Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Blackmagic Design Teranex Mini SDI to Displayport 8K HDR Satışa Hazır
Blackmagic Design Teranex Mini SDI to Displayport 8K HDR Satışa Hazır
21.05.2020 15:36

Blackmagic Design, Apple Pro Display XDR gibi DisplayPort monitörleri için gelişmiş 8K DisplayPort izleme çözümü, Teranex Mini SDI to DisplayPort 8K HDR’yi duyurdu. Ekran üstü çift skop katmanı, HDR, ölçekli ve piksele piksel modları ve 33 nokta 3D LUT’lar içeren Teranex Mini SDI to DisplayPort, profesyonel film ve televizyon piyasalarında kullanılmak üzere özel olarak tasarlandı.

Teranex Mini SDI to DisplayPort 8K HDR; Pro Display XDR ve diğer DisplayPort bilgisayar ekranları veya yüksek kaliteli monitörler için gelişmiş bir 8K izleme çözümüdür. Dalga şekli (WFM), Parade, Vektör ve Histogram arasından seçebileceğiniz 2 adet ekran üstü skopu bile var. Teranex Mini SDI to DisplayPort 8K HDR, profesyonel ancak uygun fiyata renk doğruluğu sunan bir izleme çözümüne ihtiyacı olan film stüdyoları ve yayıncılar için mükemmeldir.

Kullanıcılar; izleme ve ayarların kontrolü için renkli LCD ekranlı, zarif bir tasarıma da sahip oluyor. Ön panelde; kontroller ve video girişinin izlenmesi için renkli bir ekran, ses göstergeleri ve video standardı için bir gösterge bulunur. Pro Display XDR ile bu panel, refarans modlarının değiştirilmesi ve parlaklığın düzeltilmesi gibi ekran ayarlarını kontrol etmek için kullanılabilir.

Arka panelde, 8K’ya kadar formatlarla beraber HD ve Ultra HD için Quad Link 12G-SDI vardır. Pro Display XDR gibi monitörler için USB-C tarzı bir bağlantı ve yaygın bilgisayar monitörleri için 2 adet tam boy DisplayPort bağlantısı vardır. Dahili ölçekleyici, video giriş standardının bağlı DisplayPort monitörünün yerel çözünürlüğüne ölçeklendirilmesini temin eder. Veya, ölçeklenmemiş HD veya 4K içeriği görüntülemek için yerleşik piksele piksel modunu kullanın. Kullanıcılar, 2SI ve Square Division girişlerinin her ikisini bile bağlayabilirler.

Teranex Mini SDI to DisplayPort 8K HDR, en son HDR iş akışları için her şeye sahiptir. HDR SDI izlemeyi sağlamak için gereken tek şey, bir Pro Display XDR veya HDR uyumlu DisplayPort monitör bağlamaktır. VPID’deki statik metadata PQ formatları; ST2108-1, ST2084 ve ST425 standartları doğrultusunda işlem görürler. ST425; SDR veya PQ’nun geçiş karakteristiğini göstermek için VPID’de 2 yeni parçayı tanımlar ve ST2108-1; HDR statik veya dinamik metaverinin SDI üzerinden nasıl taşınacağını tanımlar. Ayrıca, 12G SDI kaynaklara ST2082-10 için desteğin yanı sıra, 3G-SDI kaynakları için ST425 desteği de bulunur. Hem Rec.2020 hem de Rec.709 renk alanı ve DCI-P3 formatının %100’ü desteklenir.

Tamamen bağımsız iki adet ekran üstü skop dahil edilmiştir. Böylelikle, kritik üst düzey çalışmalar yaparken, yayın standartlarıyla uyumluluk kolaydır. Skoplar ekran üzerine bindirildiğinden; konumu, boyutu ve opaklığı isteğe göre uyarlayabilirler. Kullanıcılar, giriş sinyallerinin parlaklık seviyelerini görüntülemeye yarayan dalga şekli dahil olmak üzere çeşitli skop arasından seçimlerini yapabilirler. Vektörskop ekranı, SDI referans seviyelerinin %100’ünde rengin yoğunluğunu kullanıcıların görmesini sağlar. Ayrıca kullanıcılar, renk düzeltme işlemleri ve illegal seviyelerin kontrol edilmesi için ideal olan RGB ve YUV parade ekranlarına da sahip oluyorlar. Histogram, görüntülerdeki beyazdan siyaha detayların dağılımını ve kırpılmaya maruz kalan parlaklıkları veya gölgeleri gösterir.

Ön paneldeki LCD hem görüntü hem de doğru ses seviye göstergeleriyle, denetleme yaparken güvenilirlik sunar. Tüm fonksiyonların menüleri vardır ve değiştirilmesi gereken ayarları bulmak için menü “sayfaları” arasında gezinmek kolaydır. 3D LUT’lar, sadece 1 veya 2 olarak etiketli butonlara basarak etkinleştirilebilir. Ses göstergeleri, VU veya PPM ölçümler arasında bile değiştirilebilir

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.