Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Programlı Reklamlara Doğru Giderken
Programlı Reklamlara Doğru Giderken
15.10.2018 13:00

 

Bir uçak biletini kredi kartınız ilk denemede ret edilip ikinci denemede yer kalmadığı için alamadığınız oldu mu? 

Birinci sınıf bir reklam ajansında yoğun bir reklam yöneticisi iseniz, gerçek zamanlı bir temelde başlıca yayın istasyonlarındaki reklam aralıklarının değişen doluluk ve rezervasyon durumlarını bilmek istersiniz. Ekibinizin bunun için sürekli kanalların yayın zamanı satış bölümlerini arayıp e-posta göndermesini istemesini kesinlikle tercih etmezsiniz. Neyse ki yirmi birinci yüzyılın teknolojisi bu işleri her iki tarafın da lehine kolaylaştırıyor. Artık yayıncılara yönelik tasarlanan satış yazılımları sayesinde reklam ajansı yöneticileri istasyondaki reklam satış personeli ile haberleşmeden tamamen online olarak sürekli güncellenen bir şekilde reklam alanı aralıklarını izleyip rezervasyon yapabiliyorlar. Daha da ilginci, bu yazılım anlaşmalı ajanslara hangi bilgileri vermek istediklerine bağlı olarak farklı yayıncılar, televizyon ve radyoların değişen taleplerini karşılayacak şekilde özelleştirilebiliyor. Yazılımın diğer bir avantajı, reklamcılık sektörünün yıkıcı güdülerini denetlemeye yardımcı olması ve iş toplantılarını ve yemeklerini azaltması. 

Oyunun kuralını değiştiren bu yazılımın özel ayrıntıları neler?

İlk olarak reklam ajansları programın adı, reklam bloğunun özelikleri, tahmini izlenme oranları, aralığın boş olup olmadığı, hatta bazen ücreti gibi yaklaşan reklam yayınlarının bilgilerini görebiliyorlar. Hangi bilgilerin görülebileceği, tamamen yayıncının elinde. İkinci olarak boş reklam yerlerinin geniş kapsamlı genel görüntüsü, kullanıcılara daha önce gerekenden çok daha kısa bir sürede daha gelişmiş kampanyalar modelleme imkanı veriyor. Üçüncüsü, zaman aralıklarını rezerve edip onaylarken ajanslar daha fazla gecikme olmadan doğrudan yayın istasyonunun sunucularına reklam içeriklerini yükleyebiliyorlar. Ardından reklam satış yazılımı bu içeriğin doğru zamanda yayın sunucusunda doğru yerde olmasını garantilemek için gereken iş akışını otomatik olarak yürütüyor. Son olarak reklam yayınlandıktan sonra yazılım, fatura ve bir sonraki reklamla ilgileniyor.

2010 yılından bu yana programlı reklamcılık, özellikle internet üzerinde kullanımı için olumlu tepkiler aldı, fakat endüstride bugün genel görüş, miktar için kaliteden ödün verildiği. Tam tersi, yayıncılık sektöründeki son araştırmalar izleme zamanı, program içeriği, izleyicilerin yaş ve cinsiyetine göre analiz edilen demografik seyretme profili hakkında gittikçe daha iyi bilgileri açığa çıkarıyor. Böylece modern yayıncılar iş dünyasının bu en önemli tarafında kaliteyi iyileştirmek için bu reklam satış yazılımı ile en son izleme istatistiklerinin yararlı taraflarını bir araya getirebiliyorlar. 

Provys Proje Yöneticisi Erinç İlktan şunları söyledi: “Bu gelişmiş reklam satış çözümünün geliştiricisi Provys, Avrupa’da bir dizi yayın istasyonuna yazılımını başarıyla kurdu. Önemli reklam ajansları yazılımın gücünden yararlanarak birçok kanala erişebiliyorlar. Kısaca 7 gün 24 saat çalışan bu çözüm, verimliliği yükseltiyor, haberleşme süresini kısaltıyor, yayın istasyonlarının reklam satış kazancını arttırarak karlılığı geliştiriyor.

YAZAR HAKKINDA
Martin Junek
PROVYS / www.provys.com
En Çok Okunanlar
Dergi