Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Edgeware Araştırmasına Göre İnternet TV İçin Deneyim Kalitesinin Gerçek Zamanlı Görülebilmesi Gerekiyor
Edgeware Araştırmasına Göre İnternet TV İçin Deneyim Kalitesinin Gerçek Zamanlı Görülebilmesi Gerekiyor
20.10.2020 10:13

Edgeware ve internet görüntü akışı medya uzmanı Dan Rayburn tarafından yapılan bir araştırma, internet TV yayını sağlayıcıların kaliteyi etkileyen sorunları gerçek zamanda düzeltmeleri için müşterilerinin izleme deneyim kalitelerini (QoE) sınırlı görebildiklerini ortaya çıkardı. 250 adet önemli yayıncı, OTT servis sağlayıcı, kablo firması ve marka ile gerçekleştirilen araştırma, internet TV sağlayıcıların müşterilerinin yüzleştikleri görüntü kalitesi sorunlarını ve QoE sorunlarının şu anda nasıl tespit edilip çözüldüğünü sorguladı. Sonuçları Edgeware İş Geliştirme Direktörü Peter Sergel ile Rayburn tarafından canlı bir web seminerinde açıklandı ve son kullanıcının görüntü kalitesini en çok etkileyen şeyin ne olduğu anlatıldı.

Üçüncü tarafların veya çoklu CDN (içerik dağıtım ağı) dağıtımına dayalı çalışan birçok internet TV sağlayıcı için müşterilerinin görüntü kalitesini gerçek zamanda görüp denetleyebilmek zor olabiliyor. Ama müşterileri kaybetmemek ve sadakatlerini garantilemek için görüntü kalitesi en önemli etkenlerden biri olmaya devam ediyor. Bu zorluklarda payı olan etkenleri daha derinden anlamak için Edgeware ile Rayburn’ün araştırmaları başlıca internet TV sağlayıcılara görüntü kalitesi sorunlarını çözerken öncelikleri, zorlukları ve yetenekleri soruldu. 

QoE sorunları yaygın. Katılımcıların %73.2’si müşterilerinin bir şekilde kötü yayın sorunu yaşadığını onaylarken, sadece %26.8’i müşterilerinin içerik dağıtım sorunları nedeniyle asla veya nadiren sorun yaşadığını söyledi. 

Müşterilerin ciddi bir kısmı QoE sorunları yüzünden hizmet almaktan vazgeçti. Katılımcıların neredeyse %40’ı görüntü oynatmak için birkaç deneme yapıp QoE sorunu yaşarsa sonunda denemeyi bırakıyor ve bu da müşteri sadakatini ve markanın adını etkiliyor. 

İnternet görüntü akışı sağlayıcılar sınırlı QoE bilgisine ve sorunları gerçek zamanda düzeltme yollarına sahipler. Katılımcıların neredeyse %20’si müşterilerinin izleme deneyimi kalitesi sorunu yaşadığını biliyor ama kullanıcı deneyiminde nasıl bir etkiye sahip olduklarını söyleyemiyor, %30 ise hiçbir türden QoE analiz çözümü kullanmıyor. Katılımcıların %70.8’i bir analiz sorunu yaşarken, bunların %55’i kaliteyi etkileyen sorunları gerçek zamanda çözme yeteneğine sahip değil, bu nedenle görüntü kalitesini iyileştirmek için sınırlı yollara sahipler. Katılanların %44’ü gerçek zamanlı takip ve yönetimin çok önemli olduğunu düşünüyor.

Herkese uygun tek bir çözüm yönünde manuel bir yaklaşım hâkim. Katılımcıların %25’i akışları ve bit hızlarını şekillendirmediklerini söyledi, bu durumda tüm piyasalardaki ve tüm ağlardaki bütün kullanıcılar aynı bit hızlarını elde ediyorlar. Ayrıca %34.8 trafiği azaltmak için belli olaylarda master manifest’lerini yeniden yapılandırıyorlar, bu da denetlenmediğinde ağır bir yük olup zarar veriyor. 

Rayburn açıkladı: “Görüntü kalitesi OTT servis sağlayıcıların reklam verenleri ve izleyicileri cezbedebilmeleri için değerli bir ölçüt. Bu nedenle görüntü kalitesi bozulduğunda hızlı tepki verip müşteriye sorunları pek yansıtmadan düzeltmek şart. Çoklu CDN dağıtımı için bir QoE analiz çözümünün avantajından yararlanan internet TV sağlayıcılar işlerini geliştirebiliyorlar.

Sergel ekledi: “Müşterilerimizin QoE sorunlarıyla yüzleşmekteki konumlarını daha iyi anlamak için bu araştırmayı gerçekleştirdik. Araştırmaya katılanların yaklaşık yarısı 1 ila 3 saniye arasında bir sürede altyapılarını ve izleyicilerinin performansını izleyip yönetmek istediklerini belirttiler, bu da endüstri çapında birçok internet TV sağlayıcının gerçek zamanlı ayrıntılı QoE bilgileri ve denetimi elde etmeyi arzuladıklarını gösteriyor. Edgeware’de biz görüntü dağıtımını çok ayrıntılı olarak görüp yönetmeye imkân verecek araçlar ve kaynaklar sağlamak için çalışıyoruz. Bu nedenle bu projede uzmanlığı, danışmanlığı ve endüstri bilgisinin değerini kanıtlayan internet medya uzmanı Dan Rayburn ile işbirliği yaptık.

Edgeware hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 474 09 27 numaralı telefondan Orsatek’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.