Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Uzaktan Yapımcılığın Yükselişi ve Ross
Uzaktan Yapımcılığın Yükselişi ve Ross
07.02.2021 22:08

Bu yıl yayıncılık ve içerik dağıtımında uzaktan yapım en önemli konu haline geldiği için, herkesin aklında başı çeken konuyu keşfetmek için Ross Live Season 2 sunumlarını başlatmanın tam zamanıydı. Ross’tan uzaktan yapımlar alanında uzman Les O’Reilly’nin öncülük ettiği The Rise of Remote Production adlı web semineri, günümüzde var olan çeşitli uzaktan yapım modellerini tanıttı. Les ile spor yayıncısı ESPN’ye serbest çalışan Craig Rothberg, bu yıl Ross Production Cloud’un WNBA Bubble (salgından korunmak amacıyla bu yıl maçlar seyircisiz oynandığı için bu ad verildi)  içerisindeki 96 maçın dünyaya yayınlanmasını nasıl desteklediğini konuştular. 

Uzaktan yapım

Eskiden beri uzaktan yapım terimi bir yayının eksiksiz baştan sona yapımı için belli bir yere dış yayın (OB) van aracı gönderilen bir modeli tanımlamak için kullanılıyordu. Ancak bu durumda uzaktan yapım terimi klasik stüdyo ortamının dışında bir yapımı ifade ediyor.

Uzaktan yapımların gelişmesiyle beraber, mevcut yapım iş akışlarının boyutlarının büyütülebilmesi ve birçok yere ekip gönderme maliyetlerinin azaltılması hedefleriyle Remote Integrated Model (REMI) modeli ortaya çıktı. REMI modeli yoluyla merkezi bir stüdyo içerisindeki yapım denetim odası, çok sayıda etkinliği yönetebiliyor. 

Bu yılın başlarında küresel salgının başlaması ve fiziksel mesafe kurallarının uygulanmasıyla birlikte birçok yapım uzmanı merkezi olmayan uzaktan yapım modellerini benimsemeye zorlandı. Bunun sonucunda Ross ekibi uzaktan yapımcılıktaki bu hızlı değişime çabuk tepki verdi ve Ross Production Cloud ile müşterilerinin birçoğunu destekledi. Ross Production Cloud dağıtık bir yapım çözümünün hızla kurulmasını sağlıyor ve kullanıcıların istedikleri yerden çalışırken tutarlı bir iş akışını korumalarına imkân veriyor. Dağıtık Ross Production Cloud modeli sadece operatörlerle mühendislerin donanıma uzaktan erişmeye gereksinim duydukları bir senaryoyu desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda yayındaki sunucunun evinden yapıma getirilmesini sağlıyor. 

WNBA Bubble İçerisindeki Ross Yapım hizmetleri

Başlıca tüm spor ligleri gibi WNBA de küresel salgından çok etkilendi ve bu nedenle lig Florida eyaletinin Bradenton kentinde “bubble” formatı olarak adlandırdıkları izleyicisiz formatta normal bir sezonun kısaltılmışı olarak tamamlandı. İzleyicisiz 96 maçın dünya çapında yayınını desteklemek için Ross Production Services, Ross Production Cloud ve Ross Video Furio Live uzaktan kumandalı kamera sistemlerinden yararlanıldı. 

Ross ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 549 99 92 numaralı telefondan Aviteng’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.