Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Drive 20. Yıl Turnesinde Harman Çözümleri
Drive 20. Yıl Turnesinde Harman Çözümleri
30.03.2018 11:24

Usta FOH Mühendisi Kevin Bennett, Bic Runga’nın Drive 20. Yıl Turnesini tedarikçi JANDS NZ’nin sağladığı eksiksiz bir JBL by Harman VTX A12 ses sistemiyle miksledi. Bic Runga’nın Ağustos 1997’de çıkan ilk albümü Drive, Yeni Zelanda müzik tarihinin en önemli albümlerinden kabul ediliyor. 1998 Yeni Zelanda Müzik Ödüllerinde Yılın Albümü ödülünü kazanan Drive, yetmiş binden fazla satarak Bic Runga’ya Avustralya, İrlanda ve Birleşik Krallık’ta uluslararası başarıya giden yolu açtı. 

Ses mühendisliğiyle ödül kazanan bir albümün performansında üstün canlı sesi garantilemek için JANDS NZ FOH Mühendisi Kevin Bennett’e turnenin Auckland durağında Civic Performance Art Theatre salonu için eksiksiz bir JBL by Harman VTX A12 ses güçlendirme sistemi sağladı. Orta ve büyük ölçekli turne uygulamaları ve üst düzey sabit kurulumlara özel amaçlı üretilen çift 12 inç hoparlör grubu (line array) içeren A12, Civic Performance Art Theatre’daki konsere mükemmel uygundu. Bennett performansın ardından izleyicilerden birçok övgü aldı. Bic Runga da sıra dışı ses kalitesine hayranlarının gösterdiği olumlu tepkiye dikkat çekti. 

Hoparlörler arasında zemin alanı için her iki yanda dört adet zemine yerleşik VTX A12 hoparlör, balkon için her iki yanda altı adet askılı A12 hoparlör, zeminde dört tane VTX G28 çift 18 inç bas hoparlörü vardı. VTX-M serisi monitör hoparlörleri sahnedeki müzisyenlere net ve hassas ses takibi sağladı, ve Bennett miks için bir Soundcraft Vi2000 dijital konsol kullandı. 

Turne Ses Menajeri Tim Robertson şunları söyledi: “Bic Runga’nın klasik albümü Drive’ı dünya kalitesinde JBL VTX ses sistemiyle hayata geçirmeye yardım etme olanağını yakalamaktan mutluyum. Konserden beri VTX A12 çok büyük ilgi görüyor, ve hedefimiz Yeni Zelanda piyasasında daha fazla kurulumda görmek.”

VTX A12’nin tamamen yeniden tasarlanan donatım sistemi, College Hill Productions ekibine tüm donatımı benzersiz hız ve verimlilikte kurma imkanı verirken, Soundcraft Vi2000 dijital konsol Bennett’in ustaca yapılan albümün tüm sonik ayrıntılarını açığa çıkaran üstün bir canlı miks yapabilmesini sağladı.

Bennett yorum yaptı: “Sistemin kurulumu son derece hızlıydı. Konsol ayarlarını yapmaya gittiğimde PA neredeyse benden önce ses kontrolüne hazırdı. Daha önce Soundcraft Vi konsollarla çalışmıştım, kolay, analoga benzeyen iş akışları sezgisel ve  keyifli bir miks deneyimi sağlıyor. üstün ses kalitesi ve turnelerde güvenilirliği sayesinde Vi2000 artık benim favori konsolum. BSS DPR901ii Dynamic EQ özelliğini seviyorum.”

Harman ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 227 68 00 numaralı telefondan SF’yi arayabilirsiniz.