Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > “Kanal M” Akratek Elektronik ile Yayında!
“Kanal M” Akratek Elektronik ile Yayında!
06.06.2018 16:06

1 Nisan’da Van’da Türksat üzerinden “Kanal M” logosu ile yayıncılık hayatına başlayan TV kanalının tüm altyapı kurulumu, sistem entegrasyon işleri Akratek Elektronik tarafından 1 ay kadar kısa bir sürede tamamlandı. Akratek Elektronik, bu projede altyapı danışmanlığı, proje mühendisliği, nakliye, sistem mühendisliği ve eğitim aşamalarının tamamında yer aldı ve tam anlamı ile bir anahtar teslim projeyi daha teslim etti.

Altyapı çalışmaları 2018’in ilk günlerinde başlayan Kanal M’in stüdyo, reji, ana kumanda ve diğer teknik birimlerinin oluşturulmasının tamamında Akratek Elektronik teknik danışmanlık hizmet verdi ve sistem mühendisliğini de üstlendi.

Kanal M televizyonu oldukça güçlü sistemi ile de ön plana çıkıyor. Proje içerisinde 1 büyük stüdyo, 1 reji, 1 ana kumanda, kurgu setleri, arşiv-otomasyon sistemi yer alıyor. Kanal M’de proje içerisinde kullanılan ve verilen video sistemlerinde 4 adet sistem kamerası bulunuyor. Video yönlendirme ve MCR ve video dağıtım-işleme sistemlerinde Imagine Communications markaları göze çarpıyor. Rejide video server, KJ sistemlerinde Akratek Elektronik’in Türkiye Distribütörlüğünü gerçekleştirdiği PlayBox markası ile ana kumanda da Akratek tarafından üretilen ve yazılımı geliştirilen Fortinge markasının video server yazılımı olan Forplay markası güven sağlıyor. Kayıtçı sistemlerde ise yine Akratek Elektronik tarafından Ar-Ge’si yapılan ve 4 kanala kadar kayıt imkanı sağlayan Fortinge markasının medya yönetiminde sistemi bulunmakta. Sistem üzerinde kullanılan interkom sistemi ise Clear-Com Eclipse-PiCo. Kanal M’de yayınlar ise Türksat’a yedekli olarak çalışan 2 adet Ericsson AVP-4000 ile ulaştırılıyor.

Proje içerisinde yer alan tüm video sistemlerin entegrasyon işlemlerinde Belden kablo ve bağlantı ekipmanları kullanılarak kaliteden ödün verilmedi. Yine ses ve data kabloları ve bağlantı ekipmanları da aynı şekilde kaliteden ödün verilmeden sistem entegrasyonu tamamlandı.

Kanal M’in sahip olduğu 300 m2 stüdyoda haber ve programların çekimi için kullanılacak yaklaşık 70 adet sıcak-soğuk ve şov amaçlı ışıklar mevcut. Tüm ışıkların kurulumu ve devreye alma işlemi de alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca stüdyoda 2 adar 3x3 videowall sistemi de yer alıyor. 

Kanal M’in aktüel programlarda ve haber amaçlı görüntü toplamakta kullanacakları kameralarda Panasonic markası tercih edildi. El kamerası olarak UX-180, omuz kamerası olarak AJ-PX380 kamera kullanılan yapıda P2 kartlara kayıt sağlanıyor ve Edius kurgu sistemi, medya varlık yönetim programı birlikte çalışarak iş akışı oluşturulmuş durumda. Post prodüksiyon için ise Adobe Creative Cloud yazılımı kullanılıyor.

Yayın hayatına Türksat 3A uydusu 12685Mhz frekansından merhaba diyen Kanal M içerikleri ile bölgede oldukça ses getirmeyi ve tanıtıcı programları ile bölgeyi ve bölgeden son haberleri tüm Türkiye’ye tanıtmayı planlıyor. Projenin her aşamasında bulunan Akratek Elektronik, Kanal M’e yayın hayatında başarılar diliyor. 

Proje detayları için ayrıntılı bilgi almak için 0216 291 22 30 numaralı telefondan Akratek Elektronik’i arayabilirsiniz.