Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sennheiser AMBEO VR ile Beethoven Kaydı
Sennheiser AMBEO VR ile Beethoven Kaydı
19.12.2019 16:59

Özel bir etkinlikte Bonn’daki Brückenforum bir konser salonuna dönüştürüldü ve Orkestra Şefi Dirk Kaftan Beethoven’ın Dokuzuncu Senfonisinden bir parçanın kaydını yönetti. Bir orkestranın ortasında olmanın nasıl bir şey olduğunu hayal etmek bile zor iken, yeni bir gösteri biçimi insanların bu sıra dışı perspektifi deneyimlemelerini sağlıyor. Gösterilerin çepeçevre saran (immersive) bir görüntü ve ses kaydı, artık LVR-LandesMuseum Bonn müzesindeki bir serginin parçası haline geldi. “Music! Listen, Make, Feel. An interactive exhibition” başlıklı deneyim sayesinde ziyaretçiler orkestranın içerisinde akustik olarak farklı konumlardaki koltuklara oturabiliyor ve alışık olmadıkları perspektiflerden kulaklıklarla etkileyici ses atmosferini dinleyebiliyorlar. Tatmin edici bir akustik saran ses deneyimi sağlamak için Bonn’daki kayıt sırasında orkestranın müzisyenlerinin arasına altı adet Sennheiser AMBEO VR mikrofon yerleştirildi.

Orkestra içerisinde Sennheiser Ambisonics mikrofonların kapsülleri aşağı doğru bakar şekilde timpani, trombon, fransız kornosu, flüt, viyola ve baş kemanın yanlarına altı tane Sennheiser AMBEO VR mikrofon yerleştirildi. Mikrofonlar müzisyenleri rahatsız etmemek için fazla yakınlarına konmadı.

Projede çalışan Ses Mühendisi Freek de Greef, Sennheiser AMBEO VR mikrofonları başka amaçlar için de kullandı: “AMBEO VR mikrofonların çeşitli özeliklerini ve uygulamalarını hesaba kattığımızda fiyatını fazlasıyla hak ettiğini söyleyebiliriz. Sadece oyun uygulamalarındaki sanal gerçeklik için ideal olmakla kalmayıp, müzik ortamında da çok iyi iş çıkarıyorlar! Küçük boyutları sayesinde mikrofonu konumlandırmak kolay ve verilen montaj destekleri kullanışlı. Bonn’daki kayıt sırasında mikrofonları kapsülleri aşağı bakacak şekilde ve kısmen uzun çubuklarla monte ettik. Başlangıçta yuvalarından kaymalarından biraz endişe etmiştim ama darbe önleyici yuvadaki kavrayıcı eleman çok güçlü ve mikrofonların asılı olmasıyla ilgili ses iletimini olumsuz etkileyen hiçbir şey olmadı. Sennheiser AMBEO VR mikrofonların sesi saydam ve müzikal gösterilerin tüm dinamiklerini yakalamak kolay.

Kaydın ham sürümü ilk kez dinlendiğinde sesin gerçekçiliği şaşırtıcıydı. Flütün yanındaki Sennheiser AMBEO VR mikrofon kurulumunun Ambisonics B formatını dinlerken klasik müzik için klasik kayıt yaklaşımının tersine flüt çalmazken bile sol kulakta fagot biraz eğimli ses verdi ve sağ kulakta klarnet arkadan çapraz olarak geldi. Bir konser sırasında müzisyenlerin arasına oturmadan tipik dinleme konumundan ne kadar farklı bir sesin dinlenebileceğini hayal etmek zor. Doğrudan perküsyoncunun üzerine yerleştirilen AMBEO VR mikrofon tüm hat boyunca etkileyici bir ses deneyimi iletti. Dinleyiciler sanki timpanilerin arasındaymış ve diğer orkestra müzisyenlerinin enstrümanlarını ön taraftan geliyormuş gibi duydular. 

Kayıt sırasında Sennheiser AMBEO VR mikrofonlara A/B ve ORTF stereoda (şefin yeri, izleyici alanı) ana mikrofonlardan oluşan klasik bir mikrofon kurulumu ile çok sayıda spot mikrofon eşlik etti. Post prodüksiyonda bu sinyaller sergi için sanatsal açıdan gerekli görülürse Sennheiser AMBEO VR mikrofonların ses etkilerini zenginleştirmek için kullanılıyor.

Mikrofonların analog sinyalleri doğrudan dijital miks konsoluna ait sahne donanımlarına (stagebox) yönlendirildi ve salonun yanındaki denetim odasına giden uzun kablolarda ses kaybını önlemek için kaynağa mümkün olduğunca yakın konumda ön yükseltme ve dijitalleştirme işlemlerinden geçirildi. Ses denetim odasında küçük boyutlu bir dijital ses miks konsolu ile birlikte bir DSP sunucu çalıştırıldı. Her bir Sennheiser AMBEO VR mikrofonun dört kanalının hepsinin ön yükseltmeleri Greef tarafından tam olarak eşitlendi (equalization) ve ses sinyalleri daha fazla işlenmeden bir DAW’a (Digital Audio Workstation) aktarıldı. 

DAW 48 kanalı 96 KHz örnekleme hızında 24 bit sözcük uzunluğuyla kaydetti. Sennheiser AMBEO A-B Converter yazılım eklentisiyle Ambisonics A-format Ambisonics B-formata çevrildi ve Noise Makers’ın Ambi Head eklentisi kullanılarak kulaklıklarla dinlendi. AMBEO A-B Converter ile post prodüksiyonda sergi için değişiklik yapmak gerekirse kaydedilen Sennheiser AMBEO VR mikrofonların ayrı ayrı sinyalleri esnek olarak kullanılabiliyor.

Sennheiser ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 293 37 50 numaralı telefondan Metan’ı arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.