Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Oscar, Bafta ve Diğerleri...
Oscar, Bafta ve Diğerleri...
25.03.2019 15:56

[Ülkemizde Sinema, Televizyon, Reklam Sektörü, Sosyal Medya, Yazılı Basın ve Sahne Sanatlarında Makyaj ve Saç Tasarımına Ödül Verilmesinin Gerekliliği]

2019 yılında da merakla beklenen Oscar, BAFTA gibi sinema sanatının en iyilerinin bir jüri tarafından değerlendirilip ödüllendirildiği ödül törenleri gerçekleştirildi. Makyaj ve saç tasarımı alanında, bu sanata verilen değerin göstergesi olan ödüllendirmenin ülkemizde halen eksikliğini yaşamanın iç burukluğu ile, bu yıl yine, ülkemiz dışındaki törenleri izlemekle yetinmek zorunda kaldık. 

Ülkemizde artık neredeyse onlu sayıyla ifade edilebilecek mertebeye ulaşmış film festivallerinin ödüllendirme kategorilerinde, makyaj ve saç tasarımının görmezden gelinmeye devam edilmesi büyük bir şaşkınlık yaratıyor. Sinema, televizyon, sahne sanatları ve reklam sektöründe çalışan her profesyonelin ve hatta artık ilkokul düzeyindeki amatör tiyatro topluluklarının bile farkında olduğu bu sanat alanının önemi tartışma götürmez bir noktaya ulaştı. Aslında “senaryo yazarından başlayarak, oyuncu, yönetmen ve kostüm tasarımcısının birlikte ortaya koyduğu “Karakter Tasarımı”nın gerçekleştirilmesi makyaj sanatçıları olmadan mümkün olamazdı” gerçeğini sadece tüm profesyonel sektör çalışanları değil seyirci de yorumları ile ortaya koymuş durumdadır. Dileğimiz aşağıda detaylarını vereceğim ödüllendirmelerin benzerlerini ülkemizde de yaşıyor olabilmek. 

2 Şubat 2019’da Dolby Theatre Los Angeles’da 91.si gerçekleştirilen Oscar ödül töreninde The Curious Case Of Benjamin Button ve Titanic filmlerinin makyaj sanatçısı Greg Cannom, Vice filmi ile makyaj ve saç tasarımında 3. kez ödüle layık görüldü. İlk kez ödül verilen Kate Biscoe ve Patricia Dehaney bu başarılı eserde Greg Canom’ın ekip arkadaşlarıydı. Yönetmenliğini ve senaristliğini Adam McKay’ın gerçekleştirdiği Vice, 2018 Amerikan yapımı bir biyografik komedi-dram filmi. Ünlü bir sanatçının diğer tanınmış bir kişiye benzetilmesi makyaj uygulaması, inandırıcılık ve gerçekçilik açısından üzerinde büyük titizlikle çalışılması gereken bir tekniği gerekli kılıyor. Oyuncunun sadece fiziksel görünümü değil, mimik ve jestlerini de canlandırdığı karaktere benzetmek zorunda olması sadece makyaj değil oyunculuk açısından da zorlayıcı bir performans gerektiriyor. Bu filmde Christian Bale’in canlandırdığı Dick Cheney 2001-2009 yılları arasında ABD’de başkan yardımcılığı yapmış ve özel kalem müdürlüğü, savunma bakanlığı gibi çok önemli görevlerde bulunmuş güçlü bir kişilik. Oyuncunun kendinden çok yaşlı bir karakteri canlandırdığı bu rolde yaşlandırma makyajı başarıyla uygulanmış. 

Ödül töreninde Greg Canom, Kate Biscoe ve Patricia Dehaney 

 

Diğer bir ödüllendirme de geleneksel olarak Make-Up Artists and Hair Stylists Guild tarafından film, TV, reklam sektörü ve sahne sanatları alanlarında 16 Şubat 2019’da gerçekleştirildi. Vice, iki farklı makyaj alanında ödüle layık görüldü: En iyi Dönem/Karakter Makyajı ödülü Kate Biscoe, Ann Pala Williams ve Jamie Kelman’a verilirken En iyi Özel Efekt Makyajı ödülünü Greg Cannom kazandı. Verilen diğer ödüller şöyle:

A Star Is Born: En İyi Çağdaş Makyaj; Ve Neill, Debbie Zoller, Sarah Tanno 

Crazy Rich Asians: En İyi Çağdaş Saç Tasarımı; Heike Merker, Sophia Knight

Mary Queen of Scots: En İyi Dönem ve/ veya Karakter Saç Tasarımı; Jenny Shircore, Marc Pilcher

VICE Özel Makyaj Efektleri: Greg Cannom, Christopher Gallaher

Ayrıca makyaj ve saç tasarımı alanında Yaşamboyu Ödülü Robert Louis Stevenson’a verildi.

 

10 Şubat 2019’da Londra Royal Albert Hall’da BAFTA ödül töreni düzenlendi. Makyaj sanatçısı Nadia Stacey Favorite filmindeki çalışmasıyla ödüle layık görüldü.

Yorgos Lanthimos tarafından yönetilen Favourite filminin makyaj ekibi, ödül alan bir film ekibinin hangi alanlardan oluşması gerektiğinin bir örneği olarak aşağıda listelenmiştir. 

 

Beverley Binda

Saç Tasarımcısı / Makyaj Sanatçısı

Jeanette Brown

 Saç Tasarımcısı

Jemma Carballo

Kalabalık sahneler Saç Uzmanı / Kalabalık Sahneler Makyaj Uzmanı 

Samantha Denyer

Saç Uzmanı / Makyaj Uzmanı

Hannah Edwards

Saç Tasarımcısı Hannah Poppy Edwards’ın tasarımları / Makyaj Sanatçısı 

Graham Johnston

Kiflisel Saç Tasarımcısı: Rachel Weisz / Kiflisel Makyaj Sanatçısı: Rachel Weisz

Gary Machin

Kalabalık Sahneler Saç Tasarımcısı

Jane McBennett

Junior Saç Tasarımcısı / junior Makyaj Sanatçısı

Niall Monteith-Mann

Kalabalık Sahneler Saç ve Makyaj Stajyeri 

Anna Morena

Saç Tasarımcısı / Makyaj Sanatçısı

Claire Pompili

Kalabalık Sahneler Saç Tasarımı ve Makyaj Asistanı 

Tapio Salmi

Saç Tasarımcısı / Makyaj Sanatçısı

Dianne St. James

Kalabalık Sahneler Saç Tasarımcısı

Nadia Stacey

Saç/Makyaj Tasarımcısı 

Juliette Tomes

Kalabalık Sahneler Saç/Makyaj Tasarımcısı

Ella Burton

Makyaj Stajyeri

Sophia Criscuolo

Günlük Peruk fiekillendirici

Cheryl Garvey

Kalabalık Sahneler Saç Uzmanı

Jessie Harrison

Kalabalık Sahneler Saç/Makyaj 

Anna Kießer

Protez Renklendiricisi 

17 Şubat 2019’da Avalon Hollywood’da gerçekleştirilen Geleneksel Hollywood Güzellik Ödül Töreni’nde Lady Gaga’nın Makyaj Sanatçısı da ödül aldı.

Kaynakça;

YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü
Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.