Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > RED ve Frame.io İşbirliğiyle Kameradan Buluta İletim
RED ve Frame.io İşbirliğiyle Kameradan Buluta İletim
24.11.2022 11:38

Frame.io ekibi, kameraları buluta bağlama teknolojisinde attığı son adımını duyurdu. Bu ilerlemenin bir kısmı olan doğrudan V-RAPTOR ve V-RAPTOR XL sistemlerine dahil edilen kameradan buluta entegrasyon, RED ile bir ortaklaşa gerçekleştirildi. Bu, anında yaratıcı işbirliği için 8K RAW dosyalarını doğrudan kameradan buluta yükleme yeteneği kazandırıyor.

RED V-RAPTOR ve V-RAPTOR XL ile kameradan buluta iletim, on yıldan fazla bir süredir en büyük iş akışı iyileştirmesini sunuyor ve her yaratıcı ekibin alıştığı sürücülerin taşınması ve gönderilmesinin yarattığı gecikmeleri ortadan kaldırmaya başlar. Ayrıca, sahnelerde çekim yapılan prodüksiyonlar, orijinal kamera dosyalarını (OCF) daha çekilmekteyken doğrudan post prodüksiyona aktarılabilir ve sanal prodüksiyonların veya karmaşık görsel efektlerin orijinal kamera dosyaları doğrudan görsel efekt (VFX) çalışması yapılacak yere gönderilebilir. ProRes dosyaları da anında kurguya başlanması için doğrudan prodüksiyon ofislerine ve kesim odalarına otomatik olarak teslim edilebilirler. En yüksek kalitede günlük yayınlar isteyen prodüksiyonlar için, Frame.io’nun Colorfront ile entegrasyonu aracılığıyla RAW video ve ses dosyaları bulutta senkronize edilebilir, renkleri düzeltilebilir ve kodları dönüştürülebilir.

Bu entegrasyonun bir diğer önemli yararı, kamerada bulunan varlık meta verisinin (metadata) her bir bitini içeren gerçek bir ProRes proxy iş akışı sağlaması. Bu, “OCF’den buluta” iş akışının avantajlarının çoğunun aynısını sağlar, ancak daha az ağ ve sinyal işleme altyapısı gerektirir. ProRes dosyalarının Frame.io’da oynatılması desteklenir, böylece bu yüksek kaliteli dosyalar ek kod dönüştürme gerektirmeden görüntülenebilir, paylaşılabilir ve kurgulanabilir. Bu sayede, kare hassasiyetinde (frame-accurate) ProRes proxy ile V-RAPTOR veya V-RAPTOR XL üzerinde 8K’ya kadar çözünürlüklerde RAW çekim yapabilir ve internet bağlantısı izin verdiği kadar hızlı bir şekilde 8K RAW, proxy (veya her ikisi) yüklenebilir. Üstelik, ağır çekim kayıtlarını doğru bir şekilde yakalar.

Kamerayı Frame.io’da güvenli bir şekilde doğrulamanın ne kadar kolay olduğunu ve ekibin ilk kez tümü her bir sahneyle ilişkili bir 8K RAW R3D dosyasını, bir günlük olay kaydı (log) dosyasını ve bir CDL, bir ProRes proxy dosyasını, bir WAV ve özel bir LUT dosyasını ne kadar hızlı gönderebildiğini görmek için aşağıdaki adreste bulunan video izlenebilir:

https://www.red.com/stories/red-and-frameio-camera-to-cloud

RED ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 297 88 77 numaralı telefondan Provid’i arayabilirsiniz.