Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Daha Fazla Esneklik, Daha Az CO2 İçin Studio Berlin, Hentbol EHF Avrupa Erkekler Liginde Uzaktan Prodüksiyon Yapıyor
Daha Fazla Esneklik, Daha Az CO2 İçin Studio Berlin, Hentbol EHF Avrupa Erkekler Liginde Uzaktan Prodüksiyon Yapıyor
20.06.2022 16:32

2020/2021 sezonundan bu yana prodüksiyon hizmeti sağlayıcısı ve stüdyo operatörü olan Studio Berlin, Infront Productions adına Almanya’daki Hentbol EHF Avrupa Ligi’nin tüm maçlarının prodüksiyonlarını gerçekleştirmekten ve tüm dünyaya yayın sinyallerini oluşturmaktan sorumlu. Şubat 2022’den bu yana Studio Berlin, Erkekler EHF Avrupa Ligi maçları için kendi geliştirdiği uzaktan prodüksiyon yaklaşımını kullanıyor ve mekânlarda yalnızca kameralar ve ortam mikrofonları kullanıyor. Kurgu, denetim, grafik ve ağır çekim entegrasyonu ile ses miksi dahil olmak üzere asıl prodüksiyon, Berlin Adlershof tesislerindeki sabit bir kontrol odasında gerçekleştiriliyor.

Sinyal iletimi için Studio Berlin, servis sağlayıcı MTI’ın ağ altyapısını kullanıyor ve böylece yeşil prodüksiyon hedeflerini tutarlı bir şekilde uyguluyor.

Başarılı ve yoğun testlerden sonra, Berlin prodüksiyon hizmeti sağlayıcısı Studio Berlin ile Infront Productions, dört kamerayla çekilen hentbol maçları için Studio Berlin’in yeni uzaktan prodüksiyon yaklaşımını uygulamaya karar verdiler. Bu yaklaşım gelecekte 8 adede kadar kamerayla çekilecek maçlar için de kullanılacak.

Oyunların prodüksiyon formatı HD 1080i/50, stereo. Mekânlarda sadece kamera ve ses sinyalleri yerinde oluşturulmakta. Studio Berlin, sinyalleri Berlin Adlershof’taki kontrol odasına iletmek için ağ sağlayıcı MTI’ın altyapısını kullanıyor ve maksimum 100 Mbit/s bant genişliğine sahip çift yönlü bir bağlantı üzerinden çalışıyor. Kontrol odası ile maç mekânları arasındaki iletişim için Riedel BOLERO kullanılıyor. Sinyal katkı/toplama (contribution) için Studio Berlin, SRT protokolünü kullanıyor. Sinyal dağıtımı uydu üzerinden yapılmaya devam ediliyor. Ancak, SNG artık etkinlik alanında değil, Berlin Adlershof’taki Studio Berlin tesislerinde yer alıyor.

Yeni uzaktan prodüksiyon yaklaşımından yararlanan Studio Berlin, aynı yüksek prodüksiyon standartlarını korurken, her maç için sarf ettiği prodüksiyon çabasını büyük ölçüde azalttı. Buna ek olarak, bu yaklaşım başka avantajlar da sunuyor: Bazı maç günlerinde, Berlin Adlershof’ta aynı yönetmen ve aynı personel tarafından yönetilen farklı mekânlardan iki maç birbiri ardına yapılıyor. Her durumda, Berlin’deki stüdyolarda sadece kamera yönlendirme, ağır çekim, görüntü teknolojisi ve ses için personel görevlendiriliyor. Ek bir benzersiz özellik, grafik operatörünün grafik sistemini ya Kopenhag’daki genel merkezden ya da bu durumda olduğu gibi ilgili grafik operatörünün ev ofisinden uzaktan kontrol etmesi. Ancak, bu sadece ilk adım. Orta vadede ağır çekim gösterimleri, slomo operatörünün evinden de yürütülebilecek.

Uzaktan prodüksiyon yaklaşımının ek bir etkisi var. Uzaktan prodüksiyon ve bunun sonucunda teknoloji, personel, seyahat, otel, enerji ve ulaşım (tüm mekân ekipmanları bir Sprinter artı treylere sığar) için prodüksiyon çalışmalarındaki azalma, Studio Berlin’in kendisi için belirlediği bir başka önemli hedefi gerçekleştirmesini sağlıyor. Yeşil prodüksiyon terimi altında yoğunlaşan Studio Berlin, prodüksiyonlarında CO2 ayak izini önemli ölçüde azaltmak için sürekli çaba gösteriyor. Bu yeni yaklaşım sayesinde, hentbol prodüksiyonlarından kaynaklanan CO2 emisyonları 2/3 oranında azaltıldı.

Uzaktan hentbol prodüksiyonu için Studio Berlin, Berlin Adlershof’taki mevcut stüdyo altyapısını kullanıyor. Bununla birlikte, olumlu deneyimler, hentbol maçlarının sorunsuz gerçekleştirilmesi, müşterilerin talepleri ve CO2 azaltma potansiyeli nedeniyle Studio Berlin, Berlin’de açık bir uzaktan prodüksiyon kontrol tesisi kurmayı düşünüyor. Infront Productions da uzaktan prodüksiyonun hentbol maçlarındaki olumlu sonuçları açısından ikna oldu. Her iki şirket birlikte, diğer karşılaşmalar için bu yaklaşıma dayalı uzaktan yapımların genişletilmesini düşünüyor.