Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Blackmagic Design Yeni Ultimatte 12 Modellerini Duyurdu
Blackmagic Design Yeni Ultimatte 12 Modellerini Duyurdu
23.09.2022 12:28

Blackmagic Design, yayın grafiklerinin yeni neslini yaratmak için tasarlanan Ultimatte 12 gerçek zamanlı görüntü birleştirme işlemcisinin 4 yeni modelini duyurdu. Ayrıca, Mac ve Windows için ücretsiz olarak indirilebilen, yeni bir Ultimatte Software Control uygulaması da duyuruldu. Bu yazılım, tamamlayıcı bir donanım kontrol paneli için masraf yapmadan, tüm Ultimatte 12 modellerini kontrol etmenizi sağlıyor.

Yeni Ultimatte 12 modelleri; olağanüstü kenar işleme, üstün renk ayrımı, harika renk doğruluğu ve daha iyi renk taşmasını önleme için aynı yüksek kaliteli işlemeyi muhafaza ederken, daha uygun maliyetli olacak şekilde tasarlandılar. Ultimatte 12 HD, Ultimatte 12 4K ve dev bir Ultimatte 12 8K modeli olmak üzere 4 yeni modeli var. Böylece kullanıcılar, kullandıkları televizyon formatına uygun bir Ultimatte 12 alabilirler.

Bu 3 modele ek olarak, daha düşük maliyetli, HDMI bağlantılı bir Ultimatte 12 HD Mini modeli de satın alınabilir. Ultimatte 12 HD Mini, yaratıcı sabit kamera sanal setleri oluşturmak üzere ATEM Mini kullanıcılarının yayın kalitesinde keylemeden istifade etmeleri için özel olarak tasarlandı. Ultimatte 12’nin tüm modelleri, yerleşik sabit görüntü depolarına sahip olduklarından, arka planlar için sabit görüntü kullanarak keyleme yapabilirsiniz, böylece harici ekipman maliyeti ortadan kalkar. Yani, görüntü birleştirme işlemlerinin tamamı, Ultimatte’nin kendisinde yapılabilir.

Canlı yapım, kullanıcıların hızlı çalışmalarını gerektirir. Ultimatte 12, bir sahneyi analiz ederek 100’den fazla parametreyi otomatik ayarlayan, tek tuşla keyleme teknolojisine sahip olduğundan, çok fazla ek işlem yapmadan kullanıcıların harika key’leri olur. Tek tuşla keyleme, çok daha hızlıdır ve kullanıcıların, en az çaba ile doğru bir key oluşturmalarına olanak verir. 

Ultimatte 12’deki iyileştirilmiş yansıma algoritmaları, her şeyden yeşil renk tonunu ve taşmayı çıkarabilir, bu da Ultimatte 12’nin, doğal ve gerçekçi görünen sanal ortamlar oluşturabilmesinin sebeplerinden biridir. Yani kullanıcıların, yansımaları olan saydam nesnelerden veya gölgeler için kaygılanmaları gerekmez. Ultimatte 12, renkleri otomatikman örnekleyerek; görüntüdeki duvar, zemin ve başka bölgeler için kusursuz matlar oluşturur ve gerekli düzeltmeleri uygular.

Ultimatte 12 4K ve Ultimatte 12 8K modelleri, gelişmiş 12G-SDI bağlantılarına sahiptir, böylece kullanıcılar, günümüzdeki HD video formatlarının yanı sıra gelecekteki Ultra HD ve 8K video formatlarıyla çalışabilirler. 12G-SDI, kullanıcılara tek bir BNC bağlantısı üzerinden tüm standart HD ekipmanlarına da takılabilen, yüksek kare hızlı Ultra HD verir.

Benzersiz Ultimatte 12 HD Mini modeli, SDI kamera kontrolünün HDMI’ya dönüştürülmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir. Yani bir ATEM SDI switcher, HDMI ile bağlı bir Blackmagic Pocket Cinema Camera’yı kontrol edebilir. Tüm ATEM switcher’ler, kamera kontrol sinyalini SDI üzerinden gönderir ve bu Ultimatte modeli, bu sinyali kamera için HDMI’ya çevirebilir. Kamera renk düzeltici, tally ve hatta uzaktan kayıt tetikleyici özelliklerinin kontrolü için artık Ultimatte yardımcı yazılımına bir kamera numarası girmeniz yeterli.

Üstelik, tüm Ultimatte 12 modellerine, Mac ve Windows için ücretsiz Ultimatte Software Control yazılımını dahildir. Ana pencerede, farklı işlevleri gerçekleştiren bölümler halinde düzenlenmiş menüler bulunur. Arayüzü birçok farklı buton ve ayara sahip olduğu için ilk bakışta göz korkutucu görünse de kullanmayı öğrenmek uzun sürmeyecek, dolayısıyla kullanıcılar kompozisyonlarını oluştururken, ayarlar arasında gezinmeyi sezgisel olarak hemen öğrenecekler.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.