Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > RED KOMODO 6K Sinema Kamerası
RED KOMODO 6K Sinema Kamerası
21.12.2020 14:47

KOMODO 6K, RED’in yenilikçi görüntü çekim teknolojileri serisinin en son ürünü. RED serisine en yeni katılan bu ürün, küçük boyutlu, “hepsi bir arada” tarzı, çok güçlü bir sinema kamerası. Sinema kameramanlarının her yere götürebilecekleri ve her türlü çekim senaryosuna uyarlayabildikleri portatif bir yapı içerisinde RED’in sinema düzeyinde görüntü kalitesi, renk ve sensör teknolojilerine sahip. 

KOMODO’da bir 6K S35 küresel deklanşörlü sensör var. Bu sensör yaratıcı ve teknik özelliklerden ödün vermeden geniş dinamik aralığı koruyor ve benzersiz RED görüntüleri sunuyor. KOMODO’daki dahili Canon RF tarzı yuva sayesinde kullanıcılar Canon EF, PL, Leica M gibi çeşitli lens adaptörlerini esnek olarak kullanabiliyorlar. 

KOMODO RD3 veya ProRes formatlarda, Cfast 2.0 medya kartına kaydediyor. RED KOMODO pillerle veya enerji kablosuyla çalıştırılabiliyor. KOMODO özellikleri üstteki LCD dokunmatik ekranla denetlenebiliyor, ya da bu ekran oynatımı izlemek için kullanılabiliyor. 

R3D dosya formatı ve REDCODE

Tüm görüntüler ve kareler R3D dosya formatında kaydediliyor. R3D dosya formatı RED tarafından ileri post prodüksiyon kurgu yeteneklerini destekleyen, verimli ve yönetilebilir bir RAW görüntü verisi formatı sağlamak için geliştirildi. R3D dosya formatında sensörden alınan dijital görüntü, piksel hataları düzeltilmiş (ama diğer hiçbir unsuru işlenmemiş), piksel başına 16 bit RAW veri karesi olarak formatlanıyor. Her RAW karesi veya bir klipteki RAW kareleri dizisi, patentli REDCODE RAW sıkıştırma kullanılarak sıkıştırılıyor.

Küresel deklanşör

Küresel deklanşör (tüm resim alanını aynı anda tarayan sensör) teknolojisi her karede sensörün piksellerini tamamını aynı anda ışığa maruz bırakıyor. Oysa kaydırmalı deklanşörde pikseller bir kenardan başlanarak diğer kenara doğru satır satır ve gecikmeyle tarandığı için hızlı hareket eden nesnelerde bozulmalara neden oluyor. 

Görüntü işleme

Kamerada yeni RED Image Processing Pipeline 2 (IPP2) var. IPP2’de gelişmiş RED renk alanı (REDWideGamutRGB) kameranın sensörünün ürettiği her rengi kırpmadan kullanabilmesine imkân veriyor. Ardından kamera görüntüyü çok yoğun parlaklık ve gölge ayrıntısını koruyan gamma eğrisi Log3G10 kullanarak kodluyor. Gelişmiş renk alanı ve gamma eğrisi kullanan RED IPP2 sayesinde renk derecelendirme ve renk ayarları kamerada değil post prodüksiyonda yapılabiliyor. IPP2 ayrıca kameranın renk derecelendirme için CDL kullanmasına da imkân veriyor. 

Görüntü ve fotoğraf çekimi

Kamera tarafından yakalanan dijital çekimler gibi yüksek çözünürlüklü görüntüler, profesyonel büyük boy baskılar yapmak için gereken ayrıntıları aşıyor. Yüksek kare hızlarında ve çözünürlüklerde kayıt yapabilen KOMODO kamera, hem görüntü hem de fotoğraf çekimleri için ideal.

Post prodüksiyon

Birçok doğrusal olmayan kurgu sistemi (NLE) RED çekimlerini açabiliyor ve kurgulayabiliyor. Her NLE sürümünün kamera aygıt yazılımı sürümü veya kamera tipi gibi özel uyumluluk gereksinimleri olabiliyor. Çekim yapmadan önce uyumluluk gereksinimlerinin kontrol edilmesi gerekiyor.

R3D dosyalarını açmak ve/veya kurgulamak için şu programlar kullanılabiliyor:

REDCINE-X PRO: RED’in patentli uygulaması, Adobe Premiere Pro, Avid Media Composer, DaVinci Resolve, Final Cut Pro X, Adobe PhotoShop, Foundry Nuke, Assimilate Scratch, AutoDesk Flame ve ColorFront Transkoder. 

REDCINE-X PRO ile post prodüksiyon

REDCINE-X PRO bütünleşik bir timeline ile bir post efektleri yazılımı koleksiyonu ile donatılmış, profesyonel bir renklendirme araç seti. Bu araçlar kayıtlı çekimleri gözden geçirmek, üstverileri kurgulamak, projeleri organize etmek ve R3D dosyaları hazırlamak için ideal bir ortam sağlıyor. R3D dosyalarını kurgulamak için REDCINE-X PRO veya herhangi bir uyumlu üçüncü firma NLE yazılımı kullanılabiliyor.

RED ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 297 88 77 numaralı telefondan Provid’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.