Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Türksat 8K Test Yayınına Başladı
Türksat 8K Test Yayınına Başladı
28.11.2018 17:09

Türksat-3A ve Türksat-4B haberleşme uyduları üzerinden Ultra HD 8K test yayını başladı.

Ultra HD 8K test yayını, Türksat, Kızıl Elektronik, Vestel ile Socionext firmalarının iş birliğiyle gerçekleştirildi. Çalışmalar sırasında İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleri, Ultra HD 8K formatında çekilerek gerçeğe çok yakın yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edildi. 

Türksat’ın Ultra HD 8K test yayını çıkması için yerli firmalar olan Kızıl Elektronik ve Vestel ciddi katkılar sağladı. Milli Encoder (kodlayıcı) –Decoder (çözücü) üreten Kızıl Elektronik’in Türksat için geliştirdiği Piko TV off-line 8K HEVC kodlayıcı sayesinde elde edilen görüntüler 8K HEVC formatında kodlandı. Uydu dönüşünde çıkılan 16APSK modülasyonlu RF sinyali, Kızıl Elektronik’in geliştirdiği Piko TV 16APSK RF çözücü ile  çözüldü ve 8K IP olarak 8K IP video çözücüye sinyal girildi. 8K görüntülerin izlenebilmesi için Socionext 8K video decoder’in çıkışı Vestel 8K TV’ye girilerek Vestel 8K TV’de içerikler izlenebiliyor.

Ultra HD 8K teknolojisi 7680x4320 çözünürlüklü olup, HD (yüksek çözünürlük, 1920x1080)  yayınının 16 katı çözünürlüğe sahip olan bir yayın teknolojisidir. Ultra HD 8K teknolojisinin sağladığı çok yüksek çözünürlük ile izleyiciler görüntülerde çok ince detayları çok daha net görebilmektedir. Ayrıca bu çok yüksek çözünürlük sayesinde büyük boyutlu TV’lerde izleyiciler görüntülere yakından baksa bile görüntüleri dağılmadan net bir şekilde izleyebilmektedir. 

Dünyadaki en üst yayıncılık formatı olan Ultra HD 8K teknolojisine yerli üreticiler ile birlikte erken ve hızlı bir şekilde hazırlıklı olunması, bu tür teknolojilerin yaygınlaştığı dönemlerde, yerli firmalara söz konusu teknolojiyi dünyayla rekabet edecek şekilde ürün sunabilme imkanı verecektir. Ultra HD 8K teknolojisine ait ürünlerde milli teknoloji üreticilerinin vereceği olası katkılar, ithalatın azaltılmasını ve ihracatın artırılmasını sağlayacaktır.

1-3 Kasım’da İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Global SatShow etkinliği kapsamında Ultra HD 8K yayın teknolojisi ziyaretçiler tarafından Türksat standında ziyaret edilerek görüldü ve çok rağbet gördü.

Türksat’ın uyduya çıktığı Ultra HD 8K yayın yurtdışında çok ses getirdi, çok sayıda uydu ve yayıncılıkla ilgili yayın yapan sitelerde ve kuruluşlarda Türksat’ın Ultra HD 8K yayın başlattığı duyuruldu.

Broadbandtvnews.com’da çıkan haberde ‘Türkiye 8K formatındaki yayınları ileten dünyanın ilk ülkelerinden biridir’ ifadesi kullanıldı.

TVBEurope.com’da çıkan haberde ‘Ult-ra HD 8K Test, Türksat’ı yeni formatı test eden ilk yayıncılardan biri yapıyor’ ifadesi kullanıldı.

Türksat dünyada Ultra HD 8K testi gerçekleştiren 3. kuruluş oldu. Diğer kuruluşlar kısa süreli 8K testi uydu üzerinden yapıp tekrar uydudan 8K sinyali inmiştir. Türksat 8K test kanalı, şu anda dünyada uyduda  yayını halihazırda devam eden tek Ultra HD 8K test kanalıdır.

Türksat, Türksat-4B’ye çıktığı Ultra HD test kanalının modülasyonunu 32APSK’ya yükseltti. Türksat dünyada 32APSK modülasyonlu 8K test yayını yapan ilk kuruluş.

16 APSK modülasyonda video 85 Mbitps ile kodlanırken aynı uydu kapasitesinde 32APSK modülasyonda video 120 Mbitps ile kodlanabilmektedir.


Hüsamettin  Demirel

Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.

Teleport ve TV Yayın Direktörü

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.
En Çok Okunanlar
Dergi