Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Hannes Filminde ARRI OCU-1 Kontrol Ünitesi Kullanıldı
Hannes Filminde ARRI OCU-1 Kontrol Ünitesi Kullanıldı
27.03.2019 16:22

Rita Falk’ın roman uyarlaması Hannes’in çekiminde ARRI Operator Control Unit OCU-1 ilk kez bir filmde kullanıldı. Görüntü Yönetmeni Christian Marohl ile kamera asistanları Sascha El gendi ve Julius Aeneas Thamer, OCU-1 ile yaşadıkları deneyimden memnun kaldılar.

Studiocanal, Rita Falk’un satış rekoru kıran aynı adlı romanından uyarladığı Hannes filmini 5 Eylül 2019 günü beyaz perdelere dağıtacak. Dostluk, ayrılık ve neşe üzerine bu dokunaklı öyküyü Yönetmen Hans Steinbichler, Görüntü Yönetmeni Christian Marohl ile kamera asistanları Sascha El gendi ve Julius Aeneas Thamer, Bavyera (Almanya), South Tyrol (İtalya) ve İskoçya’da çektiler. ARRI Rental’in sağladığı kamera donanımında WCU-4 el ünitesi, ARRI cforce motorlar, Angenieux Optimo Zoom 24 290 mm ve Cooke S4 lenslerle birlikte ALEXA Mini kameralar kullanıldı. Yeni ARRI Operator Control Unit-1 bir film setinde ilk olarak kullanılmış oldu. 

Hannes filminin setinde OCU-1 ile ALEXA Mini.

Operator Control Unit, WCU-4 lens kontrol sistemini tamamlayarak kameramanlara bir butona dokunarak odak, iris ve zoom kontrolü ve sağlıyor. OCU-1 standart 15 mm veya 19 mm çubuklara, 3/8” yivlere ya da Hannes filminde olduğu gibi ARRI rozete takılabiliyor.

OCU-1’i çoğunlukla kurulum ayarları sırasında odak değiştirmek, görüntü tasarımına farklı vurgular katmak için kullanan Christian Marohl, çekimin sonunda izlenimlerini aktardı: “Aygıtı kesinlikle yeniden öneririm. Bundan sonra onsuz çalışmam. Bu kablosuz el ünitesiyle odağı kendim ayarlayabiliyorum ve her defasında kamera asistanını çağırmam gerekmiyor. Bu pratiklik çok zaman kazandırıyor. OCU-1 kamerayı rahatsız etmeyecek kadar küçük, hafif ve kolay taşınıyor. En iyi yönü ise etkileşimi, bu sayede kamera asistanı kontrolü tekrar eline alabiliyor. Sadece üç butonla çalışması kolay. Bir kullanıcı butonunu odak için, ortadakini manuele geçiş (override), diğerini de açıklık için kullandık.

ARRI OCU-1: Sadece üç butonla çok kolay çalışma.

Başlangıçta güvenli çalışma için kameralardaki kullanıcı butonlarına yapıldığı gibi butonlara etiket yapıştırıldı. Birinci kamera asistanı Sascha El Gendi şunları söyledi: “Her şeyden önce yeni bir araçtı ve görüntü yönetmeni çekim sırasında aynı anda birçok farklı şeyi göz önünde bulundurmak zorundaydı.

İkinci kamera asistanı Julius Aeneas Thamer ekledi: “OCU-1’i neredeyse her gün kullandık. Kameranın veya kablosuz el ünitesinin yanında dururken yeni durumlarda aygıtlar arasında ileri geri hareket etmek gerekmiyor. Aynı anda başka bir şeyi kolayca yapabiliyorsunuz. Bu ünitenin bu kadar etkin olmasındaki ana nokta bence bu. OCU-1 iş akışını tamamlıyor. Çok zaman kazandıran ve önemli bir boşluğu dolduran bir araç.

Hannes filminin setinde Sascha El Gendi.
Julius Aeneas Thamer: “OCU-1 iş akışını tamamlıyor. Çok zaman kazandıran ve önemli bir boşluğu dolduran bir araç.”

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.

 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.