Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > WorldDAB, EBU ve EDRA, AB Alıcı Yasasının Çıkmasını İstiyor
WorldDAB, EBU ve EDRA, AB Alıcı Yasasının Çıkmasını İstiyor
16.02.2018 09:27

WorldDAB, Avrupa Yayıncılık Birliği (EBU) ve Avrupa Dijital Radyo Birliği (EDRA) ile birlikte AB’nin karar verici mercilerini Avrupa’da radyo alıcılarının karşılıklı çalışma uyumluluklarını teşvik etmek için önlemler almaya davet etti. Böyle bir girişim, yeni (tüketici ve otomotiv tipi) radyo alıcılarının hem analog hem dijital yayınları alabilmelerini gerektiriyor. Açıklamanın tamamı EBU web sitesinde yayınlandı.

Gittikçe daha fazla sayıda Avrupa piyasası dijital karasal radyoyu benimsiyor olsa da, süreç parçalı, ve uygulanma hızını kıtada satılan radyoların çoğunun hala sadece analog olması engelliyor. 

Karşılıklı çalışma uyumluluğu gereksinimlerinin yayınlanması, Avrupa Birliği’nde dijital radyonun benimsenmesini hızlandırarak dinleyicilere, yayıncılara ve topluma avantajlar getirecek. Uzun vadede ürün başına maliyetlerin düşmesine yardımcı olacak ve aygıtların sınırlar arası taşınma uyumunu garantileyecek. Avrupalı enstitüler Avrupa Elektronik Haberleşme Kodu’nun yayınla ilgili özelikleri için üçlü tartışmalara başlamak üzere. 

Avrupa’da radyo alıcısı yönetmeliği için destek artıyor:

  • Ekim 2017’de Avrupa Parlamentosu radyo alıcı yönetmeliği için bir yasa değişikliği yayınladı. 
  • Aralık ayında İtalya 1 Ocak 2020’den itibaren piyasadaki tüm yeni radyo alıcılarının dijital kapasiteli olmasını gerektiren bir kanunu onayladı.
  • Ocakta Fransız düzenleyici (CSA) DAB+ yayınlarının nüfusun %20’den fazlasına erişmesini onaylayarak yeni alıcıların dijital kapasiteli olmaları için yasal bir gereksinimi tetikledi.
  • Almanya’da Bundesrat Avrupa Birliği’nin Article 105’in kapsamını genişletmesini ve Annex X yönetmeliğine radyo alıcılarının çalışma uyumluluğunu da eklemesini istedi. 

Ulusal DAB / DAB+ hizmetleri Birleşik Krallık, Almanya, Hollanda, Belçika, İtalya, Danimarka ve Slovenya’da var. Fransa ve Polonya’da da yakında başlayacak. Avusturya, Slovakya, Macaristan ve Letonya’da şu anda denemeler yapılıyor. Sonuç olarak AB vatandaşlarının %50’den fazlasına bugün dijital karasal radyo yayınları ulaşıyor. AB dışından Norveç FM sinyallerini durdurdu, ve İsviçre 2020-2024 arasında süreci tamamlayacak. 

 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.