Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Bitmovin ile Deneyim Kalitesi (QoE)
Bitmovin ile Deneyim Kalitesi (QoE)
21.11.2019 16:23

İçerik sahipleri ücretli sundukları yüksek kaliteli içeriklerine büyük paralar yatırıyorlar, bu nedenle dağıtımın kalitesini maksimuma çıkarmak için de yatırım yapmaları her zamankinden daha önemli. İzleyici beklentilerini tatmin edebilmek için içeriklerin kusursuz hazırlanmaları ve yayınlanmaları gerekiyor, ve bu beklentiler sürekli artıyor. Yakında gerçekleşen etkinlikler, izleyicilerin görüntüler iyi olmadığında şikayet etmekten çekinmediklerini gösterdi. Örneğin ABD’de Philadelphia Eagles ile Green Bay Packers maçını 4K HDR izlemeyi bekleyen futbol hayranları, SDR ve yükseltilmiş HD görüntüler izleyince memnun kalmadılar. Game of Thrones hayranları, son sezonun kalitesini fiyasko olarak görüyorlar. İyi içerik izleyicinin ilgisini çekmeye artık yetmiyor.

Sadece on yıl önce yüksek tanımlı görüntü izlemek lüks iken, bugün yüksek görüntü kalitesi ticari hale geldi ve gelişmeye devam ediyor. Yüksek tanımlı (HD) ve 4K çözünürlükler bugün endüstri standartları ve artık 8K geliyor. Geçtiğimiz yıllar boyunca sadece piksel sayısı artmakla kalmayıp, piksellerin kalitesi de sürekli yükseldi. Günümüzde pikseller daha fazla bitten oluştuğu için, daha canlı renkler ve ayrıntılar HDR teknolojilerini mümkün kılıyor. 

İzleyiciler bu teknolojilerin eski medya formatlarına göre üstün bir deneyim sundukları konusunda hemfikir, fakat en son medya teknolojisini kullanmak her zaman kusursuz görüntü sağlamıyor. Yeni medya formatları için internette çevrim içi görüntü akışı en zorlu uygulamalardan birisi. İçerik sağlayıcıların karşılaştıkları zorluklardan bazıları şunlar:

Standartlaşmada eksiklik

Belli bir kodeği hedefleyen aygıtların kaliteyi optimize etmesi gerekiyor ve parçalı yazılım ve donanım kodek desteğiyle bu giderek zorlaşıyor. İzleyicilere aygıtlar üzerinden erişmek için kodlayıcıların içerikleri bir dizi HDR formatında (yayın için HLG, internet akışı için HDR10 veya Dolby Vision vb.) hazırlamaları gerekiyor. 

4K/8K yayınlarda görüntü prodüksiyonu

Tüm upstream iş akışı gerçek 4K ortamdan oluşmuyorsa ve downstream aygıtı 4K’yı desteklemiyorsa, görüntü ölçeklendirme gerekiyor.

Uzak noktalarda bant genişliği kısıtlaması

Hızlı ev ve mobil ağlar, daha verimli kodeklerle bile, 4K, 8K, HDR görüntüleri uzak noktalara verimli akıtılabilecek boyuta sıkıştırmak, kaliteden ödün vermeden çok zor.

Ağda tampon belleğe alma kesintileri olmadan yüksek tanımlı bir akış sunmak, artık izleyicileri ve aboneleri tatmin etmeye yetmiyor. Günümüz izleyicileri kendilerini üç boyutlu çevreleyen bir deneyim bekliyorlar. Ekranlarının ve aygıtlarının desteklediği, 4K, HDR, yeni kuşak ses gibi zengin özelliklerden yararlanmak istiyorlar. 

Görüntü kodlayıcılar

Günümüzün bit hızı uyarlamalı (ABR) görüntü oynatıcıları bant genişliğindeki dalgalanmalardan etkilenmiyor, fakat görüntü kodlayıcılarının deneyim kalitesi (Quality of Experience) beklentilerini tatmin edebilmek için mümkün olan en net görüntüleri üretebilmeleri gerekiyor. İster haber odasında konuşan bir sunucunun kafası, ister aksiyonla dolu bir savaş sahnesi veya maç kazandıran bir golün yakın çekimi olsun, kodlayıcıların tüm içerik senaryolarında üstün kaliteyi korumaya yetecek kadar esnek olmaları gerekiyor. Fakat kalite tam olarak ne kadar önemli ve içerik sahipleri kalite sorunlarını nasıl belirleyip çözmeli?

Birçokları hala yüksek kaliteli görüntünün anahtarının yüksek bit hızları olduğunu düşünüyor. Bu yaklaşım kodeklerin gücünden yararlanmıyor ve izleyicilerin yaşadıkları sınırlı bant genişliğini hesaba katmıyor. Dağıtım maliyetlerinin artması veya kalite dalgalanmaları nedeniyle bit hızını yanlış bir şekilde kaliteyle eşdeğer tutmak, sonucu olumsuz etkiliyor. Kodlama profillerini iyileştirmek için en etkin yaklaşım, görsel algı kalitesinden ödün verilmemesini (yüksek QoE), daha iyi dağıtım için bit hızlarının düşmesini, bellek depolama ve dağıtım maliyetlerinin azalmasını sağlıyor. 

Bitmovin ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 425 99 66 numaralı telefondan Ateksis’i arayabilirsiniz.

 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.