Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Kaynakların Birleştirilmelerini Destekleyen İlk Uzaktan Medya Düzenleme Platformu Nevion VideoIPath
Kaynakların Birleştirilmelerini Destekleyen İlk Uzaktan Medya Düzenleme Platformu Nevion VideoIPath
23.10.2022 20:56

Bir Sony Group şirketi ve sanal medya prodüksiyon çözümleri sağlayıcısı olan Nevion, en üst düzey medya düzenleme platformu VideoIPath’in artık birleştirmeyi veya birden fazla bağımsız kopyasının konumlar içinde ve arasında işbirliği yapma yeteneğini desteklediğini duyurdu. Bu benzersiz gelişme, prodüksiyon kaynaklarının nerede bulunduklarına bakılmaksızın ve düzenleme performansı, güvenilirlik ve güvenlikten ödün vermeden sorunsuz bir şekilde paylaşılmasına ve kullanılmasına olanak tanıdığından, dağıtılmış çok merkezli medya prodüksiyonunda büyük bir atılım.

Yayıncılar, medya ve prodüksiyon şirketleri, uzaktan ve dağıtılmış prodüksiyona geçerek canlı prodüksiyonlarının esnekliğini ve maliyet etkinliğini giderek daha fazla artırmanın yollarını arıyorlar. Bu tür prodüksiyonlar, birden fazla konumda bulunan stüdyoları, kontrol odalarını, insanları, şirket içinde ve bulutta sinyal işlemeyi içerir. Bu kaynakları LAN, WAN, 5G ve GCCG (Ground-to-Cloud-Cloud-to-Ground) ağlar arasında kolayca paylaşmak, kontrol etmek ve bağlamak, bu tür prodüksiyonların sağlanmasındaki en büyük zorluklardan biri.

Nevion VideoIPath, sektördeki en güçlü, ölçeklenebilir, güvenli ve kullanımı kolay planlama/düzenleme sistemlerinden biri olarak kendini kanıtladı. Birleştirme sayesinde, örneğin her bir merkezde bulunan ayrı VideoIPath sistemleri, konumlar arasında kaynakları güvenli bir şekilde paylaşmak, kontrol etmek ve bağlamak için artık diğer VideoIPath sistemleriyle işbirliği yapabilir.

Her sistem bağımsız ve kendi kaynaklarından sorumlu olduğundan, birleşik yapının diğer bölümlerinde sorunlar çıksa bile işlemeye ve işbirliğine devam eder. Birleştirme yeteneği ayrıca VideoIPath’in tüm prodüksiyon kaynaklarını ve ilgili tüm medya akışlarını yönetmesi için ölçeklenebilirlikte seviyeyi yükseltmesini sağlar.

Uzak ve dağıtılmış prodüksiyon, VideoIPath’in birleştirme işlevleri için bariz uygulamalar olsa da, bu yetenek, tesisler içindeki ağları, örneğin ingest, prodüksiyon ve playout arasında bölümlere ayırmak için de kullanılabilir.

VideoIPath’in birleştirme yetenekleri, telekom servis sağlayıcıları için de büyük bir fırsat. Bu yetenek, müşterilerin tesislerini bir araya getirmek için yayıncıların düzenleme uygulamasıyla sorunsuz bir şekilde çalışabilen bir WAN düzenlemesi sağlamalarına olanak tanır.

Nevion VideoIPath Ürün Müdürü Arne-Johan Martinsen şunları söyledi: “Nevion ve bağlı olduğu ana şirket Sony, içerik üreticilerinin nerede olurlarsa olsunlar prodüksiyon kaynaklarını paylaşmalarını sağlamayı hedefliyor. Bu yeni VideoIPath kaynak birleştirme işlevi, bunu başarmanın önemli bir parçası. Temel altyapının karmaşıklığını kullanıcılardan gizleyen ve ölçeklenebilirlik, güvenilirlik ve güvenlik sağlayan VideoIPath, içerik üreticilerinin yaratıcılığa odaklanmasını sağlarken, verimliliği ve etkinliği artırır.