Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Üniversite Stadına L-Acoustics Hoparlörler
Üniversite Stadına L-Acoustics Hoparlörler
21.05.2020 16:08

Texas Christian University (TCU) Horned Frogs futbol takımı için bu öğretim yılının Big 12 futbol sezonu, Fort Worth Yerleşkesindeki Amon G. Carter Stadyumuna yapılacak 118 milyon USD değerinde yatırımın başlaması sayesinde her zamankinden daha büyük ve etkili oldu. 50.000 kişiye yakın kapasiteli stadyumdaki bu yıllara yayılacak girişimin ilk aşaması olan görüntü ve ses sistemlerinin yenilenmesi kapsamında, yerel sistem bütünleştirici Electro Acoustics (EA) tarafından yeni bir L-Acoustics K1/Kara hoparlör sistemi tasarlanıp kuruldu.

20 yıldır firmada çalışan EA Muhasebe Müdürü Ryan Walker, projenin TCU Yerleşkesine kurulan ikinci L-Acoustics sistemi olduğunu söyledi. 2015 yılında EA kadın futbol takımı Lady Frogs’un Garvey-Rosenthal Soccer Stadium’una SB18i bas hoparlörleriyle birlikte bir Kara hoparlör sistemi kurmuştu. Üniversite yönetimi Amon G. Carter Stadyumuna yapılacak yatırımda da L-Acoustics teknolojisini seçti.

Üniversite kısaca The Carter olarak da anılan stadyumun kuzey tarafındaki arka sıraların tepesine 510 metre karelik çok büyük bir görüntü ekranı kuracağını açıklayınca, Electro Acoustics ekibi ürün rehberliği ve Soundvision tasarımında yardım için L-Acoustics Spor Tesisleri Uygulama Müdürü Gino Pellicano ile iletişim kurdu.

Walker sözlerine devam etti: “Otuz metreden fazla genişliği ve 15 metreye yakın yüksekliğiyle yeni görüntü ekranı boşluğun çoğunu kaplayarak, bize sadece ekranın üst kısmında dikey 3.5 metre yer bıraktı. Bu kadar dar alan kısıtlamasına rağmen 150 metreye ses ulaştıracak ve gerektiğinde bu mesafede 95dB’i 98dB’e çıkaracak, büyük olmayan bir hoparlör sistemine ihtiyacımız vardı. Gino bildiğim kadarıyla tüm gereksinimlerimizi karşılayabilecek piyasadaki tek çözüm olan K1 çözümünü önerdi.

EA Sistem Tasarımcısı Steve Burge, şu anda her biri altı kasadan meydana gelen üç adet merkezi K1 hoparlör grubuyla stadın güneyinin kapsandığı stadyumun yeni sisteminin tasarımında Pellicano ile çalıştı. Kuzey tarafındaki taraftarlara ses ulaştırmak için görüntü ekranının hemen altına 16 adet daha küçük Kara kasaları var. Bunlar yakınındaki oturma yerlerinin yüksekliklerine göre yedi, beş ve dört kasalı hoparlör gruplarına bölündü. LF etkisi için merkezi K1 grubunun arkasına iki tane beşer SB28 bas hoparlörü asıldı. Tüm hoparlör grupları, ev sahibi takımın adının yazılı olduğu süslemelerin arkalarına gizlendi. 

Ekranın alt kısmındaki altı adet kısa menzilli X12 kasa, görüntü ekranının gölgesinde kalan alanlara aşağı doğru dolgu yaparak kapsama sağlıyor. On iki LA12X ve yedi LA4X yükselteçli denetleyici tüm hoparlörleri güçlendiriyor ve o da yeni Milan uyumlu P1 AVB işlemci yoluyla ağa bağlı.

Yeni ses sistemi hizmete sokulup yeni sezona hazır hale geldiğinde Walker sesteki gelişmenin eğitimsiz kulaklar için bile hemen fark edildiğini vurguladı: “Herkes daha öncekinden çok daha iyi olan L-Acoustics sisteminin netliğini fark ediyor. Komik olan şey, herkesin bu sistemin sesinin eskisinden daha yüksek olduğunu zannetmesi. Kesinlikle çok daha yüksek ses kapasitesine sahip, ama şu anda aslında eski donanımdan daha sessiz olup, maçlarda 88-90dB arasında çalışıyor. Ayrıca tekrar tekrar duyduğum cümle şu: ‘Nihayet artık anonsların ve hakemlerin söylediklerini anlayabiliyorum’”.

TCU’dan Bailey de Walker ile aynı şeyi söylüyor; “Ses daha yüksek olmak zorunda kalmadan net çıkıyor ve bu taraftar tabanımız için büyük bir gelişme.”

L-Acoustics ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan A+SF’yi arayabilirsiniz.