Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Sanatta Yüksek Teknoloji Kullanımı Kongresi Ve Güzellik Festivali
Sanatta Yüksek Teknoloji Kullanımı Kongresi Ve Güzellik Festivali
01.06.2018 10:50

19-20 Nisan 2018’de İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde  1. Uluslararası Sanatta Yüksek Teknoloji Kongresi düzenlendi. Yüksek teknoloji bağlamında; Mekân, Kültür, Sinema, Moda, Görsel İletişim Tasarımı, Televizyon, Tekstil, Giyim Kültürü, Tasarım, Profesyonel Makyaj, Gastronomi, İletişim, Sahne Sanatları, Müze, Müzik, El Sanatları, Geleneksel Sanatlar, Sanat Eserlerinin Sergilenmesi ve Satışında Yüksek Teknoloji Kullanımı alt başlıklarında, 21 farklı üniversiteden akademisyenler bildirilerini sundular. Teknolojinin her alanda olduğu gibi sanatta da kaçınılmaz hale geldiği günümüzde uygulama örneklerine de yer verildi. Kongre Başkanı Prof. Dr. Durdu Kamuran Güçlü liderliğinde Araştırma Görevlisi  Belgin Baldaş, Öğretim Görevlisi Mustafa İpek, Araştırma Görevlisi  Gökçe  Güventürk gençlerin bu tarz büyük organizasyonlarda da ne kadar organize ve başarılı olabileceklerini gösterdiler.                

Kongrede makyaj alanı ile alakalı olabilecek bir uygulamayı ülkemizde 3D yazıcı üreten firma Zaxe dünyada ilk kez hayata geçirdi ve illüstrasyon olarak tek bir resmi olan Ali Ufki’nin Heykeltraş Onur  Ünder tarafından yapılan heykelini tarayıp 3 boyutlu yazıcıdan çıkartmayı başardı. Böylece Osmanlı dönemindeki müzikleri notalaştırarak günümüze kadar ulaşmasını sağlayan Ali Ufki’nin büstü 3 boyutlu yazıcıdan katmanlanmış oldu. 

4-5-6  Mayıs tarihlerinde Uniq’de Güzellik Festivali gerçekleştirilecek. Kalıcı makyaj, tırnak uygulamaları, cilt güzelliği ve doğru beslenme gibi fiziksel görünümde estetiği yakalamak isteyenler için organize edilen festivalde pek çok ünlü marka yanında makyaj bloggerları da yer alacak. Bu tarz festivaller makyaj alanında farkındalık yaratması açısından etkin oluyor. Ayrıca firmalar da indirimli ürünler veya promosyon dağıtımı ile tanıtımlarına katkı sağlıyorlar. Her ne kadar “güzellik” kavramı moda akımları ile ve toplumdan topluma değişse de her dönemde güncel olan güzele ulaşmak için insanlar maddi ve manevi anlamda bedeller ödemeye hazır oluyorlar. Tarihte incelediğimizde balina kemiğinden veya metal kasnaklarla hazırlanan korseler, civalı veya kurşun içerikli kremler yüzünden insanlar sağlıklarını kaybetmiş olsalar da toplum içerisinde ”beğenilmek duygusu” uğruna yapılanlar  çoğu zaman tercih edilir hale gelebiliyor.   

Beautyfest organizasyonu Dubai, Hindistan ve Ukrayna gibi pek çok ülkede de gerçekleştiriliyor ve dünyada otomotiv sektöründen sonra ikinci büyüklükteki pazarı ile yeni markaların her gün gündeme geldiği bir sektör olarak dikkat çekiyor.

YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü
Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.