Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Haivision, Nokia ve Media Broadcast, SportsInnovation 2022 Fuarında 5G Kampüs Ağı Üzerinde Ortak Mobil ve Kablosuz TV Prodüksiyon Demosu Yaptılar
Haivision, Nokia ve Media Broadcast, SportsInnovation 2022 Fuarında 5G Kampüs Ağı Üzerinde Ortak Mobil ve Kablosuz TV Prodüksiyon Demosu Yaptılar
24.11.2022 10:48

Kritik önem taşıyan, gerçek zamanlı video ağı ve görsel işbirliği çözümlerinin önde gelen küresel sağlayıcılarından Haivision Systems Inc., SportsInnovation 2022 Fuarında 5G üzerinden mobil görüntü dağıtımı için kapsamlı ve esnek bir çözümün demosunu yapmak üzere Nokia ve Alman servis sağlayıcı Media Broadcast ile işbirliği yaptı. 

Almanya’nın Düsseldorf kentinde yer alan Merkur Spiel-Arena’daki etkinlikte, Nokia 5G kampüsü özel kablosuz ağı üzerinden ultra düşük gecikmeyle çekim yapmak, çekimleri kurgu ve miks amacıyla resmi yayıncıların OB van araçlarına göndermek için profesyonel bir Sony  kamera ile bir Haivision Pro460 video vericisinden oluşan bir çözüm sunuldu. 

Nokia Orta Avrupa Kanal Satış Lideri Ronald Warnken, şunları söyledi: “Önde gelen 5G kampüs özel kablosuz ağımızı sağlamak için Haivision ve Media Broadcast ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz. Bu işbirliği, iç mekanlarda birkaç yüz metre kareden açık havada birkaç kilometre kareye kadar yerleri kapsayan, belirli coğrafi alanlara yönelik sağlam, yerel bir ağ sağlıyor. Kullanımının o alana bağlı kişiler veya cihazlarla sınırlı olması ek güvenlik ve kontrol sağlıyor ve Nokia çözümü aracılığıyla daha da kısıtlanabiliyor.” 

SportsInnovation 2022 için Media Broadcast, Merkur Spiel-Arena’da özel amaçlı 100 MHz (3.7 GHz – 3.8 GHz) bant genişliğine sahip bir 5G ağı kurmak için Alman Federal Ağ Ajansı’ndan (BNetzA) onay aldı. Arenada kapsama için iki adet 5G anteni kuruldu: Biri ticari alandaki konuk ağırlama bölgesinde; diğeriyse saha ve taraftar galerileri için 5W gücünde bir dış anten.

Etkinlikte Haivision Pro460 verici sahadaki ekiplerin ağ üzerinden bir 4K/UHD video sinyalini (veya aynı anda dört adet HD akışını) kodlamalarını ve iletmelerini sağlarken, çok düşük gecikmeli, yayın kalitesinde canlı görüntünün güvenilir bir şekilde dağıtılmasını sağladı. Altı adet yerleşik 5G modem içeren ve çift Emmy ödüllü Safe Stream Transport (SST) protokolünden yararlanan Pro460, kusursuz, yüksek kaliteli bir görüntü akışı (stream) için maksimum bant genişliğini elde etmek üzere aynı anda birden fazla 5G/4G/3G ağ bağlantısını bir araya getirebilir.

Haivision Mühendislik, Uzaktan ve Kablosuz Sistemler Başkan Yardımcısı Ronan Poullaouec paylaştı: “Oyunun kurallarını değiştiren 5G özel kablosuz ağ teknolojisi, her bir dilimi video iletimi veya radyo iletişimi gibi farklı hizmetlere ayırma yeteneği sunan ağ dilimlemeyi (network slicing) mümkün kılar. SportsInnovation’da, bu 5G ağın gücü ile Haivision Pro460’ın verimliliği ve esnekliği birleştiğinde, her iki yayıncının da genel ağda tıkanıklık konusunda endişelenmeden saniyede 1 Gbit hızla güvenli bir şekilde iletim yapmasını sağladı.

Media Broadcast’in iki radyo hücresi taban bant biriminden ve son teknolojili Nokia 5G çekirdek ağından oluşan 5G Blue Box ağında yer alan Haivision’ın StreamHub 1U aygıt rafı sunucusu, demo için tüm video sinyallerinin alınmasını, kodlarının çözülmesini ve dağıtımının yapılmasını sağladı. Haivision birleşik bağlantılı (bonded) hücresel verici ile yayıncının kontrol odası arasında 200 milisaniye kadar düşük bir uçtan uca gecikme elde edildi ve bu, kurulan mobil video dağıtım çözümünü profesyonel bir canlı prodüksiyon sağlamak için mükemmel bir araç haline getirdi. OB aracında sinyal alındıktan sonra, bir fiber bağlantı aracılığıyla kurgu, altyazı ve miks için arena prodüksiyon merkezine dağıtıldı.

Media Broadcast 5G Kampüs Ağları Proje Müdürü Daniel Wolbers şunları söyledi: “SportsInnovation 2022’deki demo, geleceğin TV prodüksiyonları için bir plan sunuyor. İster kablolu bir kamera sistemini tamamlamak için, ister tamamen kablosuz bir prodüksiyon olarak, 5G kampüs özel kablosuz ağı Haivision birleşik bağlantılı hücresel sistemle birleştirildiğinde performans, güvenlik, esneklik, portatiflik ve bağlantı kapasitesi açısından yeni standartlar belirledi. Hepsinden önemlisi, tüm çözümün şu anda  ticari olarak piyasada mevcut olması. Haivision, Nokia ve diğer ortaklarımıza bu projede bizimle birlikte çalıştıkları için teşekkür ediyoruz ve önümüzdeki aylarda daha fazla ortak çalışma gerçekleştirmek için sabırsızlanıyoruz.

Haivision ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 80 50 numaralı telefondan Momento Medya’yı arayabilirsiniz.