Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Jackman Dünya Turnesinde L-Acoustics K2
Jackman Dünya Turnesinde L-Acoustics K2
19.12.2019 17:29

Avustralya doğumlu sanatçı Hugh Jackman günümüzün en çok yönlü oyuncularından birisi; X-men’deki Wolverine’den Les Miserables’teki Jean Valjean’e kadar bambaşka karakterleri oynuyor. Ama muhtemelen daha da etkileyici olanı şarkı söylemesi. Sesi onu The Man. The Music. The Show. adlı dünya çapında 90 konserli bir turneye sürükledi. Turnenin ses güçlendirme sağlayıcısı olarak hizmet veren Solotech, beş kişilik grup ve 14 kişilik orkestranın önünde hem klasik Hollywood hem de Broadway müzikalleri söyleyen Jackman konserleri için L-Acoustics K2 tabanlı bir sistem kurdu. 

Ses Tasarımcısı Colin Pink en baştan beri projede yer aldı: “Daha ilk görüşmelerde Hugh’un gösterilerinin çok dinamik ve küçük samimi sahnelerden dev rock konserlerine kadar değişken olacağı belliydi. Bu farklı tarzların hepsinde iyi ses sağlayacağı için kararımı bir L-Acoustics sistemi yönünde vermeye yöneldim. L-Acoustics K2 sistemi vokaller için inanılmaz saydam ve çeşitli ses yüksekliklerinde çok iyi anlaşılabilir ses vermeyi sürdürüyor.

Artık bir Solotech şirketi olan SSE Audio dünya turnesine Birleşik Krallık ve Avrupa’da eşlik etti. Solotech Sistem Mühendisi Alexandre Bibeau turnenin ABD, Kanada ve Meksika kısımlarıyla ilgilendi. Performanslar sahnenin iki yanında 16 adet K2 ana hoparlör gruplarıyla verildi. Bunların arkasında altı adet KS28 bas hoparlörü ve yanlarda 14 tane daha K2 vardı. 12 tane Kara hoparlör seyirci koltuklarının sol ve sağ en arkalarına yöneltildi ve mekâna bağlı olarak 180 – 220 derece açıyla kullanıldı. Sekizer Kara hoparlörden oluşan üç küçük hoparlör grubu ise ana PA ile aynı eksende, üst seviye gecikme için kullanıldı. Hugh’un sesi son derece temiz ve güçlü olarak yansıtıldı. 

Solotech fazladan dolgu uygulamaları için sekiz tane X8 içeren kısa mesafeli hoparlör, fazladan alçak uç etkisi için iki tane daha ek zemin KS28 bas hoparlörü ve LA-RAK II mobil kabin rafı ünitesinde 49 adet LA12X yükselteçli denetleyici de taşıdı. İki yeni L-Acoustics P1 işlemci ile dört tane Avnu sertifikalı Extreme Networks AVB anahtarı da kullanıldı. 

Simon Sayer Jackman’in dünya çapında turnesi boyunca bir DiGiCo Quantum 7 konsolla FOH (izleyici alanı) koltuğunda oturdu. Sayer ses spektrumunun her iki ucunda geniş çeşitlilikte dinamikler ve frekansları çok doğal ürettikleri için L-Acoustics hoparlörlerini tercih ettiğini belirtti.

Sayer’e en tutarlı sistem performansını sağlamak için Bibeau her konserin kurulumunda L-Acoustics Soundvision sistem tasarımını ve optimizasyon yazılımını kullandı. Soundvision sayesinde en arka sıralarda oturanlarla ilk sırada oturanlara tamamen aynı ses deneyimini yaşattıklarını, çok temiz ses ve önle arka sıra arasında 3-5db’den fazla değişiklik göstermeyen tonsal denge sağladıklarını vurguladı. Turnede Autosplay ve Autofilter araçlarını da kullandı. 

Bibeau yorum yaptı: “Büyük konser tesislerinde büyük orkestra ve canlı grupla 85 girişi yönetmek bu turneyi özellikle bu kadar dinamik bir gösteri olduğu için zorlu hale getirdi ama ben L-Acoustics’in bizim için en iyi seçenek olduğuna eminim. Ses kadar dünya çapında aldığımız destek de harikaydı. L-Acoustics ile Solotech arasında hangi saat diliminde olursak olalım her türlü soru ve soruna çok hızlı yanıt alacağımızı her zaman biliyorduk.

L-Acoustics ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan A+SF’yi arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.