Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > İspanya Ulusal Kütüphanesi Görsel-İşitsel Arşivini Sony ile Dijitalleştirdi
İspanya Ulusal Kütüphanesi Görsel-İşitsel Arşivini Sony ile Dijitalleştirdi
22.11.2019 17:51

Dijital dönüşüm uzmanı Red.es ile İspanya’da yayınlanan görsel-işitsel malzemeleri toplama, depolama ve koruma amaçlı kuruluş İspanya Ulusal Kütüphanesi (BNE), değerli görüntü ve ses dosyalarını korumak için analog kasetlerden ve VHS bantlardan oluşan arşivlerini dijitale çevirmek için bir ihale açtılar. Bir Sony firması olan dijitalleştirme uzmanı Memnon, ülkenin kültürel mirasının bu kısmını korumak üzere seçildi. Bu projede Libnova, Memnon ile işbirliği içerisinde çalıştı.

Yıllarca süren planlamanın ardından BNE ile Red.es 2018 yılında projeye kaybedilme tehlikesi altında olan 700.000 varlık ile başladılar. İspanyol halkı tarafından yapılmış, bestelenmiş ve yazılmış 11.000 görsel-işitsel malzeme seçip işe koyulan kütüphane, İspanyol kültürünü en iyi şekilde temsil eden arşivleri dijitalleştirmeye öncelik vermeye karar verdi.

Projeyi geliştirmek için Red.es açık bir ihale çağrısının sonucunda işi her formatta görsel-işitsel kayıtları onarma, koruma ve erişim sağlama amacıyla dijitalleştirme hizmetleri sağlayıcı Memnon’a verdi. Kütüphane İngiliz Kütüphanesi ve Fransa Ulusal Kütüphanesi gibi Avrupa’nın diğer saygın kurumlarıyla aynı çözümü tercih etti. Memnon’un eşsiz, portatif ve tak-çalıştır tarzı kolaylıktaki çözümü, aynı anda çok sayıda kaydı dijitalleştirirken, gereken koruma standartlarını da takip ediyor.

Sony Intelligent Media Services’ın (IMS) bir parçası olan Memnon’un sunduğu açık teknoloji ve hizmetler, geleneksel medya tedarik zincirlerini dönüştürüyor ve Sony müşterilerine içerik kaydetme, yönetme ve dağıtma imkanı verirken, her aşamada malzemelerin değerini açığa çıkarıyor.   

Sony Professional Europe Intelligent Media Services Başkanı Stuart Almond şunları söyledi: “İspanya Ulusal Kütüphanesinde Memnon’un gerçekleştirdiği çalışma Avrupa kültürünün korunması hedefini yansıtmanın yanı sıra, Sony’nin her türlü organizasyonun ve kurumun gereksinimlerine göre uyarlanabilen devrimci teknolojiler geliştirme yeteneğinin bir diğer örneğini de temsil ediyor.

BNE Dijital İşlemler ve Hizmetler Direktörü Mar Pérez Morillo da yorum yaptı: “Bu görsel-işitsel formatların eskiliği ve kırılganlığı, içerikleri korumak için acil bir dijitalleştirme sürecini gerektirdi. Memnon’un sağladığı üst düzeyde uzmanlaşmış insan ve teknik kaynakları, Libnova’nın da yardımıyla bu önemli kültürel mirasın geleceği için bu projenin başarıyla sonuçlanabilmesini sağladı.

Bu proje boyunca BNE, Red.es ve Memnon sadece fiziksel ve analog formatların dijitale geçirilmesi için değil, yakın gelecekte kullanım ve avantajlarını garantilemek için de birlikte çalıştılar. 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.