Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony Zenginleştirdiği Görüntüleme Çözümleriyle Yaratıcılığınıza Güç Katıyor
Sony Zenginleştirdiği Görüntüleme Çözümleriyle Yaratıcılığınıza Güç Katıyor
19.05.2020 12:29

Sony, yaratıcı vizyonları hayata geçirmek için medya endüstrisiyle işbirliği içerisinde geliştirdiği yeni çözümleri ve ürünleri sunuyor. Sony dijital sinema kamerası VENICE ile tam kare kamera FX9 güçlendirildi ve 4K HDR profesyonel monitörler yükseltildi. Sony ayrıca Ci ve NavigatorX’i birleştiren karma bir varlık yönetim çözümü ve yeni bir Media Analytics Portal ile Ci bulut tabanlı işbirliği ve içerik yönetim araçları portföyünü de genişletti.

Sinema, TV program, reklam ve belgesel yapımları

 • VENICE Version 6.0 aygıt yazılımı: VENICE aygıt yazılımının 6.0 sürümü, sette izleme seçeneklerini arttıran ve görüntü kalitesini yükselten Advanced Rendering Transform (.art) dosyalarının alınmasına imkan veriyor. Bu .art dosyaları, kullanıcıların kendi 3D LUT dosyalarından, Sony RAW Viewer yazılımı tarafından üretilebiliyor. Ayrıca Sony, VENICE kamera için yeni bir görünüm kütüphanesi (look library) yaratmak için Technicolor ve ödüllü renk uzmanlarıyla işbirliği yapıyor. Bu görünümlere internetten bir kaynak olarak erişilebilecek. Kameraya ikinci kullanıcı karesi hattı ve HFR yetenekleri de eklendi. 
 • FX9 Version 2.0 aygıt yazılımı: FX9 kameranın aygıt yazılımının 2.0 sürümü, 6K tam kare sensörün kırpılmış bir 5K alanından fazla örnekleme yoluyla 4K 60p/50p kaydı destekliyor. 2.0 sürümü opsiyonel XDCA-FX9 aksesuarı ile bir 4K 16 bit RAW sinyalinin çıkışının harici bir kaydediciye aktarılmasına imkan veriyor. Kameranın kendi 10 kaydının ötesinde bu ek bit derinliği, daha yoğun post prodüksiyon gerektiren projeler için ideal. 

Haber ve canlı yapımlara destek

 • PXW-Z450KC Lens Kit Modeli: PXW-Z450 4K 2/3 inç omuz kamerasının ürün paketinde bir 18x zoom 4K lens, vizör ve mikrofon olacak. Ağustos 2020’de piyasaya çıkacak. 
 • PXW-Z190 ve PXW-Z280: 2021 başında Simple Live Streaming desteği: Sony 4K el kameraları RTMP/RTMPS FHD internet ses-görüntü akış yetenekleriyle zenginleştirileceği için, kullanıcılar istedikleri zaman herhangi bir yerden canlı akış yapabilecek, video paylaşım sitelerine ve sosyal medya platformlarına hızla içerik yükleyebilecekler. 
 • MSU-3500 ve MSU-3000, Master Setup Unit, sistem kamerası için çoklu kamera uzaktan kumanda paneli: Master setup ünitesi kamera yapılandırma ve bakımı amaçlı bir kontrol paneli. Her iki panelde de iyi görüş için yeni bir 7 inç WVGA LCD dokunmatik panel var. 
 • PDW-U4 XDCAM profesyonel disk sürücü birimi: Ocak 2021’de çıkacak 128GB (bir defa yazılabilir) ve 100GB’a (yeniden yazılabilir) kadar kapasitelerdeki disk sürücüsü, dört/üç/iki/tek katmanlı XDCAM Professional Disc kayıt medyasını destekliyor.

HDR için portföyler arası destek

 • SR Live Metadata: Sony HDC kamera ayarları kamera tarafından kaydedilip tüm yapım sürecinde gönderildiği için, SDR yapımlar aynen tekrarlanabiliyor. 
 • PXW-X400 için CBKZ-SLHL1 opsiyonel HD HDR lisansı: Bu opsiyon sayesinde PXW-X400 omuz kamerası Temmuz 2020’den itibaren 1080 60p/50p HDR yeteneğine sahip olacak.
 • PVM-X2400 ve PVM-X1800 – güncelleme: Monitörler Mart 2021 tarihinde HDR-SDR ve 4K-HD çevrimlerini dahili olarak yapabilecekler.
 • XVS serisi yapım anahtarlama masalarında güncelleme ve yeni kart opsiyonu: XVS serisi masalar artık HDR çevrimini destekliyor. Ayrıca iki yeni miks efekt kartı XKS-8215 ile XKS-7215, her 4K ME için dört adet tam işlevli keyer sunuyor.

IP canlı yapımlarda verimlilik sınırlarını zorlamak

 • Açık standartlara dayalı yapım sistemlerinde yenilikler: Mart 2020’de yapılan en son Joint Task Force on Networked Media (JT-NM) etkinliğinde Sony IP Live yapım ekosisteminin en son SMPTE ST 2110 ve AMWA NMOS standartlarına uygun olduğunu onayladı. 
 • SDI-IP çevirici kartlarda güncelleme: SMPTE ST2110 standartlarına uygun NXLK-IP50Y/IP51Y, HD, 4K, SDI ve IP görüntü sinyallerinin çevrimlerini yapabiliyor. 

Operasyonlarda bulutla yaşanan dönüşüm

 • Ci Media Cloud Platform’da yenilik: Bu ay çıkan Ci Catalog, büyük medya kuruluşları için varlık yönetimini kolaylaştırıyor ve tamamlanan varlıkların daha iyi yönetilmesiyle pazarlama, satış, dağıtım ve arşiv ekiplerinin de işlerini kolaylaştırıyor. 
 • NavigatorX ve Ci ile karma çalışma: Dünya kalitesinde karma varlık yönetim çözümü, Haziran’da çıkacak. 

Medya iş akışlarında yapay zeka

 • Media Analytics Portal: Yeni bulut tabanlı Sony çözümü, tek bir web tabanlı portal üzerinden konuşmayı metne çevirme ve nesne tanıma gibi çeşitli yapay zeka (AI) analiz modelleri ve hizmetleriyle içerik yaratıcılarını destekliyor.