgülerin çok önemli olmadığınının farkında olmak gerekiyor. Bu noktada seslendirme ve dublaj yönetmeni veya bir cast direktörüne sesinizi dinletmek doğru bir karar olabilir. Yani sesinizi yakın çevrenizdeki insanlar değil profesyonel bir kişinin onaylaması gerekiyor. sonuçta sesinizi onaylacak kişi bir yönetmen öyle değil mi? Mesleğe meraklı olanların birçoğu seslendirme ve dublaj kurslarıyla sektöre ilk adımlarını atıyor. Mesleğe meraklı ve yeni başlayanlar için seslendirme ve dublaj ajanslarına doğrudan başvurunun uygun olmadığı gibi ‘seslendirme sanatçıyısıyım’ gibi iddialı bir yaklaşımın da doğru olmadığı kanaatindeyiz.

Seslendirme mi Dublaj mı?
Hangi Alanda Yeteneğiniz Olduğunu Düşünüyorsunuz?

Bir markanın sesi olmak mı? Bir filmde bir karakteri konuşmak mı? Hangisi sizi daha fazla heyecanlandırıyor? Eğer bir markanın sesi olmak istiyorsanız seslendirmeye, film veya dizide bir karakteri yeniden konuşmak istiyorsanız dublaja meraklısınız demektir. Bu aşama çok mühim çünkü bu seçiminiz size o işin kapılarını aralayacak. Sadece yöneldiğiniz alanda kendisinizi geliştirme fırsatı bulacaksınız ve uzmanlaşacaksınız. Bu noktada hemen eğitim almaya başlamadan önce yeteneğiniz olup olmadığını keşfederek başlayabilirsiniz.

Nereden Başlamalı?

Seslendirme yapmak isteyenlerin günlük konuşma dilinde mükemmel bir diksiyona sahip olması gerekiyor. Bunun için meb bağlantılı diksiyon kursları, özel dersler veya youtube üzerinden diksiyon eğitimi videoları izleyip kendinizi geliştirebilirsiniz. Seslendirme mesleğindeki diğer en önmeli kriter kulağınızın çok iyi olması. Bizler seslendirme sanatçısının tanımını yaparken seslendirme sanatçısının; sesi iyi olan değil, kulağı iyi olan kişi olduğunu söylüyoruz. Seslendirme veya dublaj mesleğinde ‘ses güzelliği’ni galat bir ifade olarak addediyoruz. Seslendirme yapmaya başlarken seslendirme kursuna kaydolup eğitim almaya başlamadan önce diksiyon analizi, sonra seslendirme analizi yaptırıp bu konuda yeteneğinizi keşfederek başlayabilirsiniz.

Dublaj yapmak isteyenler seslendirmeden biraz farklı olarak tiyatral yeteneğinin daha ön planda olması gerektiğini bilmeleri gerekiyor. Diksiyonun, dublaj mesleğinde de önemli bir kriter olduğunu söyleyebiliriz. Metin-film koordinasyonundaki teknik yeteneğiniz önemli. Gözünüz bir karakterde, bir metinde replikte… Dublaj yeteneğinizi yine meb onaylı bir dublaj kursunda eğitim alarak veya kurs öncesi dublaj analizi ile yeteneğiniz olup olmadığınızı keşfederek başlayabilirsiniz. Analiz sonucunda profesyonel bir rapor oluşturuyor bu raporu sizinle paylaşıyoruz.

Ses analizi bir anlamda online audition gibi. Evet, sesiniz hakkında övgüler alıyorsunuz. Ancak bu konuda seslendirme yönetmenleri, cast direktörleri sizinle aynı fikirde mi? bu çok önemli bir konu.

Kulak Geliştirici Egzersizler Önemli

Seslendirme yapmak için iyi bir kulağınızın olması gerektiğini söylemiştik. Duyduğu sesi, oyunu, vurguyu taklit edebilen iyi bir kulak. Kulağınızı geliştirmek için ise düzenli çalışmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. İster seslendirme ve dublaj eğitimi aldığınız bir kurstan mezun olun, isterseniz ses analizi yaptırın, istersenizde online eğitim alın. Günlük egzersiz yapmadığınız sürece ilerleyemezsiniz. Yanlış vurgularla seslendirme yaparak çalıştığınız insanları hayal kırıklığına uğratabilirsiniz. Bu bahsedeceğim egzersiz ile kulağınızı inanılmaz geliştirecek ve hergün 20 dakika zaman ayırarak çok iyi bir noktaya geldiğinizi farkedeceksiniz. Gözünüze kestirdiğiniz ve ‘bu reklamı ben olsam harika seslendirirdim’ dediğiniz bir reklamı youtube da bulun, reklamı dinleyin ve metinini yazın. Sonra dinleyin ve cümle cümle metni takip edin. Vurgu, tonlama  ve oyunu seslendiren kişi ile aynı olacak şekilde seslendirin. Seslendiren kişinin vurgu tonlama ve oyununa dikkat kesilin. Unutmayın ki o reklam bir seslendirme yönetmeni refakatinde kaydedildi.

Sesinizi Tanıtan Profesyonel Demo Hazırlamak

Eğitim sürecini bitirdiniz ve seslendirme yapmaya hazırım diyorsanız profesyonel bir demoya ihtiyacınız var demektir. Sesinizi tanıtan en iyi demoyu, profesyonel bir stüdyoda, seslendirme yönetmeni refakatinde kaydedebilirsiniz. Kendi kendinize ve ev ortamında kaydedilen demolar ile sunum yapmaktan kaçınmalısınız. Profesyonel stüdyoda hazırlanan demo ile sunum yapmak projeye seçilmek için sizi en güçlü aday yapacaktır.

Seslendirme yapmak için neler yapmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Seslendirmenin dublajdan farklı olduğunu, seslendirme sanaçısının seslendirdiğini, dublaj sanatçısının konuştuğunu artık biliyorsunuz.


Fotoğraflar © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

 

 

 

 

 

YAZAR HAKKINDA
Birol Berber
Birol Berber | BiberSA Prodüksiyon | Seslendirme Yönetmeni
ETİKETLER
En Çok Okunanlar
Dergi