Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > ChyronHego'nun Sporcu İzleme Sistemi TRACAB, Münih Teknik Üniversitesi'nden Onay Aldı
ChyronHego'nun Sporcu İzleme Sistemi TRACAB, Münih Teknik Üniversitesi'nden Onay Aldı
06.02.2019 12:42

ChyronHego’nun spor karşılaşmalarında oyuncuların ve topların izlenmesine yönelik TRACAB optik izleme sistemi, hareket yakalama konusundaki araştırmalarıyla saygın bir yere sahip Münih Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bilimsel testlerde benzeri sistemler arasında en yüksek hassaslık ve doğrulukta sonuçlar aldı. 

ChyronHego ve DFL Deutsche Fussball Liga (Alman Futbol Ligi) tarafından ortak olarak istenen testler, karşılaşmalar sırasında veri toplama için sistemlerin doğruluğunu ölçmek için tasarlandı. Bu veri toplama yeteneği fiziksel ve taktiksel antrenörlük, yayın ve dijital medya için gerekiyor.  

Testlerde iki ChyronHego izleme teknolojisi sınandı. TRACAB optik izleme sisteminin yanı sıra, konum belirlemek için radyo dalgalarını kullanan gelişmiş yerel konum bulma sistemi (LPS), bedene giyilebilen ZXY Arena da test edildi. Araştırmacılar ChyronHego hareket izleme sistemlerini, birçok araştırmacı için milimetreler düzeyinde benzersiz ölçme hassasiyetine sahip altın standart olarak kabul edilen Vicon teknolojisiyle karşılaştırarak ölçtüler. 

Testler German Bundesliga futbol takımlarının evlerinden biri olan Düseldorf Merkur Spiel-Arena’da gerçekleştirildi. Oyunculardan futbol sahasının etrafında koşup hamle yapma, hızlanma, yavaşlama, yön değiştirme gibi belli hareketler yapmaları istendi. Araştırmacılar gerçek bir maçta olabilecek her türlü hareketi dikkatle test ederek, futbol endüstrisinin gerçek dünyayı temsil eden sonuçlar görmesini sağladılar. 

Testler sırasında oyuncular TRACAB patentli gerçek zamanlı görüntü işleme teknolojisiyle ve giysilerine takılan radyo frekans ZXY etiketleriyle takip edildiler. Testlerde aynı anda her iki teknolojiden de sonuçlar yakalandı ve altın standart Vicon ile bağımsız olarak karşılaştırıldı. Testler veri kümeleri arasında daha da yakın tutarlılık için her bir sistemden gelen verilerin karşılaştırılmalarını da sağladı. 

Test sonuçlarının yoğun incelenmesi ve analizi, her iki ChyronHego sisteminin de son derece iyi performans gösterdiğini ve çok yüksek doğruluk düzeyleri sağladığını gösterdi. Münih Teknik Üniversitesi sonuç olarak TRACAB’in şimdiye dek test edilen tüm optik ve giyilebilen teknolojiler arasında açık arayla en doğru ve hassası olduğuna ve altın standart olarak kabul edilen belli teknolojilerin performanslarını aştığına karar verdi Sonuçlar spor liglerindeki karşılaşmalarda iğne ucu hassasiyetinde, yasal olarak güvenilir veri sağlamak için TRACAB sistemine güvenilebileceğini kanıtladı. Dahası, ChyronHego için testler iki şeyi başardı. İlk olarak TRACAB izleme teknolojisinin mevcut en hassas sistemlerle karşılaştırıldığında ne kadar hassas olduğunu kanıtladı. İkincisi, ChyronHego’ya hem TRACAB’i geliştirme hem de diğer takip teknolojileriyle uyumlaştırma için yararlı bilgiler sağladı.

ChyronHego ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.