Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Soularity Sound Stüdyosunda JBL Professional Dolby Atmos Sistemi
Soularity Sound Stüdyosunda JBL Professional Dolby Atmos Sistemi
19.05.2020 12:39

Post prodüksiyon mikser ve ses tasarımcısı Korey Pereira, Soularity Sound adlı stüdyosunu JBL Professional ve Crown çözümleri içeren bir Dolby Atmos 7.1.4 monitör sistemiyle donatarak çepeçevre sarmalayan (immersive) ses içeriği yaratabilir hale getirdi.

Soularity Sound, Austin ve uluslararası piyasalarda film, televizyon, internet akışı, reklam ve web içerikleri için post prodüksiyon ses hizmetleri veriyor. Bu hizmetler arasında ses kurgusu, ses tasarımı, Foley, ADR, ses bindirme, miks ve prodüksiyon sesi var. Endüstrideki Dolby Atmos sarmalayan ses formatını standart olarak benimseme eğiliminin yükselmesini göz önünde bulunduran Korey Pereira, 5.1 saran ses monitör sistemini üç boyutlu sarmalayan ses için tavan hoparlörlerinin olduğu bir 7.1.4 kurulumuyla yeniledi. Sinemalar, ev sinema sistemleri ve amatör tüketici aygıtlarında yüksek kaliteli sonuçlar elde edebilmek için Pereira stüdyosunu JBL 7 serisi monitörler, bir JBL Intonato 24 monitör yönetim ve ayar sistemi ve Crown yükselteçlerle donattı.

Pereira yorum yaptı: “Dolby’nin amatör tüketici piyasasında kat ettiği yolu görmem, bu kararı vermeme neden olan önemli etkenlerden birisi. Artık iPhone, Soundbar, Apple TV ve diğer aygıtlar Atmos’u desteklediğine göre, kesinlikle uzun soluklu olacağı açıkça görünüyor. Özellikle Netflix’in standart format olarak benimseme yolunda ilerlemesine baktığımda, gittikçe daha fazla teknik özellik belgesinin Atmos mikslerini gerektirmesini bekliyorum. Benim için bu teknolojinin endüstride lider olacağını görmem bir tür dönüşü olmayan yoldu ve gittikçe daha fazla kişinin buna yönelmesi, bu gemiye binmeye değeceğini gösterdi.

Soularity Sound’un yeni 7.1.4 monitör sisteminde klasik 7.1 saran ses yapılandırmasında yedi hoparlör ve bir bas hoparlörünün yanı sıra Dolby Atmos için gereken yükseklik boyutunu ekleyen tavana montajlı dört ilave hoparlör var. Sol, orta ve sağ kanallar için Pereira’nın seçtiği JBL 708P sekiz inç güçlü monitörlerdeki patent bekleme aşamasında olan Image Control Waveguide, eksenlerin hem içinde hem de dışında ayrıntılı ve orijinaline sadık tepki veriyor. Çevreleyen ve tepe kanallar için Pereira ağa bağlı bir Crown DCi 8|300M yükselteçle kuvvetlendirilen JBL 705i beş inç pasif monitörleri seçti. 708P ile aynı sürücü teknolojilerine ve Image Control Waveguide’a sahip 705i, Dolby Atmos için eksiksiz saran ses sağlarken, pasif tasarım ve çoklu montaj dirsekleriyle kurulumu kolaylaştırıyor. Pereira son olarak sisteme yeterince alçak frekans gücü sağlamak için Crown CDi 2000 yükselteçle kuvvetlendirdiği bir JBL ASB6115 yüksek güçlü 15 inç bas hoparlörü kurdu. 

Soularity Sound, 7.1.4 sistemini denetlemek için JBL Intonato 24 monitör yönetim ve ayar sistemini kullanıyor. 24 girişe ve çıkışa sahip Intonato 24, profesyonel çok kanallı monitör sistemleri için kolay kurulum, otomatik kalibrasyon ve geniş kapsamlı denetim sunuyor. Pereira Intonato 24’ü iki özel profille programladı; biri bilgisayarından Pro Tools’u izlemek için, diğeri Intonato’nun analog girişlerine bağlanan bir alıcıyla Atmos’un kodlanmış içerinin ön izlemesi için. Pro Tools profili içerisinde Pereira 7.1.4, 7.1, 5.1 ve stereo sesler dinlemek için ayrı sahne kurulumlarına sahip. Ayrıca kulaklıkla dinlemek için aux çıkışlarına ayrı bir stereodan monoya dönüştürülmüş (fold-down) ses de gönderiyor. 

JBL Intonato 24 Desktop Controller sayesinde Pereira monitör ses düzeyini kolayca denetleyebiliyor, sahneler arasında geçiş yapabiliyor, profilleri düzenleyebiliyor. Pereira’nın yoğun kullandığı bir özellik, istediğinde bas yönetimi açıp kapatabilmesi, bas hoparlörüne tüm kanallardan alçak frekanslı içerik gönderebilmesi. Dolby Atmos teknik özellikleri JBL 7 Series gibi 20Hz – 20.000Hz (full-range) saran ses hoparlörlerin avantajlarından yararlanıyor olmasına rağmen, 5.1 ve 7.1 formatlarında miks yaparken bas yönetimi yine de önemli. 

Soularity Sound yeni HARMAN Professional Solutions sarmalayan ses sistemiyle post prodüksiyonun geleceğine hazır. Pereira Dolby Atmos içeriği yaratabilme yeteneğiyle sektörün taleplerine ayak uydururken, JBL 7 Series monitörler, Intonato 24 ve Crown yükselteçler kendisinin ve müşterilerin güvenebilecekleri sonuçları sunuyor. 

Pereira ekledi: “JBL ve HARMAN ürünleriyle her zaman olumlu deneyim yaşadım. Sanırım ünleri kendilerinden önde gidiyor. Belli standartlara uygun olacağını bildiğiniz profesyonel kullanıma yönelik, ve birbirleriyle uyumluluklarından emin olduğunuz ürünler üretiyorlar. Burada miks yapıp sonra daha büyük bir seslendirme tesisine gittiğimde her ikisi de JBL kullanıyorsa seslerinin çok benzer olacağını ve bunun tüm dünyada geçerli olduğunu biliyorum.

JBL ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 312 24 24 numaralı telefondan Ertekin Elektronik’i arayabilirsiniz.