Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > “Yayınlarımızda Şehrin Ekonomik ve Stratejik Tüm Dinamiklerini Barındırmayı Hedefledik“
“Yayınlarımızda Şehrin Ekonomik ve Stratejik Tüm Dinamiklerini Barındırmayı Hedefledik“
19.02.2020 17:24

Yeni kurulan ve birçok platformdan yayına başlayacak olan Haberİstanbul TV CEO’su Ruhi Semiz ile kanalın kurulumu ve teknik altyapısına ilişkin bir söyleşi gerçekleştirdik.

 • Haber İstanbul’un kuruluşuna nasıl karar verildi? Yola çıkış hikayenizi öğrenebilir miyiz?

Yerel yayıncılık çoğulcu demokrasinin gereğidir ve yerel kimliğin etkinliğini artırmaktadır. Yerel kanallar yayın yaptığı bölgede, izleyicinin toplumsal sorunlara katılmasına araç olup ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. 

Ülkemizin ekonomisinin neredeyse ½’si nüfusumuzun ise 1/5’ine sahip olan İstanbul’da, İstanbul’a ait şehrin nabzını tutacak, İstanbul halkının sahipleneceği kurumsal, İstanbul’u yaşayan, yaşatan  bir TV yayın kuruluşu yok.

Oysa ki  16 milyona yaklaşan nüfusuyla Avrupa’daki bir çok ülkeden nüfus ve ekonomik büyüklüğe sahip İstanbul’un yerel olarak potansiyel bir TV kanalına acil ihtiyacı bulunmaktadır.

Bu veriler ışığında planladığımız ‘’HABERİSTANBUL TV‘’  kapsamında profesyonel ve yerel içerikleriyle İstanbul’un nabzını tutmayı ve şehrin ekonomik ve stratejik tüm dinamiklerini barındırmayı hedefledik. 

 • Kanalın projelendirilmesi aşamasında sistem entegratörlerinden destek aldınız mı?

HABERİSTANBUL’un projelendirilmesi aşamasında; televizyon dünyasının yakından tanıdığı, yayın teknolojileri konusunda ülkemizde tek diyebileceğimiz  Hasan Kırağı ve oluşturduğu uzman bir teknik ekiple sistem belirlenmiş ve ciddi bir çalışma yapılmıştır. 

 • Teknik yatırımlarınızı yaparken hangi kriterler sizin için önemliydi? Nelere dikkat ettiniz?

Teknik yatırımları yaparken:

 • Geleceğin TV teknolojileri ile entegrasyon sağlanabilmesi, 
 • Dijital ve sosyal medya entegrasyonu,
 • İstanbul’un en uzak köşelerine hızlı ulaşım ve hemşeri İstanbullu ile çoklu canlı yayın yapabilme kabiliyeti, 
 • İstanbul yerel medyası, muhtarlıklar, belediyeler ve STK’lar ile hızlı iletişim ve teknolojik sistem entegrasyonu, 
 • IT tabanlı dijital ve sosyal medya entegrasyonu, 
 • Reklamveren satın alma, pazarlama, satış ve yayına alma çalışmalarının tamamen dijital ortamda yapılması  

gibi en yeni ve yenilikçi önemli kriterlere dikkat ettik.

 • Teknik altyapınızda kullanılan ürünler ve çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Teknik alt yapı olarak dünyada en çok tercih edilen TV yayın altyapı sistemlerinden biri olan  Cinegy tercih edilerek Türkiye’de ilk olarak Cinegy versiyon 14 kurulmuştur. Ayrıca Aprompter, Panasonic, Sennheiser ve Sony markalı çeşitli TV yayıncılık ürünleri tercih edilmiştir.

 • Hangi platformlarda yayına çıkacaksınız?

HABERİSTANBUL TV olarak ilk aşamada  Türksat uydusunda yayınımız başlamıştır, en kısa sürede Türkiye genel kablo TV’de yer alacağız.  D-Smart, Digitürk , Vodafone TV,  Turkcell TV  ve diğer dijital platformlarla ön görüşmeler yapılmış, yayın akışımızın tam olarak uygulanması aşamasında bu platformlarda yer alma planları yapılmıştır.

 • Yayın içerikleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? İstanbulluların ilgisini çekecek yayınlarınız olacak mı?

HABERİSTANBUL TV olarak ,”İstanbul’ u  Yaşayanların ve Yaşatanların Televizyonu” ve ‘’Size Yeter ‘’ sloganı ile yola çıktık. Bu sloganların mesajlarından da anlaşılabileceği üzere kanalımız içerikleri oransal olarak % 95 oranında yerel içeriklerden olma özelliğini taşımaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi biz İstanbul’umuzun uluslararası ve ulusal platformlarda yayın yapan yerel içerikli kanalıyız. Dolayısıyla içeriklerimizde ağırlıklı olarak İstanbul’un haberlerine, sorunlarına, sorunlarının çözümlerine, tarihine, kültür ve sanatına, yerli ve yabancı tüm yararlı etkinliklere kısaca her metrekaresine yer vermek zorundayız. İstanbul sokaklarının, mahalle mahalle, semt semt nabzını tutarak vatandaşın bakış açısından ekrana taşıyıp, sorunların çözümüne katkı sağlamak adına girişimlerde bulunmaya odaklı bir yayın içeriği oluşturmaktayız.

Bunu yaparken yerel yönetimler, belediyeler, muhtarlar, STK’lar ve her tür meslek odalarımızla birlikte çalışıp, onların da görüşlerine farklı farklı programlarımızda yer vereceğiz. Dünya başkenti olarak gördüğümüz İstanbul’umuzu dünyalara tanıtmaya adayız.

HABERİSTANBUL İstanbul’a, İstanbul HABERİSTANBUL’a çok yakışacak... 

En Çok Okunanlar
Dergi