Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > BXF Standardının Onuncu Yılı
BXF Standardının Onuncu Yılı
19.04.2019 17:06

NAB, IBC gibi küresel ölçekte yayıncılık fuarlarından birindeki bir medya yönetim çözümünün standında durma deneyimine sahip olanlar için şu senaryo yabancı değildir; olası bir müşteri veya çözüm ortağı standa yaklaşır ve sunulan çözümün BXF uyumlu olup olmadığını kibarca sorar. Standdaki kişi BXF’nin sunduğu esnekliğe güvenerek olumlu yanıt verir, ama bu isteği yerine getirmenin şirkete çok pahalıya gelebileceğini düşünerek sessizce endişelenir.

BXF (Broadcast Exchange Format) yayıncılık endüstrisinde veri alışverişi için resmi olarak SMPTE’nin belirlediği, XML tabanlı bir standart. Yürütme listeleri, kayıt listeleri ve yayıncılık alanındaki diğer çeşitli eski veri alışveriş tiplerinin yerini almak üzere tasarlandı. İlk sürümü 2008 yılında yayınlandı. Standardın tanımlanmasını kesinleştirmek için sadece 150 SMPTE üyesinin gerekmesi şaşırtıcı değil. 

Uluslararası Operasyonlar İçin BXF Örneği

Bugünlerde modlarını değiştiren SMPTE ile BXF’nin sır perdesini biraz aralamaları gerekiyor. 2012 yılından itibaren geçerli ikinci sürümün (BXF 2.0) ardından çok sayıda medya yönetim sistemi üzerinde ve arasında karşılıklı çalışma uyumluluğu için bu standart geniş çapta benimsendi. Küresel yayıncılık endüstrisinde BXF standardı için ciddi işbirliği, bugün trafik sistemleri, otomasyon çözümleri, MAM yazılımları için net ve spesifik eşleştirme talimatlarıyla yapısal XML bilgileri sunuyor. BXF artık modern medya dünyasının kritik bir unsuru olan hedefe yönelik reklamlarla birlikte bugünün karmaşık dağıtım platformları grubunu verimli bir şekilde ele alan güçlü ve esnek bir iletişim tekniği sunuyor. 

Provys MAM Baş Danışmanı Petr Dolejsi şunları söyledi: “Bizim ve diğer geliştiriciler için BXF, bilgi alışverişinde mesajlaşma protokollerini standartlaştıran bir dizi belgeden oluşuyor. İletim ve alım için gerçek haberleşme ortamını sınırlandırmıyor. Örneğin BXF mesajınızı alıcı tarafından alındığı, okunduğu ve anlaşıldığı yerde tanımlanmış bir klasörde bırakabilirsiniz. Son on yıldır çok sayıda projede BXF kullanıyoruz. Akış çizelgeleri, oynatma listeleri, ayrıntılı yayın kayıtları (as-runlog), içerik üstverileri ve içerik aktarma talimatlarının çeşitli kurgu, çizelgeleme, otomasyon, satış, faturalandırma ve MAM gibi sistemler arasında alışverişi için mükemmel bir çözüm sağladı. BXF’nin ortaya çıkmasından bu yana kullanıcılar için planda birçok gelişme oldu ve Provys planının BXF planıyla mükemmel uyuşmasının en yüksek düzeyde çalışma uyumluluğunu garantilediğini vurgulamak önemli.

Petr Dolejsi, Provys

Şekilde görüldüğü gibi; BXF, yayın merkezleri ve onların yabancı ortaklıkları arasındaki uluslararası haberleşmeyi kolaylaştırıyor. Çeşitli sistemler ve farklı ulusal gereksinimler arasındaki üstveri akışı kesintisiz işliyor. Geliştiriciler standardın bugün uygun maliyetli, iyi tanımlanmış ve kullanıcı dostu olduğunu kabul ediyor olsalar da, SMPTE’den öğrenecek daha fazla örnek görmeyi tercih ederlerdi. BXF standardının en son sürümleri, modern yayıncılık endüstrisinin gereksinimlerini tam olarak yansıtıyor.

YAZAR HAKKINDA
Martin Junek
PROVYS / www.provys.com
En Çok Okunanlar
Dergi