Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Moskova’daki Spor Kanalı PlayBox Technology Neo ile HD’ye Geçti
Moskova’daki Spor Kanalı PlayBox Technology Neo ile HD’ye Geçti
03.03.2018 11:31

Moskova’daki uydu yayıncısı Football Channel, kentin güneybatısındaki stüdyolarında bulunan grafik, çizelgeleme ve playout sistemindeki geniş kapsamlı yenilemeyi tamamladı. Proje yine Rusya’nın başkentinde yer alan PlayBox Technology dağıtım çözüm ortağı Systems Video Graphics Animation LLC (SVGA) ile işbirliği içerisinde gerçekleştirildi.

Football Channel Teknik Müdürü Temur Malishava şunları söyledi: “2007 yılı Temmuz ayında daha yayına başlarken PlayBox Technology AirBox’ı seçtik. Sistem güvenilirliğini kanıtladı ve operatörlerimiz ile mühendislik ekibimiz arasında popüler. En son kuşak donanım ve yazılıma yatırım yapmak için doğru zaman olduğunu görüp kısa süre önce yüksek tanımlı yayına geçmeye karar ve verdik. Yenilenen sistemde 1+1 ana ve yedek yapılandırmalı iki adet AirBox Neo sunucu var. Her sunucuda DataBox Neo, ListBox Neo ve TitleBox Neo bulunuyor. Hepsi iyi çalışıyor ve Rusya Federasyonu ile tüm dünyadan takımlar arasında çok yüksek kaliteli maç yayınları yapmamızı sağlıyor. Norveç’ten Pasifik’e kadar her saat kuşağına ABS-2 uydusu aracılığıyla Ku bandından yayın yapıyoruz ve internete bağlı her ülkedeki izleyicilere online görüntüler sunuyoruz.

AirBox Neo’nun UHD yetenekleri kattığı ana PlayBox Technology içerik playout sistemi artık tek sunucuda UHD, HD ve SD çözünürlükleri destekliyor. 7 gün 24 saat müdahalesiz çalışacak şekilde tasarlanan AirBox Neo, canlı açık yayını yönetme yeteneği dahil olmak üzere manuel olarak da kullanılabiliyor.

Medya ve içerik yönetimi amaçlı bütünleşik bir SQL tabanlı veritabanı olan DataBox Neo, aynı anda 20.000’den fazla kayıta anında erişim imkanı veriyor. İçerik, tip, kategori, tür, anahtar sözcükler, beğeni ve medya gibi çeşitli özelikleriyle sınıflandırılıyor. Tüm PlayBox Technology modülleri DataBox Neo’dan görsel içerik hakkında bilgi alıyorlar. Böylece logo bindirme, veri arşivleme/çağırma, canlı yayın oynatma listeleri oluşturma/onaylama gibi birçok iş kolaylaşıyor veya otomatik tamamlanıyor. İçerik özel amaçlı çok profilli aramalarla ve sezgisel çok kriterli filtreleme sistemiyle kolayca bulunabiliyor.

TitleBox Neo yayın oturumları sırasında metin seçme, ilerleme hızı ve geçişler üzerinde eksiksiz denetim sağlıyor. Diğer yaratıcı kolaylıkları arasında önceden yapılandırılan grafik elemanları, canlı kaynaklardan veya dosyalardan görüntülerin boyutlarını değiştirme, pencere tarzı görüntüleme ve web sitesi içeriği kaydetme var.

ListBox Neo program editörlerine yayından günler veya haftalar önce program akış çizelgelerini oluşturup düzenleme imkanı veriyor. ListBox Neo bir notebook bilgisayarda bile kusursuz çalıştığı için, yazılım tabanlı kırpma ve ön izleme gibi işlemler için özel bir sunucu veya donanım gerekmiyor.

Rusya’nın ilk 24 saat yayın yapan futbol temalı televizyon kanalı Football Channel, 2007 yılında yayına başladı. Kanal ABS-2 uydusunun 19 numaralı aktarıcısıyla Rusya Federasyonu’nun tamamına yakınına yayın yapıyor. Football Channel Real Madrid Chelsaa ile Bayern Munich takımlarının maçlarını ve Portekiz şampiyonasını Rusya’da yayınlama haklarına sahip tek kanal. Tüm programlar Rusça konuşan izleyicilere göre uyarlanıyor. Football Channel yapımda ve yayında dünyanın önde gelen şirketlerinin modern dijital teknolojilerini kullanıyor.

PlayBox Technology ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 291 22 30 numaralı telefondan Akratek Elektronik’i arayabilirsiniz.