Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Blackmagic Design Blackmagic RAW Kodeği Tanıttı
Blackmagic Design Blackmagic RAW Kodeği Tanıttı
06.10.2018 11:10

Blackmagic Design; RAW’ın kalitesini ve avantajlarını, geleneksel video formatlarının kolay kullanımı, hızı ve dosya boyutlarıyla birleştiren, yeni ve son derece modern bir kodek olan Blackmagic RAW’ın ücretsiz beta sürümünü piyasaya sundu. Blackmagic RAW, kullanıcılarına büyüleyici görüntüler, harika performans, platformlar arası destek ve yazılım geliştiricileri için ücretsiz bir SDK sunan daha akıllı bir format.

Blackmagic RAW ücretsiz beta sürümünü, kullanıcılar URSA Mini Pro kameralarıyla kullanmak üzere, Blackmagic Camera 6.0 Beta güncellemesi ile indirebilirler. Bunun yanında, Blackmagic RAW için destek içeren DaVinci Resolve 15.1 güncellemesi de Blackmagic Design web sitesinden, ücretsiz olarak indirilmeye hazır.

Blackmagic RAW, yıllardır geliştirilmekteydi. Geliştirilmiş de-mosaic algoritması, kapsamlı metadata desteği, ileri düzeyde optimize edilmiş GPU ve CPU hızlandırılmış işleme özellikleri ve bunlar gibi çok sayıda yeni teknoloji içeren yeni nesil bir kodek. Video çekimlerinden, kurgu ve renk derecelendirme işlemleri için post prodüksiyon sürecine kadar, tek bir dosyadan kullanılabilir.

Geleneksel RAW kodekler büyük dosya boyutlarına sahiptir ve yoğun işleme gücü gerektirir. Bu nedenle kullanımları güçtür. Video formatları daha hızlıdır ancak, renk çözünürlüğünü düşüren 4:2:2 video filtrelerinin kullanımı sebebiyle, kalitede sorunlara neden olurlar. Blackmagic RAW; de-mosaic işleminin bir bölümünü kameraya taşıyarak burada işleme, kameranın kendisi tarafından donanım hızlandırması sağlayan akıllı tasarımıyla, bu sorunları çözümlüyor. Bu özelliği, kullanıcılara RAW ile aynı kalite, bit derinliği, dinamik aralık ve kontrol özellikleri sunan, son derece etkili bir kodlama imkanı sağlıyor. Bunu, popüler video kodeklerinin çoğundan çok daha iyi performans ve daha küçük dosya boyutlarıyla yapıyor.

Blackmagic RAW, basit bir RAW format kabından çok daha fazladır. Akıllı tasarımı, kamera ve sensörden gerçekten anlıyor. Görüntü verisinin yanı sıra, görüntü sensörünün özellikleri, Blackmagic RAW dosyasına kodlanarak kaydedilmektedir. Bu, kullanıcılara daha yüksek sıkıştırma ayarlarında bile çok daha iyi görüntü kalitesi sunmanın beraberinde; ISO, beyaz ayar, pozlandırma, kontrast, doygunluk ve bunlar gibi nice özellikler üzerinde tam kontrol sağlıyor.

Blackmagic RAW ayrıca, her yazılım geliştiricisinin tüm bu teknolojiden yararlanmasını da kolaylaştırıyor. Ücretsiz olan SDK, herhangi bir üçüncü parti yazılım uygulamasının; Mac, Windows ve Linux sistemlerine Blackmagic RAW desteğini ilave etmesini mümkün kılıyor. Yazılım geliştiricileri için Blackmagic RAW SDK, iş akışı boyunca renkte süreklilik sağlayan önceden tahmin edilebilir ve doğru görüntülerin oluşturulması için, gömülü sensör profil metadata’sını, Blackmagic Design renk bilimiyle birlikte otomatik olarak işler.

Blackmagic RAW iki tür dosya sıkıştırma özelliği içerir. Kullanıcılar, yaptıkları işin niteliğine bağlı olarak, değişmeyen kalite veya sabit bit oranı kodlama seçeneklerinden tercihlerini yapabilirler. Bu, kullanıcıların görüntü kalitesi veya dosya boyutu arasında tercih yapabilmesini sağlar. Değişmeyen kalite özelliği, detayların muhafaza edilmesi ve mümkün olan en yüksek kalitenin korunması için, karmaşık karelerin daha yüksek veri hızlarında kodlanmasına yarayan değişken bit oranlı kodlama kullanır.

Blackmagic RAW Q0 ya da 3:1 sıkıştırma oranının bozulmamış kamera yerel kalitesi, yoğun efektli sinema ve reklam filmi çalışmaları için mükemmeldir. Blackmagic RAW Q5 ve 5:1 sıkıştırma oranı, son derece yüksek kalitedir ve bu bakımdan televizyon dizileri ve bağımsız filmler için idealdir.

Blackmagic RAW post prodüksiyon iş akışlarını çarpıcı derecede kolaylaştırarak hızlandırıyor. Bugün piyasaya sunulan DaVinci Resolve 15.1 de Blackmagic RAW için tam destek içeriyor. DaVinci Resolve’de Blackmagic RAW’ın performansı, diğer RAW formatlara kıyasla, çok daha hızlıdır. Bu da kurgulama, renk düzeltme ve görsel efekt işlemlerini son derece hızlandırıyor.

Tamamen ölçeklenebilir bir tasarım ve bütünüyle modern CPU ile GPU hızlandırma özelliklerine sahip olan Blackmagic RAW; AVX, AVX2 ve SSE4.1 ile etkinleştirilmiş işlemciler için optimize edilmiştir, çok kanallıdır, birden çok CPU işlemci ile çalışır ve Apple Metal, CUDA ve OpenCL için destek ile GPU hızlandırılmıştır.

Ücretsiz olan Blackmagic RAW Developer (yazılım geliştiricisi) SDK; Mac OS, Windows ve Linux sistemlerinde kullanılabilir. Bu SDK, yazılım geliştiricilerin yapması gereken işlemlerin tamamını destekler. Dolayısıyla, üçüncü parti yazılım uygulamalarına Blackmagic RAW için destek ilave etmek kolay ve hızlıdır.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’ı arayabilirsiniz.