Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony, Üç adet 8K Sensöre Sahip ilk 8K Sistem Kamerasını Tanıttı
Sony, Üç adet 8K Sensöre Sahip ilk 8K Sistem Kamerasını Tanıttı
06.11.2017 16:04

Sony, küresel olarak ilk defa IBC 2017 kapsamında, üç adet 1,25 inç 8K sensöre sahip ilk 8K kamera sistemi UHC-8300'ün duyurusunu yaptı. Bu sistem, 4K ve daha fazlası için müşterilere yeni bir çekim teknolojisi sunacak esnekliğiyle 8K dünyasının kapılarını açıyor.

Sony Profesyonel Çözümler Avrupa Medya Çözümleri Başkanı Richard Scott konu hakkında şunları söyledi: "Sony'de, her zaman muhteşem hikaye anlatımını destekleyecek ve müşterilerimizin olağanüstü 4K çekim talebini karşılamasına yardımcı olacak yeni yöntemler keşfediyoruz. Bugün açıklanan 8K sensör teknolojisi, 4K prodüksiyona yönelik çekim özelliği sunuyor ve görüntüleme teknolojisinde medya şirketlerine bugün 4K prodüksiyon çekimi yaparken büyük esneklik sağlayacak bir sıçrayış teşkil ediyor."UHC-8300, canlı yayınlar, eğlence programları ve birinci sınıf belgeseller gibi üstün kaliteli prodüksiyonlar için gereken tüm özellikleri kapsayacak şekilde tasarlandı. 8K (7680 x 4320) 120p çekim formatı, etkileyici bir alan derinliği ve geniş dinamik aralık ile dengeli ve yüksek çözünürlüklü çekim imkanı sunuyor ve ITU-R BT.2020 renk alanını destekleyerek hem S-Log3 hem de Hibrit Log Gama (HLG) için HDR çekime uyum sağlıyor.

UHC-8300 kamera sistemi, yalnızca 8K prodüksiyon için değil, 4K için de kullanılabiliyor. Her sinyale aynı anda farklı renk alanları ve OETF uygulayarak 8K, 4K ve HD sinyal çıkışları üretebiliyor. Aynı anda 8K HDR, 4K HDR ve HD SDR sinyal çıkışı sunmak da mümkün. HDC serisi kameralara yönelik aksesuarlar (örneğin vizörler ve uzaktan kumanda panelleri) UHC-8300 ile de uyumlu.

8K resimden 4K görüntüye gerçek zamanlı kesimler, canlı aksiyonu yakalarken esnek çerçeveleme imkanı tanıyarak daha iyi program prodüksiyonu sağlayan yaratıcı geliştirme özellikleri sunuyor.

Orijinal lens yuvası 1,25 inç lens yuvası olsa da UHC-8300, lens adaptörüyle B4 yuvalı 4K lenslerle de kullanılabiliyor. Medya şirketleri, özellikle yüksek güçlü yakınlaştırma lensleri gerektiren canlı spor prodüksiyonlarında, aksiyonun her karesini yakaladıklarından emin olmak için uygun 4K lensler arasından seçim yapabiliyor.

8K sinyali SDI üzerinden iletiliyor ancak UHC-8300 IP bağlantısını da destekliyor ve günümüzün IP etkin canlı prodüksiyon sistemleri için hazır.

Sony, UHC-8300 kamera sistemini Japonya'nın ulusal yayıncısı NHK (Japonya Yayıncılık Şirketi) tarafından sağlanan, ürün özelliklerine dair müşteri görüşleriyle geliştirdi.

Richard Scott sözlerini şöyle noktaladı: "Bu kameranın tek amacı müşterilerimize eksiksiz bir seçenek sunmak. Böylece her prodüksiyon için en doğru çözünürlük ve aralıkla içerik yakalayıp sunma yeteneğine sahip olabilecekler."

 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.