Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Güneşli İspanya’da AMC Networks’ün Geleceği Parlak
Güneşli İspanya’da AMC Networks’ün Geleceği Parlak
24.09.2019 09:29

Yayın mühendisleri ve danışmanları için İspanya’nın başlıca idari ve kültürel kentleri Madrid ile Barselona, Avrupa’nın çalışmak için en keyifli yerleri. AMC Networks International Southern Europe’un (AMCNI SE) ana bürolarının bu iki harika kentte olması tesadüf değil. 

Cibeles Sarayı, Carlos Delgado

New York merkezli AMC Networks’ün televizyon ve film sektöründe sahip olduğu ve işlettiği popüler ve ödüllü markalar arasında kablolu ağlar AMC, BBC America (ortak girişim BBC üzerinden), IFC, SundanceTV ve WE tv, üst kalite görüntü akış hizmetleri Sundance Now, Shudder, Acorn TV, UMC ve AMC Premiere var. Holdingde bağımsız film yapım ve dağıtım bölümü IFC Films, televizyon yapım ve dünya çapında dağıtım bölümü AMC Studios ve uluslararası program yapım işletmesi AMC Networks International da var. 

İspanya’daki operasyonları, İspanya, Portekiz ve Fransa’da HD ve UHD kanallar işleten Madrid ve Barselona merkezli televizyon şirketi AMC Networks International Southern Europe üzerinden yayınlanıyor. Bu piyasalarda her tipte izleyici için tasarlanan tematik televizyon kanallarının yapım ve dağıtımlarını gerçekleştiriyorlar: sinema ve diziler (AMC, Canal Hollywood, Sundance TV, XTRM, Somos, Dark, Blast); gerçek olay programları (Odisea, Historia, Crimen+Investigation, Blaze); yaşam tarzı (Canal Cocina, Canal Decasa); müzik (Sol Musica); çocuk (Canal Panda, Biggs). RedRum ile işbirliği yaparak kısa süre önce İspanya’nın ilk ve tek doğrudan tüketiciye yönelik korku filmleri hizmeti Planet Horror kanalını da açtılar. 

AMCNI SE, 2017 yılında yayın yönetim yazılımını yükseltmeye karar verdi ve piyasadaki birçok satıcıyı teklif vermeye davet ettiği bir ihale açtı. AMCNI SE’in süreçlerinin uçtan uca gereksinimlerini karşılamaya tam destek, esneklik, uygulamalarının gelişmiş özellikleri nedeniyle Provys çözümleri üzerinde karar kılındı. Yerel uygulama çözüm ortağı Datos Media Technologies ise yerel proje desteği ve uzmanlık hizmeti sağlaması için seçildi.

Proviys’te AMCNI SE Başdanışmanı Jan Fiser şunları söyledi: “AMCNI SE’in canlı ve büyüyen işletmesi gelişmiş teknoloji çözümleri gerektiriyor, ve bu çağda tüm yayıncılar için en son yönetim yazılımına yükseltmek önemli. Birinci sınıf kalitede bir program akış çizelgeleme sistemi sağlamamızın yanı sıra, güçlü denetim aracımız sayesinde AMCNI SE uçtan uca yayın işlemlerini takip edebiliyor. Ekibi bu projenin gerçekleştirilmesinde paha biçilmez destek veren Sorumlu Teknik Başkan Josa Nabais’e özellikle teşekkür edilmeli.

Jan Fiser, AMCNI SE Başdanışmanı

Teknik gereksinimler Provys’in saygın bir MAM markası olan Tedial ile birinci sınıf kalitede bütünleştirilmesini, özelikle içeriğin dağıtıma hazırlanmasında istek, onay, kalite kontrol ve playout için konumlandırma aşamalarında kesintisiz haberleşme talep etti. 4K (UHD) tedariğini kolaylaştırmak için Pebble Beach Systems’dan yenilenen bir playout otomasyon çözümü olan Marina ile daha fazla playout bütünleşmesi gerekti. Provys için bu çok kanallı organizasyonda her program grubu içerisinde gizliliği garantilemek için kullanıcı erişim haklarının yapılandırılması teknik bir zorluk yarattı. Başdanışman Jan Fiser ekledi: “AMCNI SE kadar karmaşık bir organizasyonda kurumsal bir yayın yönetim çözümünü uygulamak dev ve üst düzey talepkar bir profesyonel görevdi. Provys ekibi için projeyi tamamlamak saf bir mutluluk oldu.

YAZAR HAKKINDA
Martin Junek
PROVYS / www.provys.com
En Çok Okunanlar
Dergi