Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Allen&Heath dLive ile Almanya’da Canlı Konser
Allen&Heath dLive ile Almanya’da Canlı Konser
18.01.2020 11:45

Almanya’nın en büyük açık hava sahnelerinden biri olan Berlin Waldbühne amfitiyatrosunda ünlü Alman televizyon programı Sing meinen Song’un yıldızlarının yer aldığı bir canlı konser, izleyici alanında ve monitörlerde iki adet Allen&Heath dLive sistemiyle mikslendi. 

Konserin miksini izleyici alanında (FOH) Daniel Lauer, monitörlerde Sascha Kohl gerçekleştirdi. Lauer ve Kohl yıllardır Allen&Heath sistemleriyle çalışıyorlar.

Lauer açıklama yaptı: “Gösterinin ana zorluğu, hazırlık için zamanın kısıtlı olmasıydı. Boyutu ve özel akustiği nedeniyle Waldbühne bir ses mühendisi için yoğun çaba gerektiren bir mekan ve 25 şarkı için sadece bir gün stüdyo provası imkanımız vardı, bu nedenle ses kontrolde her türlü değişikliğe çok hızlı uyum gösterebilmemiz gerekiyordu. Şarkıların ve sanatçıların çeşitliliği nedeniyle tüm ses spektrumu ve dinamiğiyle uğraşmamız gerekiyordu ve bu da programın mikslenmesini çok zorlaştırıyordu ama aynı zamanda bizim için ilginç hale getiriyordu. İki dLive sistemi bu sorunlarla uğraşırken çok yardımcı oldu.

Gösteri için her biri kendi DM64 MixRack’iyla birlikte çalışan iki adet Allen&Heath dLive S7000 yüzeyi kullanıldı ve Dante ile superMADI kartlar takıldı. İzleyici alanında bir IP8 uzaktan kumanda kullanılarak 8 ek fader sağlanırken, yüzden fazla kaynak Monitor DM64’e bağlandı ve DX168 genişleticiler takıldı. İzleyici alanı (FOH) ve monitör (MON) sistemleri arasındaki dijital ayrım, 96KHz’de superMADI kartlarla yürütüldü.

Tüm müzisyenlerin, sanatçıların ve ekibin kulak içi monitörlerini beslemek için monitör konsolundaki 64 veri yolunun tümü gerekti. Kohl yorum yaptı: “Monitörlerde ana odak noktası sanatçıları sürekli rahat ve mutlu halde tutmaktı. Programın önemli bir unsuru, sanatçıların oturduğu ünlü kanepe oldu ve bu televizyon programındaki gibi genel seslendirme sisteminin (PA) önünde değil, sahnenin ortasındaydı. Bu nedenle sadece performans vermekte olan sanatçılarının, müzisyenlerin ve ekibin monitör seslerini değil, kanepede oturan sanatçıların da seslerini ayarlamak zorundaydık. Ama Allen&Heath dLive ile bu tip zorlukları her zaman aşabiliyoruz.

Lauer anlattı: “Bu konserde tüm parametrelere esnek erişim ve çok hızlı bir iş akışına gereksinim duyduk. Harici denetleyicilerin bütünleştirilmelerinden şarkılar arasındaki dinamik değişimleri yönetmek için AMM’ye (Advanced Metering Management), gösteri sırasında ilgili sahne güncellemeleriyle hızlı değişikliklere, paylaşımlı bir kontrol ağında kolay sistem bütünleştirmeye kadar, Allen & Heath dLive gelişmiş araç seti sayesinde her zaman bir çözüm sunuyor. Çevrim dışı kurgu yazılımını kullanarak tüm haberleşme kanalları, sidechain ve sahne filtreleri dahil tüm programı hazırlayabildik.

Böylesine üst düzey bir gösteride bile Lauer hiç harici donanım veya eklenti çözümleri olmadan tamamen Allen & Heath dLive’ın dahili FX ve sinyal işleme yeteneklerine güvendi. “Dahili efektler ve sıkıştırıcılar ve ön yükselteçler gibi DEP eklentileri gerçekten çok iyiler ve her türlü yaratıcı sinyal işleme için gereksinim duyduğum her şeyi sunuyorlar.

Allen&Heath ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 274 69 10 numaralı telefondan Mavi İletişim’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.