Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > PALS Elektronik, Malezya Radyo Televizyonu İçin DSNG Araçları Üretiyor
PALS Elektronik, Malezya Radyo Televizyonu İçin DSNG Araçları Üretiyor
02.03.2021 11:04

PALS Elektronik, Dudullu’daki tesislerinde şu anda imalatını gerçekleştirdiği birbirinin tıpatıp aynısı 2 adet DNSG aracıyla, Uzak Doğu Asya pazarında uzun yıllardır hizmet verdiği ülkelerin arasına bir yenisini daha ekledi. Malezya Radyo Televizyonu’nun DSNG ihtiyacını karşılamak için 2020 yılında düzenlediği ihalede, PALS Elektronik’in tasarımı olan 3 kameralı DSNG sistemi diğer uluslararası firmaların önerdiği sistemlerin arasından sıyrılmayı başardı. 

3 kameralı DSNG araçları Malezya’nın MEASAT 1-2-3-4 ve RazakSAT uyduları ile iletişimini 1.80cm çapındaki araç üstü PALS PDA-180C modelindeki anten ile sağlayacak. C-Band’da haberleşen PDA-180C, bu bölgede geçtiğimiz yıllarda birbirinden farklı ülkenin farklı uydularıyla verimli iletişim sağlayarak kendini kanıtlamıştı. Yoğun muson yağmurlarının hakim olduğu Asya Pasifik bölgesinde, haberleşme altyapısı için kullanılan tüm elektronik cihazların ve donanımların kesintisiz yayın yapabilmesi için bölgenin çevresel koşullarına uygun olması ya da uyumlanması gerekir. Araçta bulunan 12 kVA’lık marine tipi jeneratörü sayesinde DSNG tek başına operasyonu tamamlayacak kapasitededir.

3 kameralı DSNG araçlarında Blackmagic Design Ursa Mini Pro kameralar kullanıldı. Kameraların yanısıra görüntü switcher’ları da yine Blackmagic Design Atem ürünlerinden seçildi. Ses/görüntü ekipmanlarının tamamı PALS Elektronik’in sistemlerinde daha önce kullanmayı tercih ettiği markaların ürünlerinden oluşuyor. Paydaşlarının kullanıcı memnuniyetini önceliklerinden biri olarak belirleyen araçlarda kullandığı ses, görüntü ve uplink ürünlerini, sistemin bütünsel olarak birbiriyle uyumunu ve verimliliğini gözeterek seçen PALS Elektronik, Malezya Radyo ve Televizyonu için ses/görüntü sisteminde Blackmagic Design, Ross, Sennheiser, Canare, Apple, uplink sisteminde ise PALS PDA-180C, Terrasat, Novella, MediaKind, elektrik sisteminde ise Fischer Panda, FSP gibi markaların ürünlerini kullanmayı tercih etti. 

Televizyon kanallarının “News Gathering” ve “Outside Broadcasting” gibi mobilitiye dayanan yayın ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan yayın araçları, hem kompakt hem de kullanıcılar için konforlu olmalıdır. Birbirinden farklı sistem ve ekipmanların entegrasyonu ile oluşurulan bu mobil sistemlerin yayın yapmak için araçların içerisinde uzun saatler çalışması gereken operatörlerin de birtakım  ihtiyaçlarını karşılaması gerekir.  Bu ihtiyaçlar, ekipmanların doğru noktada konumlandırılmasından operasyon alanının doğru şekilde ışıklandırılmasına dek aslında konu ile ilgili değilmiş gibi görünen pek çok detayı içermektedir. Bu detaylar mobilya, döşeme vb. gibi ürünlerin renklerinin seçimden, bir operatörün yayın sırasında ihtiyaç duyabileceği herhangi bir küçük işlemin sisteme eklenecek bir arabirimin doğru şekilde konumlandırılarak pratikleştirilmesiyle operatörün yaşamını hem fiziksel hem de psikolojik anlamda kolaylaştırmayı sağlar. Malezya Radyo Televizyonu’na teslim edilecek araçlar, 4 operatörün kolaylıkla çalışabileceği şekilde tasarlandı. 

Araçların Malezya’ya ulaşmasından sonra PALS Elektronik’in sistem mühendisleri, Malezya’nın farklı eyaletlerinde görev alacak DSNG araçlarının öncelikle kabulünü Malezya Radyo Televizyonu yetkilileri ile gerçekleştirecek. Ardından sistemi kullanacak operatörlerin eğitimini verecekler. Geçtiğimiz yıl tüm dünyayı etkisi altına alan salgına rağmen, paydaşlarına yurtiçinde ve yurtdışında kendi merkezlerinde destek vermeye devam ediyor.  

PALS Elektronik ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 939 95 54 ve 0533 817 95 46 numaralı telefondan PALS Elektronik’i arayabilirsiniz.