Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde Türk Teknolojisi Kullanıldı
Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde Türk Teknolojisi Kullanıldı
18.06.2019 11:53

Türkiye merkezli uluslararası teknoloji firması Zero Density, İzmir’deki ofisinde geliştirdiği Reality Engine adlı sanal stüdyo ve artırılmış gerçeklik platformunu yirmiden fazla ülkeye ihraç ediyor. Reality Engine, sektördeki en foto-gerçekçi gerçek zamanlı 3D sanal stüdyo ve artırılmış gerçeklik platformu olarak tanımlanırken, aralarında FOX Sports, CANAL+ gibi otuza yakın uluslararası yayın kuruluşu tarafından kullanılıyor.

26 Mayıs’ta tüm Avrupa Birliği’nin sandıklara gittiği Avrupa Parlamento seçimleri, Parlamentonun resmi kanalı EuroParl TV’den  40’a yakın ülkede canlı gösterildi. Seçim günü boyunca yayında kalan kanal, arttırılmış gerçeklik kullanarak izleyicilerine üç boyutlu ve hareketli bir seçim programı sundu. Sanal elementlerin gerçekçi bir şekilde ekranlara taşınmasında Zero Density’nin Reality Engine yazılımı kullanıldı.

Parlamentonun resmi kanalına ek olarak Belçika’da 5 kanal Reality Engine ile seçim sonuçlarını canlı ekrana getirdi. RTL, BX1, No Tele, Vedia ve RTBF kanalları ülkenin en önde gelenleri olarak yayıncılığa yeni soluğu Zero Density ürünleriyle getirmektedir.

Yayıncılık, e-spor, sinema gibi sektörler ve canlı etkinlikler için yaratıcı ürünler bulmak hedefiyle 2014 yılında İstanbul’da kurulan Zero Density, sanal stüdyo çözümleri ile geleceğin medyasını tanımlayan çalışmalar yapıyor. Firma, Unreal Engine teknolojisini kullanan, gelişmiş gerçek zamanlı “compositing” araçlarına ve özel “keying” teknolojilerine sahip ürünüyle dünya lideri konumunda.