Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Blackmagic Pocket Cinema Kameralarla Çekilen İsviçre Hava Kurtarma Belgeseli
Blackmagic Pocket Cinema Kameralarla Çekilen İsviçre Hava Kurtarma Belgeseli
26.11.2021 15:57

Blackmagic Design, Avrupa Kültür Kanalı ARTE için yapılan bir belgesel olan Gletscherflieger – Faszination in Weiss’in (İsviçre: Buzul Pilotları) Pocket Cinema Camera 6K ve Pocket Cinema Camera 4K ile çekildiğini ve post prodüksiyonun tamamının DaVinci Resolve Studio kullanılarak tamamlandığını duyurdu.

Başladığı 1999’dan beri, daima çarpıcı bir sinematografiye odaklanan ARTE’nin GEO 360° söyleşi programı, insanların ve mekanların büyüleyici hikayelerini ekranlara getiriyor. Medienkontor Movie GmbH şirketi için, Aachen kasabasındaki yapım şirketi Mineworks Film GmbH tarafından çekilen film, çalışkan buzul pilotlarını ve REGA olarak tanınan İsviçre Hava Kurtarma Servisini konu alıyor.

2021’in ilk ayları boyunca İsviçre Alpleri’nde çekilen belgeselde, Frank Mirbach ve ekibi, ana kamera seti olarak Pocket Cinema kameraları kullanmaya karar verdi.

Frank, şunları açıkladı: “Yalnızca Covid kısıtlamaları değil, ayrıca helikopterlerdeki alanın sınırlı olması ve böylesine yüksek irtifalarda, engin buzulların üzerinde çekim yapmanın fiziksel etkileri nedeniyle de ekibi ve ekipmanımızı, olabildiğince küçük tutmamız gerekiyordu. Çekimler yoğundu, fakat Pocket kameralar öylesine harika görüntü kalitesi verdi ki taviz vermek durumunda kaldığımızı düşünmedik.

Canon EF 16-35mm, 24-70mm ve 70-200mm L serisi lenslerin yanı sıra, tam kafes korumalı bir Pocket Cinema Camera 6K, kamera A işlevini gördü ve çok kameralı çekimler ve kamera B çekimleri için, Sachtler Flowtech tripod’a bağlanmış bir Pocket Cinema Camera 4K kullanıldı. “Kameraların ikisi de bu korkunç soğuk ve aşırı parlak koşulların üstesinden geldi,” diyen Frank, sözlerine devam etti: “Kameralarla elde edilen çekimlerin görünümü, olağanüstü ve özellikle de ten renklerinde, farklı sinematik kamera setleriyle bu kadar iyi eşleşmesinden, çok memnun kaldık.

Mineworks ekibinin, post prodüksiyon süresince detaylardaki kaliteyi kaybetmeksizin UltraHD ana kayıtları kurgulayabilmesine, Blackmagic RAW’da, 4K ve 6K çözünürlüklerinde tamamlanan çekimler olanak sağladı. Frank, bunu: “Birkaç görüntüden birçok açı ve çekim oluşturabilme imkanı, belgesel kurgulamada genellikle çok kullanışlı, özellikle ‘anlık’ olaylarda” diye açıkladı.

Ekip, DaVinci Resolve Studio’da kurgulanan ve derecelendirilen 52 dakikalık belgeseli, müzikleri yapan besteciyle paylaşmak için, bir ön miksaj da yapabildi. “Ön gösterim kopyalarını doğrudan zaman çizelgesinden oluşturmak, çok kolay ve basit bir işlemdi ve Covid sınırlamaları yüzünden uzaktan çalışırken, çok kullanışlıydı,” diyen Frank, sözlerini şöyle tamamladı: “Prodüksiyon programı herhangi bir şekilde gecikmeden müşteri ve yayıncı, içeriği güvenli bir şekilde, kişisel ofislerinden onaylama imkanı buldu.” 

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.