Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Cinegy Route - SD HD 4K IP Bazlı Canlı Yayıncılık Altyapısı Çözümü
Cinegy Route - SD HD 4K IP Bazlı Canlı Yayıncılık Altyapısı Çözümü
20.10.2020 10:49

Günümüzün yayıncıları iş akışlarını daha etkin hale getirmek ve maliyetlerini düşürmek için eskiyen SDI bazlı altyapılarını IP bazlı çözümlerle değiştirmektedir. IP bazlı çözümler standart Ethernet ağları içerisinde tek bir bağlantı üzerinden çoklu canlı video sinyalinin “stream” veya “data” olarak aynı anda iletilmesine olanak sağlamaktadır. Bu sayede canlı yayın altyapılarının kapasitesi ve esnekliği arttırılmakta; çok daha ekonomik, hızlı ve problemsiz şekilde yayın sistemini büyütme olanakları oluşturulmaktadır.

Kontrol ve Yönetim

Cinegy Route sistemdeki tüm canlı yayın sinyallerinin merkezi olarak tanımlanmasına ve yönlendirilmesine imkan veren IP bazlı altyapının temel taşıdır. Kullanıcı arayüzleri ve programları verilen yetkiler doğrultusunda, geleneksel SDI sinyal yönlendirme iş akışlarına uygun bir şekilde, yayın altyapısındaki sunucularından ve kendi bilgisayarlarından bu sinyalleri yayınlayabilmekte, alabilmekte; gerçek zamanlı işleyebilmekte ve istenilen hedefe yönlendirebilmektedir.

Dizin “Directory” Servisleri

SDI Matrix kullanan herkes sinyallerin her bağlantı noktasını sürekli kayıt altında tutmanın gerekliliğini mutlaka bilirler. IP dünyasının “multicast” ve “streaming” uygulama dünyasında bu durum kolayca içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Cinegy’nin dizin servisleri bu karmaşıklığın içinden çıkılması için merkezi bir veri tabanı sağlar. Microsoft Active Directory entegrasyonu ile de bu veri tabanına erişim yetkilerini kontrol altında tutar. Bu kontrol sadece kullanıcıların başkalarının sinyallerine yanlışlıkla erişmesini engellemekle kalmaz, kişilerin kendi sinyallerinin üzerinde de rahatça ve diğer sinyalleri görmeden çalışmasına olanak tanır.

Bağlantı Mantığı

IP dünyasına giriş yaptığınızda içinde klasik SDI “baseband” sinyalin bulunduğu BNC kablosunu kaybetmenin yanında, bu bağlantının getirdiği bazı akıllı özellikleri de yeni IP dünyasında sağlamanız gerekmektedir. IP dünyasında ilk canlı video yayını uygulayıcılarından olan Cinegy bu konuda da birçok yenilikçi yazılım geliştirmiştir. Geliştirilen sanal hedef ”Virtual Destination” konsepti ve “look-up” tabloları vasıtasıyla cihaz spesifik çözümlerden çok daha esnek bir altyapı kurulmaktadır. “Multicast” duyuru servisleri sayesinde sisteme bağlı makineler “stream”leri sanal hedefler değişse bile merkezi bir konfigürasyon üzerinden takip edebilmektedirler. Cinegy Route, SDI routerların sınırlı kaynak ve hedef SDI video bağlantı kapasitesine alternatif olarak, sınırsız canlı video kaynak ve hedef kullanımına olanak sağlamaktadır. Bu durum altyapı planlama, kurulum esnekliği yanında kıyaslanamaz maliyet avantajı sağlamaktadır.

Cinegy Route ile Canlı Ses İşleme

Altyapılarda çoğu zaman video üzerine odaklanılır ve ses iş akışının da ne kadar önemli olduğu geri planda kalır. Cinegy Route sayesinde sadece video değil ses servisleri de sistemde yönetilir. Bu sayede ses üzerinde demux, mux, mix, gain, karıştırma (shuffle) ve geciktirme (delay) fonksiyonları da rahatça uygulanabilir. Ayrıca tamamen farklı kaynaklardan alınan canlı ses ve video yayınları birleştirilebilir.

Cinegy ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 425 99 66 numaralı telefondan Ateksis’i arayabilirsiniz veya info@cinegy.com.tr adresine yazabilirsiniz.   

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.