Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Liseli Sinemacılar, Kısa Filmlerini İKÜ’de Yarıştırdı
Liseli Sinemacılar, Kısa Filmlerini İKÜ’de Yarıştırdı
28.05.2019 16:50

Liseli öğrencilerin 11 dalda birincilik için yarıştığı Yedikule Anadolu Lisesi Kısa Film Festivali, bu yıl İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.  

İKÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi ile Yedikule Anadolu Lisesi arasında iki yıldır süren eğitimde işbirliği protokolü kapsamında liseli gençlere atölye çalışmaları ve teknik konuda destek verildi. Eğitim koordinatörlüğünü Ahmet Bikiç’in yaptığı, yıl içinde sinema atölyeleri ve stüdyolarda üniversitenin hocalarından aldıkları eğitimlerle çalışmalarını gerçekleştiren öğrenciler, kısa filmlerini düzenlenen festival ile izleyicilere sundu. 

Yarışmaya sektörden de destek verildi. ARRI Lighting Yetkili Servisi True Medya  yarışma ana sponsoru olarak liseli genç sinemacıların yanında yer aldı. En beğenilen eserlerin 11 dalda ödüllendirildiği festivalin jüri üyeliğini İKÜ İletişim ve Tasarım Bölümü öğretim üyelerinden,  Dr. Zeynep Koçer, Dr. Nagihan Çakır Bikiç, Araştırma Görevlisi Orhan Göztepe  ve yönetmen Ahmet Bikiç yaptı. 

Kırmızı Beyaz filmi ödülleri topladı 

Festivalde; “En İyi Film” ödülünü Kırmızı Beyaz filmi ile 10. sınıf Kevser Sıla Tunççekiç alırken, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü Kırmızı Beyaz filmindeki performansı ile 10.sınıf Eslem Betül Gürgenç, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü Geçmişin Sınırında filmindeki rolü ile 10. sınıf Ali Rıza Ceyhan aldı. Pilot okul olarak belirlenen Yedikule Anadolu Lisesi özelinde düzenlenen festivalin, önümüzdeki yıl İstanbul genelindeki tüm liselerin katılımına açılması hedefleniyor. 

Törende ödül alan diğer isimler şöyle;

  • En İyi Senaryo: İrreel filmi ile İrem Gençtir 
  • En İyi Yönetmen: Kırmızı Beyaz film ile Kevser Sıla Tunççekiç
  • En İyi Kurgu: Işınlan filmi ile Utku Kaya 
  • En İyi Müzik: Duymadan filmi ile Serhat Günay 
  • En İyi Görüntü: Geride Kalan filmi ile Elif Rana Koca 
  • En İyi Afiş: Geride Kalanlar
  • Jüri Özel Ödülü: Yanılgı filmi ile Şehriban İnecik ve İrem Gençtir
  • İzleyici Özel Ödülü: Yalnız filmi
Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.