Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > SpaceX Fırlatışının Canlı TV Yapımında PSSI ve Nextologies İşbirliği
SpaceX Fırlatışının Canlı TV Yapımında PSSI ve Nextologies İşbirliği
24.06.2020 15:07

30 Mayıs Cumartesi günü Doğu Zaman Diliminde saat 15:22’de SpaceX’in astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley’i taşıyan Dragon uzay gemisi NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay merkezinden yörüngesine başarıyla fırlatıldı. 27 Mayıs’taki ilk deneme, Cape Canaveral’daki hava koşulları nedeniyle ertelenmişti.

Fırlatma öncesi Space Launch Live (part 2): America Returns to Space adlı canlı programın sunucu ve konukları Katy Perry, Adam Savage, eski astronot Mike Massimino ve NASA mühendisi Mark Rober, evlerinden görüntüleriyle katıldılar. Canlı program Discovery kanalında ve SpaceX sitesinde online yayınlandı. PSSI’ın CK35 mobil teleportları Burbank’taki yapım stüdyosuna kuruldu ve canlı yayınlar boyunca programın uzaktan yapımı ve dünya çapında yeniden dağıtımı için uydu, fiber optik ve IP yoluyla otuzdan fazla sinyali kaydetti.

Nextologies'in NXT-4 ve NXT-LITE teknolojisi ile donanımı, Burbank’taki program yapımcılarının olduğu yere ve katılımcıların evlerine önceden kuruldu. Bekleme durumundaki yapımcılar, kameraların robotik kontrolünü uzaktan denetlemek için NXT-4 donanımından yararlandılar. PSSI’dan görüntü sinyalleri alınınca, yapım şirketi sihirli yeteneklerini kulandı ve Nextologies görüntüyü bulundukları yerlerdeki yapımcılara ve katılımcılara ulaştırdı.

Nextologies CEO’su Sasha Zivanovic şunları söyledi: “Covid-19 sosyal mesafe ve önlemler nedeniyle canlı televizyonun yapım şeklini değiştirdi. Çarşamba günkü canlı program bir kostüm provası işlevi gördü; fakat aynı yerde kalmak ve hızla yeniden toplanmak için çok miktarda haberleşme gerekti. PSSI ve Nextologies ekiplerinin söylendikten hemen sonra yeniden toplanabilme yeteneğine hayranım. Program SpaceX fırlatmasını kutladı ve dünya, astronotlar ve hızla hazır hale gelebilen ekiplerimiz için büyük bir zafer.

 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.