Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Çin Zheijang TV’de Lawo Çözümleri
Çin Zheijang TV’de Lawo Çözümleri
30.08.2017 10:03

Çin’in Hangzhou kentindeki Zhejiang Radio & TV Group (ZRTG), Zhejiang International TV Center adını verdiği yeni bir yapım tesisi kurdu. Merkezin 42 katlı ana binasında televizyon, müzik ve film yapım stüdyoları var. Stüdyoların ses altyapılarının merkez donanımını Lawo mc236 ve mc266 dijital miks konsolları, Lawo DALLIS sahne donanımları, Nova37 ve Nova73 merkezi yönlendiriciler oluşturuyor.

Tesisin dijital ses ağı Ravenna, Lawo Virtual Studio Manager (VSM) ile izlenip denetleniyor. Bu Çin’de merkezi yönlendiricilerin merkez içerisindeki tüm stüdyolar tarafından erişilmesi gereken her sinyali dağıttığı, yayın stüdyolarının tam ağ bağlantılı olduğu kurulum.

ZRTG hem teknik standartlar hem de izlenme oranları bakımından Çin’deki televizyon yayıncıları arasında öncü bir firma. Sahibi yerel hükümet olan yayıncı, 12 televizyon kanalı ve b8 radyo kanalı ile her gün toplam 450 saat yayın sunuyor. Uydu kanalı Sing China! Ve Running Man gibi popüler programlar yayınlıyor.

ZRTG International TV Center’da kullanımda iki stüdyo ağı var. Ana stüdyo ağı kapsamında 2500, 1200, iki de 500 (A ve B) metre kare olmak üzere dört büyük stüdyo var. Tüm stüdyolar merkezi Lawo Nova73 yönlendirme sistemi ile birbirine bağlı. Görüntü yönlendirme sistemleri VSM ile denetlenip izleniyor; her ses ve görüntü sinyali paylaşılabiliyor ve gerektiğinde denetim odasına iletilebiliyor. Ses ağı her denetim odasında bir Nova73 merkezi yönlendirici ve dört adet 56 fader’li mc266 konsol kullanılarak tasarlandı. Stüdyo denetim odaları, Ravenna yoluyla bir Nova73 yönlendiriciye yedekli olarak bağlı on tane merkezi DALLIS sahne donanımına erişebiliyor. Böylece yerel sahne donanımı gerekmeden, sinyal paylaşımı son derece kolaylaşıyor.

600 metre kare genişliğe sahip Studio A’nın denetim odası, bantların bir Pro Tools HDX ve Pyramix DAW kullanılarak mikslendiği küçük 200 metre kare stüdyo için de denetim odası hizmeti veriyor. 56 fader içeren mc266, her iki DAW’ın görsel fader’lerini aynı anda denetleyebiliyor. Studio A denetim odasındaki bir Waves SoundGrid sistemi, mobil tasarımıyla gerektiğinde diğer üç stüdyodan herhangi birinde kullanılabiliyor.

Sing China! Programı için yayıncı bir denetim odasını çok kanallı kayıt ve son miks, diğer denetim odasını canlı müzik miksi, üçüncü bir denetim odasını ise tam yedekleme için kullanıyor. Bu kurulumla Nova73 yönlendirici mikrofon yönetimi de sağlıyor; her mc266’daki bir GUI, hangi konsolun her kart üzerindeki mikrofon ön yükselteçleri için denetim haklarına sahip olduğunu belirliyor.

Yayıncının alışveriş kanalının kullandığı 66 ve 250 metre karelik diğer iki stüdyonun her birinde 40 fader içeren mc236 konsol var. Aradaki bir Nova37 yönlendirici, kablosuz mikrofonları ve ayrılan sinyalleri paylaşmak için. Alışveriş kanalı bu şekilde çalışarak hem sinyal dağıtımı maliyetinden tasarruf ediyor, hem de tek bir stüdyo için tüm kablosuz mikrofonları kullanabiliyor.

ZRTG Lawo ses altyapısından başka yeni 4K OB Van ve Audio Truck araçları için de Lawo konsollarına yatırım yaptı. Araçlara bir mc266 ve iki mc256 miks masası kurulacak. OB araçlarının 2018 Yazında hizmete girmeleri planlanıyor.

Lawo ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.