Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Münih’teki Müzikal Tiyatro ve Konser Salonunda Sennheiser Digital 6000 ile 40 Dijital Kablosuz Kanal
Münih’teki Müzikal Tiyatro ve Konser Salonunda Sennheiser Digital 6000 ile 40 Dijital Kablosuz Kanal
24.11.2022 11:16

Yaygın olarak Gärtnerplatztheater olarak bilinen Münih Gärtnerplatz meydanındaki Devlet Tiyatrosu 1865’te açıldı ve binanın geç klasik dönem tarzı ön cephesi, Münih’in merkezinde, ona adını veren meydanın ambiyansını hala karakterize ediyor. Geçen yıl tiyatronun ses sitemine, Sennheiser’ın dijital mikrofon teknolojisi kazandırıldı.

Analog UHF yoluyla VHF’den dijital UHF’ye geçiş

Dirk Buttgereit, 2003’ten beri Gärtnerplatztheater’da ses bölümünün başkanı. Deneyimli ses profesyoneli, konuşmalarında, tiyatronun Sennheiser kablosuz sistemleri kullanmasının uzun bir geçmişe dayanabileceğinin bir işareti olan “Mikroport” terimini sıklıkla kullanıyor.

Buttgereit bildirdi: “Mikroport döneminin başlangıcından beri Sennheiser kablosuz çözümlerini kullanıyoruz. 1980’lerde bile tiyatro, Sennheiser’ın kablosuz sistemleriyle donatılmıştı. Bunlar, etkileyici bir 12 kanalla çalıştırdığımız VHF frekans aralığında çalışan  sistemi içeriyordu. 2007’deki yenilemenin bir parçası olarak, 3000 serisinden 24 adet Sennheiser kablosuz kanalı edindik. 2014 yılında 2000 serisinden 12 kanal ekleyerek toplamda 36 kanalı kullanıma sunduk. Ne yazık ki, dijital bölüşüm ve ardından gelen frekans kısıtlaması bizi etkilemeden bırakmadı, ancak ekipmanımızı Sennheiser servis ekibi tarafından uygun frekans aralıklarına dönüştürebildik. Barleben’deki servis ekibiyle her zaman en iyi deneyimi yaşadık.

Buttgereit şunları ekledi: “2021 yazında yeni bir dijital miks konsolunun satın alınması bize tüm Gärtnerplatztheater’ı son teknolojili dijital kablosuz sistemlere dönüştürmek için ideal bir fırsat verdi. Günümüzde, bir sinema salonunun içinde bile o kadar çok kablosuz sinyal var ki, herhangi bir intermodülasyon ürünü oluşturmayan Sennheiser dijital mikrofon sistemi, spektrumun verimli kullanılmasında büyük yardımcı oluyor.

40 adet Sennheiser dijital kablosuz kanalı

Sennheiser Digital 6000 serisinden kırk kanal satın alındı. Gärtnerplatztheater’da, 20 adet EM 6000 iki kanallı alıcı, sıcaklık kontrollü bir donanım odasındaki 19 inçlik bir rafa düzgün bir şekilde kuruldu. Miks konsoluna giden ses bağlantısı, bir Dante ağı aracılığıyla dijital. Gärtnerplatztheater şu anda birincil ve ikincil bağlantı noktası aracılığıyla yedekli bir bağlantı kullanmamakta. Alıcı zamanlaması da Dante ağı üzerinden gerçekleşiyor. Güç yükselteçlerine giden sinyal akışı ağırlıklı olarak dijital, ve Buttgereit’e göre dijital sinyal akış zincirdeki gecikme “sorun değil, çünkü algı eşiğinin altında kalıyor”.

Kırk adet çok küçük boyutlu Sennheiser SK 6212 vücut paket tipi verici ve Neumann KK 205 kapsülleri (süper kardioid) ile donatılmış dört adet SKM 6000 el tipi verici, sinyallerini 20 adet iki kanallı alıcıya iletiyorlar. Tiyatronun kapsamlı mikrofon ekipmanı, Sennheiser MKE 1 klipsli tümyönlü (omnidirectional) mikrofonları içeriyor ve bu mikrofonlardan daha fazlası sonra eklenecek.

WSM yazılımı ile frekans yönetimi

Gärtnerplatztheater’da, Sennheiser Digital 6000 sistemleri A1 - A4 frekans segmentinde (470 - 558 MHz) çalıştırılıyor. AD 3700, aktif geniş bant yönlendirmeli (directional) antenler olarak kullanılıyor ve tesiste zaten mevcut olan kablolama kullanılarak öncekilerle aynı konumlara yerleştirildi.

Antenler, her biri sekiz adet EM 6000’e sahip üç kademeli gruba sinyal sağlayan bir Sennheiser ASA 3000 anten bölücüye bağlı. Gelecekte alıcı sayısı artarsa, bölücüde daha fazla çıkış mevcut.

Yüksek pil teknolojisi

Gärtnerplatztheater’da kullanılan el tipi ve vücut paketi tipi vericilerin enerjileri, Sennheiser BA 60 ve BA 62 şarj edilebilir lityum-iyon pil paketleri tarafından destekleniyor. Karşılık gelen şarj altyapısı, vücut paketi verici pilleri için 22 adet LM 6062 şarj modüllü ve el tipi verici pilleri için dört adet LM 6060 şarj modüllü, altı tane L 6000 şarj istasyonu etrafında gruplandırıldı.

Sennheiser ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 293 37 50 numaralı telefondan Metan’ı arayabilirsiniz.