Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Britanyalı Prodüksiyon Şirketi Vitality London 10K Koşusunun Dinamik 5G Uzaktan Prodüksiyonunda LiveU Teknolojisini Seçti
Britanyalı Prodüksiyon Şirketi Vitality London 10K Koşusunun Dinamik 5G Uzaktan Prodüksiyonunda LiveU Teknolojisini Seçti
25.07.2022 10:41

Uzun süredir LiveU kullanıcısı olan Birleşik Krallık merkezli prodüksiyon şirketi Over Exposed, yakın zamanda ikonik Vitality London 10K koşusunun dinamik, izleyicilerin ilgisini çeken ve son derece uygun maliyetli, 5G uzaktan prodüksiyon yayınını yaratmak için bir kez daha LiveU’ya yöneldi. Koşu ayrıca İngiliz 10K Şampiyonasını da bünyesinde gerçekleştirdi.

Over Exposed, LiveU’yu sekiz yıl önce kullanmaya başladı ve küçük görüntü akış (streaming) projelerinden büyük ölçekli akış etkinliklerine ve klasik açık yayın kullanımına geçerken bu teknolojiyi kullanımını genişletmeye devam etti. Prodüksiyon şirketi, uzaktan yapımları ve genel olarak dış yayın çalışmaları ile tanınıyor.

Dört üniteye sahip Over Exposed, bu etkinliğin dinamik, mobil yayınını oluşturmak için bunu altıya çıkardı. Over Exposed, LU300 ve çok kameralı LU800 ünitelerinin bir karışımını kurdu. Etkinlik yerinde teknik olanaklar sağladı, görüntü sinyallerinin LiveU üzerinden alınmasını ve ardından bu yayınların Gravity Media’ya geri aktarımının yönetilmesini sağladı. Gravity Media’nın uzaktan prodüksiyon galerisi, sinyalleri aldı ve London Marathon’un YouTube kanalına ve BBC Red Button hizmetine dağıtılmadan önce prodüksiyonun yorum, grafik ve gerekli diğer her ayrıntısını halletti.

Over Exposed’un ortağı Russell Martin şöyle konuştu: “Bu çok köklü bir etkinlik ve London Marathon ile güçlü bir ilişkimiz var. Yayını mümkün olduğunca ilgi çekici, enerjik ve uygun maliyetli bir şekilde nasıl yapabileceğimize dair soru sordular. İşte LiveU ile tam da bunu yaptık. Faaliyetin boyutunun büyüklüğü nedeniyle Gravity Media’nın uzmanlığında bir çözüm ortağına sahip olmak paha biçilmezdi.

Martin’in dediği gibi, teknolojinin doğal hareketliliği bunu teşvik ettiğinden, Over Exposed sunucuların özgürce hareket etmelerine izin vermek için dolaşan kameralar ve LiveU birimleri kullandı. “Bu, geleneksel bir OB naklen yayın tırıyla ya imkânsız ya da aşırı pahalı olurdu.” Şirket ayrıca koşucuları takip etmek için LiveU üniteli üç motosiklet kullandı.

Martin sözlerine ekledi: “Bu bize benzersiz bir esneklik ve maliyet azaltımı sağladı, aksi takdirde bir helikopter kullanmak zorunda kalırdık. Tüm Londra’ya donatım için büyük miktarda para harcamaya gerek yok, ki bu elbette aynı zamanda lojistik bir kâbus da olurdu. Vinç veya uçak vb. için izinlere ihtiyacımız yok. Çok, çok daha uygun maliyetli, verimli ve esnek bir çalışma yöntemi: İstediğimiz yerde harika içerikler toplamamıza olanak sağladı. Uzaktan prodüksiyonun sağladığı kaynak tasarrufu ile birlikte kesinlikle bir avantaj olan 5G sayesinde, LiveU 4G ile de mükemmel bir şekilde çalışan, çok başarılı bir projeydi.

London Marathon Events İletişim Başkanı Ryan Goad, “Vitality London 10.000 koşusunda elde edilen yayın mükemmeldi. Motosiklet tabanlı görüntüler kristal netliğindeydi ve seçkin yarışlardan oluşan fantastik bir kapsama hayat vermenin yanı sıra etkinliğe katılan binlerce toplu katılım koşucusunun değişen duygularına dair gerçek bir fikir vermeye de yardımcı oldu. Ne kadar önemli olduğu düşünülürse, bu teknolojiyi kullanmanın getirdiği maliyet tasarrufu da göz ardı edilemez.

LiveU Birleşik Krallık Ülke Müdürü Malcolm Harland aktardı: “Over Exposed’un bu etkinlik için teknolojimizi kullanma biçimi, LiveU’nun spor pazarında ve ötesinde yaptığı tüm çalışmaların gerçek bir kanıtı. Uzaktan prodüksiyon, 5G, 4G ile LiveU, sonuçta izleyiciye fayda sağlayan teknolojilerin ve iş akışlarının müthiş bir birleşimi.

LiveU ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.