Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Ülkemizdeki Kozmetik Fuarlarında Makyajın Yeri ve Sinema-Televizyon Alanına Özel Makyaj Fuarlarının Gerekliliği
Ülkemizdeki Kozmetik Fuarlarında Makyajın Yeri ve Sinema-Televizyon Alanına Özel Makyaj Fuarlarının Gerekliliği
19.11.2019 15:39

Günümüzde artık yurt dışında mevcut olan profesyonel makyaj ürünlerinin çoğunu ülkemizde tedarik etmek mümkün. “Renkli kozmetik” olarak adlandırılan günlük yaşamda kullanılmakta olan makyaj ürünlerinin dünyada tanınmış tüm markaları alış veriş merkezlerinde perakende satış noktaları ile kullanıcıların ulaşabilmesine imkan sağlıyor. Bunun yanında, “plastik makyaj” olarak tanımlanan ürünler de, genellikle jelatin gibi, insan sağlığına zarar vermeyen ağırlıklı olarak gıda sektöründe de kullanılan ürünlerden yararlanarak veya kozmetik alanındaki diğer ürünler (saç şekillendiricileri gibi) plastik makyaj alanında istenilen pek çok görüntüyü yaratabilmeyi erişilir hale getiriyor. Profesyonel makyaj sektöründe farklı karakterler yaratmak için maske hazırlamak amaçlı kullanılan ürünlerin büyük bir kısmı diş hekimlerinin kullandığı protez yapım malzemeleri ki onlar da ülkemizde mevcut. 

Ayrıca, makyaj sanatçılarının en önemli özelliği olan yaratıcılık sayesinde, dünyanın her yerinde diğer makyaj sanatçılarının yaptığı gibi, istediği ürünü geliştirebilme imkanı sayesinde insan sağlığına zarar vermeden istenilen karakteri yaratabilmek mümkün olabilmektedir. Sosyal medyada insanların makyaja olan merakını gidermek amaçlı makyaj siteleri ve uygulayıcılar farklı teknik ve ürünleri takipçileri ile paylaşıyorlar. Tüm bu bilgilerin ışığında ülkemizde özellikle cinsiyet ayırımı gözetmeksizin makyaja ilginin her geçen gün arttığını gözlemlemek mümkün. Saçları dalgalı hale getirmek için uygulanan permayı erkeklerin de uygulattığını, erkeklerin kaşlarını şekillendirme tekniklerini takip ettiklerini, sakal şekillendirmenin bir moda akımı olarak yaygın hale geldiğini günlük yaşamımızda dahi izleyebiliyoruz. İstenmeyen kılların temizlendiği epilasyon merkezlerinin müşterileri arasında artık erkekler de var. Ancak, bir sanat alanı olarak makyajın profesyonel sanatçılar tarafından uygulanıp sergilenmesi, atölye çalışmaları ve bu alanda yarışmalar yapılması ülkemizde kozmetik fuarlarında ziyaretçilerin ilgisini çekmek için tatbik edilmektedir. 

Aşağıda listelediğim tüm fuarlarda makyaj sadece kozmetiğin bir alanı olarak yer almakta ve sadece makyaja özel bir fuar gerçekleştirilmemektedir. 

Ülkemiz dizi film ihracatında son yıllarda dikkat çeken başarılara imza atmaya başladı. Burada yaratılan karakterlerin başarıyla canlandırılmasının kuşkusuz ki payı var. Bu dizilerde rol alan oyuncuların yurt dışı hayran kitlesinin fazlalığında, aslında o oyuncuların fiziksel görünümlerinin oluşturulmasında önemli bir görev alan makyaj sanatçılarının katkısı tartışılmaz. Oysa ki ülkemizde halen film festivallerinde bu katkı görmezden geliniyor ve makyaj sanatçıları ödül değerlendirme alanlarının dışında tutulmaya devam ediliyor. Ancak,makyaj alanındaki bir iyi gelişme üniversitelerimizin bu alanda eğitime gittikçe daha fazla önem vermeye başlaması. Kısa film festivallerinde düzenlenen makyaj atölye çalışmaları veya diğer eğitimler üniversitelerdeki gençlerin bu alana daha bilinçli yaklaşmasına fırsat tanıyor.

YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü
En Çok Okunanlar
Dergi