Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Panasonic Fikirlerle Dolu Bir Yüzyılı Kutluyor
Panasonic Fikirlerle Dolu Bir Yüzyılı Kutluyor
15.10.2018 13:28

Konosuke Matsushita 1918 yılında sıradan bir ışık soketini diğer evsel ürünlere de enerji sağlayan bir fişe dönüştüren parçayı icat ettiğinde, Panasonic için yeniliklerle dolu 100 yılı başlatmış oldu. GTC şirketin yayın ve profesyonel ses/görüntü bölümlerinin desteğinden memnun ve evsel, iş dünyası ve yayın sektörlerine sağladığı ürünlerin yüzüncü yılını kutluyor. Şirketin yıllarca geliştirdiği ürünler sayesinde her GTC üyesi işte veya evde birçok Panasonic ürünü kullandı. İleri görüşlü Panasonic ikinci yüzyılına girerken tamamen “akıllı” kentler tasarlamaya hazırlanıyor.

Panasonic kurucusu Konosuke Matsushita

Yüzüncü yılını kutlayan Panasonic, bugün dünya çapında çeyrek milyondan fazla çalışana sahip. Son otuz yıldır dünyanın önder patent üreticileri masasında yer alan Panasonic, “Daha İyi Bir Yaşam, Daha İyi Bir Dünya” şeklinde vurguladığı vizyonuna paralel olarak kendini insanların hayatını iyileştirmeye adıyor. Bugün Panasonic yarıiletkenlerden güneş panellerine kadar her şeyi üreten 495 şirkete sahip bir kuruluş.

Profesyonel AV teknolojisi dünyasında Panasonic ilk TV alıcısını 1952, ilk TV yayın kamerası Telook WV-010’u 1963 yılında üretti. GTC sponsor sorumlusu Broadcast & Pro AV Birleşik Krallık & İrlanda Grup Yöneticisi Nigel Wilkes şunları söyledi: “Panasonic en baştan beri nelerin mümkün olabileceğini araştırdı ve bunları nasıl daha iyi yapabileceğimizi düşündü. Bu durum bugün de geçerli ve Broadcast & Pro AV gibi diğer tüm iş alanlarını da ilgilendiriyor. Panasonic standart hale gelen dünyanın ilk 16:9 kamerasını üreten firma.

İlk progresif kamerayı, ilk değişken kare hızlı kamerayı, ilk tek sensörlü kamerayı ve ilk çift ISO kamerayı biz ürettik. Bunlar endüstrimizi şekillendiren ve iyi yönde değiştiren şeyler olduğu için, geçmişimize baktığımızda gurur duyuyoruz.

Nigel “Dünyanın ilk ‘hepsi bir arada’ tarzı 3D kamerasını da biz ürettik, yani her zaman piyasanın gereksinimlerini doğru anlamadık!” diyerek espri de yaptı. 

Panasonic’in bugün gelecek için tam donanımlı olduğuna içtenlikle inanıyorum. Bizi etkinlik alanında mükemmel bir konuma yerleştiren ürün serilerimiz ve teknoloji çözüm ortaklarımız var; uzaktan kumandalı kameralar ve ENG konusunda piyasa lideriyiz; başlangıçtan itibaren üç yılda stüdyo kameralarındaki pazar payımızı %15 arttırdık; ilerlemenin çok zor bir pazar olduğu yapım alanında VariCam, ve şimdi de EVA1, büyük bir etki yaptı.

Başlangıç

Konosuke Matsushita 7 Mart 1918 tarihinde Japonya’nın Osaka kentinde Matsushita Electric Housewares Manufacturing Works firmasını kurdu. Şirket kablolama cihazları üretmeye başladı. Çalışma mekanı, işyerine çevrilmiş iki katlı bir evin zemin katındaki üç odadan oluşuyordu ve yalıtkan kalıbı için iki küçük elle çalışan presle donatılmıştı. Bu küçük şirket yola sadece üç kişiyle çıktı; kurucu Konosuke, eşi ve daha sonra Sanyo Electric’i kuracak olan kayınbiraderi Toshio Iue. Japonya’da “yönetim tanrısı” olarak ün kazanan önemli iş dünyası lideri Konosuke, şirkette 1973 yılında 79 yaşına gelene dek aktif olarak çalıştı. 

Şirketin kurumsal geleceği

Yüzü geleceğe dönük Panasonic, ilerleme ve temel değişim için iki öncü alan görüyor. Birincisi Panasonic’in Japonya’daki Fujisawa ve Tsunashima gibi bazı ilerici “Smart City” projelerinde gösterildiği gibi evlerimizin, işyerlerimizin, fabrikaların ve taşıt araçlarının, yani yaşamlarımızın akıllı elektrifikasyonu. Fujisawa akıllı kent yaklaşımı yerel olarak üretilebilen sürdürülebilir enerji kaynaklarına bağlı akıllı evleri temel alıyor. 

Panasonic’in öncü “Akıllı Şehir” projesi.

İkincisi, Panasonic mobilitede hızlı ilerlemeler görüyor ve ABD’nin Denver kentindeki Panasonic CityNOW projesinde yenilikçi sürdürülebilir ulaşım seçenekleri üzerinde çalışıyor. Panasonic Europe Yönetim Kurulu Başkanı Laurent Abadie şunları söyledi: “Önümüzdeki 10 yılda, mobilitede son 100 yılda yaşadığımızdan çok daha fazla yenilik göreceğiz. Elektrifikasyon, bağlantı ve otomasyon, bu büyük devrimin merkezinde olacak.”

Değişimi kucaklamalı ve üstün ustalık, performans, tarza kendimizi adamaya devam etmeli ve Daha İyi Bir Yaşam, Daha İyi Bir Dünya sloganımızı ilerletmeliyiz.


Kaynak: Panasonic