Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > France TV ve BBC, Türk Teknolojisi ile Bakanlıktan Onaylı İçeriklerle Eğitim Yayınına Hazırlanıyor
France TV ve BBC, Türk Teknolojisi ile Bakanlıktan Onaylı İçeriklerle Eğitim Yayınına Hazırlanıyor
18.04.2020 18:32

COVID 19 salgını nedeniyle çoğu ülkede okulların kapanmasıyla öğrenciler kendilerini evlerinde kapalı buldular. Çeşitli eğitim içeriklerinin dijital platformlarda sağlanmasıyla eğitimde devamlılık kazandırılmaya çalışıldı. Bu içerikleri yeterli bulmayan Fransa ve İngiltere eğitim bakanlıkları TV kanallarıyla ortaklaşa bir çabaya girdiler.

Global yayıncılık sektörü de COVID-19 ile derinden etkilendi ve sosyal mesafe, sağlık önlemlerinin alınması dolayısıyla tam kapasite ekip olarak yeni bir program hazırlamak ve yayına çıkmak zor bir işti. Bu süreçte bu programları hazırlamak için yenilikçi, yaratıcı teknolojik kaynaklar ve mobilize edilmiş ekipler gerekiyordu. Sosyal mesafe için optimum sayıda insan ve doğru teknoloji ile Fransa ve İngiltere bu önemli programcılığın öncüsü oldular.

France Télévisions 23 Mart’tan beri öğrencilerin eğitimini evde desteklemek için kanallarını seferber ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak olarak ve “Öğrenen Ulus” misyonuna katkıda bulunmak için La Maison Lumni (Lumni’nin Evi) programını sanal stüdyo teknolojisi ile hayata geçirdi. France 2, France 5, France 4 ve diğer web TV platformlarında yayınlanmaktadır. Öğretmenler ve uzmanlar tarafından tüm seviyelerdeki öğrenciler için dersler, oyunlar ve çeşitli eğitim faaliyetleri yapılan elli dakikalık programda kullanılan sanal stüdyo teknolojisi Türk firması Zero Density’nin Reality Engine’dir. Reality Engine tamamen Unreal Engine teknolojisini kullanan gelişmiş gerçek zamanlı kompozisyon aracıdır ve sektördeki en gerçek zamanlı foto-gerçekçi “3D Sanal Stüdyo ve Artırılmış Gerçeklik” platformudur. Görsel kaliteden ödün vermeden kolay kurulum ve operasyon otomasyonları sağlar. La Maison Lumni’de tüm sanal dekor ve animasyonlar 6 Reality Engine kullanılarak ekranlara getirilmiştir.

Fransa’nın eğitimdeki öncülüğünü İngiltere’nin ulusal kanalı BBC takip etmektedir. BBC, karantina sırasında okulları desteklemek için eğitim programlamasına büyük bir yatırım yaptığını açıkladı. Programlar, “İngiltere’deki her çocuğun” okul müfredatına devam etme fırsatına sahip olmasını sağlama planıyla ortaya çıkmıştır. Okulların halihazırda sunduklarını tamamlayacak veya bağımsız bir kaynak olarak çalışacaklardır. Her yaştan çocuklar için toplam 14 haftalık eğitim programları ve dersler hazırlayacak BBC, bütün bunları sanal stüdyo teknoloji Reality Engine ile hayata geçirecektir.

Programlamanın çoğu MediaCityUK’ın dock10’unda ve genellikle “Match of the Day” (Günün Maçı) tarafından kullanılan sanal stüdyosunda çekilecek. Bu, setin personelin sahada olması gerekmeden uzaktan inşa edilebilmesi ve canlı yayında bir operatör tarafından kullanılabilme avantajına sahiptir.

Zero Densitiy çözümleri için www.zerodensity.tv adresini ziyaret edebilirsiniz.