Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Billie Eilish: Happier Than Ever Dünya Turnesi URSA Broadcast G2 Camera’ları Kullanıyor
Billie Eilish: Happier Than Ever Dünya Turnesi URSA Broadcast G2 Camera’ları Kullanıyor
23.10.2022 20:48

Blackmagic Design, Billie Eilish: Happier Than Ever Dünya Turnesi’nin, Blackmagic Design’den çok kameralı bir canlı yapım iş akışını kullandığını duyurdu.

Stuart Merser yönetimindeki video yapımında uzman Vis a Vis şirketi, Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali’ndeki bir canlı performansın da dahil olduğu, bir yıl boyunca 43 konserlik bir turneyi üstlendi. Sahne görsellerinin yanı sıra, şarkıcı ve besteci olan sanatçının festivalde baş sanatçı olarak verdiği konseri de festivalin YouTube kanallarında yayınladı.

Konser mekanı her gece değişse de esasen ana prodüksiyon kurulumu değişmiyor ve SMPTE fiber bağlantılı altı Blackmagic URSA Broadcast G2 kameradan oluşuyor. Arkasına bağımsız bir fiber sistemi eklenerek bir PoleCam sistemi üzerine takılan Blackmagic Micro Studio Camera 4K da dahil olmak üzere, birkaç küçük kamera sistemi bu ana kurulumu tamamlıyor.

Stuart Merser, şunları söyledi: “Sahnenin etrafındaki kameraların hepsi, Blackcam’ın raylı kamera sistemleri üzerinde kurulu. Hikaye anlatımı son derece önemli, dolayısıyla devamlılık ihtiyacı da. Bu kameraların tamamı, özel istasyonlardan ve uzaktan kontrol edilir. Bu istasyonlar, operatörlerin kendi TX’ini (gönderdikleri sinyal) ve dönüş sinyalini görmelerine olanak sağlayan SmartView 4K ve SmartScope Duo 4K önizleme monitörlerine sahiptir.

Donanım kontrolü için bir ATEM 2 M/E Advanced Panel’in takılı olduğu ana prodüksiyon masası, ATEM Constellation 8K canlı prodüksiyon switcher’ine dayalıdır. Birçok HyperDeck Studio HD Mini kaydedicinin bağlı olduğu bir Smart Videohub 12G 40x40 yönlendirici, sinyal yönetimi için kullanılıyor. Ayrıca teknik cihaz rafında; yukarı, aşağı ve çapraz dönüştürmeler için bir Teranex AV format dönüştürücü bulunuyor.

Merser, turne video sisteminin bir parçası olarak PRG’nin 5mm LED panellerinin kullanılmasını istedi. Merser, bunu şöyle açıkladı: “Videonun yansıtılmasını istemedim. Sahnenin her iki tarafında 16x9 yan ekranlarımızla birlikte, sahnede dikey ekranlarımız ve bir ana LED duvarımız var, yani canlı IMAG’ı (Dev Görüntü) her yüzeye gönderebiliriz.

Coachella Festivali’nin planlanmasına gelirsek, turnenin video bileşenlerinin çoğu festival sahnesine de adapte edildi.” Merser şunu belirtti: “Bu, Billie’nin önünde şarkı söyleyeceği büyüleyici ve hareketli arka planlar oluşturmak üzere “disguise xR” ve “Notch Blocks”u sisteme dahil etmeyi de kapsıyordu.

Vis a Vis’in ayrıca, özel konuk gösterimlerini ve canlı bir YouTube yayınını da üstlenmesi gerekiyordu. Sonuç olarak, iki ek URSA Broadcast G2 kamera ve bu yayın için tahsis edilmiş bir prodüksiyon masası dahil edildi.

Merser, sözlerini şöyle tamamladı: “Canlı yayındaki geniş açılı çekimleri sağlamak zorunda olduğum için, yanımda ATEM Production Studio 4K çalıştıran ikinci bir masa vardı, böylece yayın miksine geniş açı görüntüler ekleyebildim.

Billie de dahil çoğu sanatçı, gösteri biter bitmez Instagram’larına gidiyorlar. Herhangi bir yorum alıyorsam, bu genellikle sosyal medyada izledikleri bir klip için oluyor. Hayranların ekranları kaydetmesi ve bu içeriği sosyal medyada paylaşması, nasıl ve nerede kullanacaklarına bakmaksızın ürettiğimiz şeyin, mümkün olan en iyi kalitede olmasını her zamankinden daha önemli kılıyor.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.