Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Dijital İçerik Ajansı Somersault, Panasonic EVA1 Kamerayı Seçti
Dijital İçerik Ajansı Somersault, Panasonic EVA1 Kamerayı Seçti
27.03.2019 16:15

Kurumsal ve belgesel tarz filmler üzerinde yoğunlaşan Cambridge’deki dijital içerik ajansı Somersault, çeşitli çekim gereksinimlerini karşılamak için sık sık farklı yerlere ve endüstrilere kendini uyarlıyor. Canon C100 Mark II kamerasının artık yenilenmesi gerektiğini gören ajans, film çekiminin çok yönlülüğüne yardımcı olurken, 4K’ya gereken geçişi yaparak öne çıkmasını sağlayacak kamerayı araştırmaya başladı. 

Belgesellere, etkinliklere, reklamlara ve müzik kliplerine çok uygun AU-EVA1, kalitesi, küçüklüğü ve hafifliğiyle öne çıkan bir seçenek oldu.

Somersault kendi çalışma tarzına en uygununu bulmak için piyasadaki kameraları araştırdı ve fiyat, dinamik aralık, kodek desteği ve ergonomi özelliklerini inceledi. EVA1 ajansın tüm gereksinimlerini karşılıyordu. 4K dağıtım için güçlü ve değerli bir kodek çeşitliliği desteği sunması, Somersault için büyük bir bonus oldu. 

EVA1 kullanırken şirket ve dışarıdan serbest çalışanlar arasında ortak bir güven oluşturmak için Somersault dışarıdan gelen kameramanlara çalışmasını, kullanımını ve avantajlarını anlatan bir eğitim verdi. Bu eğitim kameranın teknolojisinin anlaşılmasını sağladı ve tüm projelerde en iyi şekilde kullanılmasının zeminini oluşturdu.

EVA1 kameramanların çekime göre hızla kamerayı kurup kaldırabilecekleri, acele ve pratik çekimlere yönelik tasarlandı. Sadece 1.2 kilogram ağırlıktaki küçük boyutlu EVA1, gövdesindeki birçok montaj deliği sayesinde istendiği gibi donatılarak çeşitli çekim uygulamalarına uygun hale getirilebiliyor. 

Çok yönlü çalışmayı daha da zenginleştirmek için EVA1’in 800 ve 2500 çift ISO hassasiyeti büyük bir avantaj. Bu özellik ilk olarak VariCam serisinde çıkarak, kameramanların zorlu ışık koşullarında çekim yapmalarına olanak sağlamıştı.

EVA1’in diğer bir önemi, post prodüksiyona yaptığı değişiklikler. Önceden 8 bit kodekli, saniyede sadece 60 kare yakalayabilen bir kamera ile çekim yapılıyordu. Bugün EVA1 10 bit kodek ile enlemi ve kurgu potansiyelini geliştiriyor. 

Somersault Kameramanı Chris Stylianou, EVA1’in aydınlatma ve post prodüksiyon yetenekleriyle ilgili şunları söyledi: “En sevdiğim çekimlerden birisi, matkap yedek parçaları satan bir firmanın tanıtım görüntüsü oldu. Bir depodaydık ve ortam çok tozlu ve nemliydi. Bir makro lens kullandık ve EVA1’in matkap çeşitli malzemeleri keserken yaptığı ağır çekimler gerçekten etkileyiciydi. Post prodüksiyon için geri döndüğümüzde hepimiz görüntülere hayran olduk.

Diğer bir avantaj, uygun maliyet oldu. Canon C100 ile çalışmış bir ekip olarak zaten geniş bir L serisi lens koleksiyonumuz vardı ve onları seviyorduk. EVA1 kamera EF yuvalı olduğu için bir sürü adaptör veya başka pahalı kitler satın almamız gerekmedi.

EVA1’in ergonomisi ve portatifliği harika. Hafiflik ve küçüklüğü sayesinde bir gimbal üzerine konabiliyor, vücuda yerleştirerek çekim yapılabiliyor, tripod veya monopod ile çalışılabiliyor. Kısaca nerede isterseniz çalışabiliyor.

Kameranın aslına sadık renkleri ve zengin cilt tonları film çekenler için cazip. VariCam sinema kameraları serisi gibi EVA1 de V-Log/V-Gamut renk teknolojisine sahip ve hem yüksek dinamik aralık hem de geniş bir renk paleti yakalayabiliyor.

Panasonic ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 425 17 00 numaralı telefondan Başarı’yı arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.