Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Sorunsuz Uzaktan Ses Yayını İçin 7 Ana Konu
Sorunsuz Uzaktan Ses Yayını İçin 7 Ana Konu
22.06.2020 15:30

Covid-19 pandemisi normal operasyonları engellemeye devam ettikçe, yayıncılar uzaktan kumanda yeteneklerini yükseltmeye çalışıyorlar. Başlangıçta etkiler personel azaltma ve belli stüdyoların temizlik için kapatılması kadar küçüktü, oysa bugün mümkünse tüm stüdyo tesisleri kapatılarak tüm personele uzaktan çalışmaları söyleniyor.

Modern bir IP üzerinden ses (Audio over IP) stüdyo altyapısına kısmen veya tamamen geçmiş olanlar, virüsle ilgili personel kısıtlamalarının ani gelişiyle baş etmek için daha iyi bir konumdalar. Birçok mühendis zaten sorun gidermek için kullandıkları uzaktan kumanda özelliklerinin oldukça genişletilebileceğini ve yapım personelinin kullanımı için biraz değiştirilebileceğini fark etti. 

1. Konsol denetimi

Başlıca tüm modern konsol üreticileri konsollarının veya miks sistemlerinin çalışmasını uzaktan kumanda etmek için en az bir yol sağlıyorlar. Örneğin Axia Fusion konsol ve StudioEngine çoklu dokunmatik SoftSurface uygulaması, IP tablet veya bir HTML5 User Panel yoluyla denetlenebiliyor. Eksiksiz bir çoklu dokunmatik deneyimi için VPN’e bağlı yapımcının tableti üzerinde bu konsol kontrol uygulamaları çalıştırılabiliyor. Daha da hızlı kurulum için ya da ağ koşulları zayıfsa, uygulama mevcut bir uzaktan masaüstü hizmetiyle erişilen stüdyo tesisindeki bir PC üzerinde çalışabiliyor.

2. Sunucu ve sanatçı panelleri

Çoğu konuşmacı mikrofonlarının durumunu görmeye ve denetlemeye alışkın, bu nedenle evden program sunuculuğu yaparken bunu uzaktan yapabilmeleri onları rahat hissettiriyor. Pathfinder Core PRO kullanılarak bir sunucu paneli hızla yaratılabiliyor ve sunucunun kullandığı kodek kanalının denetlenmesine imkan veriliyor. VPN ile erişilen bu panele e-postayla bir link gönderilip sunucu bunu istediği modern tarayıcıda açabiliyor. Yani sunucu program hazırlığı için kendi bilgisayarını kullanırken, bu sunucu panelini telefonunda açık tutabiliyor. 

3. Telefonlar

Sunucular arayanları görüp yayına kendileri katmaya da alışkınlar. Modern bir sohbet programı (talkshow) sistemiyle bu işlev evden yayınlara kolayca genişletilebiliyor. Hem arayanı görüntüleyen hem de sunucu bir dizi arama görüntüleme uygulamasıyla uzaktan Telos VX yayın telefon sistemini denetleyebiliyor. 

4. HD ses toplama

Birçok yayıncı elinde istediği kadar çok sayıda geleneksel kodek donanımı olmadığını fark ediyor. Kullanıcılar bir telefon yazılımı kullanarak bir HD ses kodek yardımıyla VoIP yayın programını arayıp katılabiliyorlar. Bu sayede muhabirler ve diğer konuşmacılar pahalı bir kodek donanımına bağlanmak gerekmeden yüksek kaliteli ses katkıları yapabiliyorlar. 

5. Yönlendirme değişiklikleri

Bu dönemde birçok yönlendirme değişikliği yapmak gerekiyor. Bir mühendis modern bir AoIP yönlendirme sistemi kullanarak potansiyel binlerce kaynağı ve hedefi aramaktan kaçınmak amacıyla her istasyon için basit bir X-Y yönlendirici göstermek için seçmeli yönlendiriciler yaratabiliyor. 

Diğer seçenek ise bir otomasyon sistemini, yedek stüdyoyu veya uydu alıcısını yayına yönlendirmek gibi yaygın yönlendirme değişiklikleri için basit geçiş panelleri yaratmak. Mühendislik Danışmanı Cameron Boswell bunu şöyle açıklıyor: “İstasyonlarımızdaki mühendisler ve teknik olmayan personel için yayına neyin yönlendirildiğini belirlemenin ve hızla değişiklikler yapmanın bir yolu gerekiyordu. Her yerden bu basit denetime olanak vermek için her yayın zinciri için User Panel’ler yaratılabiliyor.

Canlı programlarda birçok kodek kullanıldığı için sunucunun internet bağlantısını kaybedip yayını denetleyememesi riski kesinlikle var. AoIP denetim sistemi kullanan bir mühendis sadece şu koşullar gerçekleşirse yedek sesi yayına koyacak ve mühendise e-posta gönderecek bir lojik oluşturabiliyor; yayın 10 saniyedir sessiz, kodek bağlantısı kesildi ve konsol kodek fader açık. 

6. Otomasyon

Operatörlerinin işyerlerinde olmalarının birçok avantajı olsa da, bazı istasyonlar otomasyonun işleri üstlenip daha fazla personeli evlerinde tutmanın yollarını arıyor. Ancak bu istasyon mühendisinin bir uydu alıcısından röle kutusuna yeni bağlantıları yapmak için evden çıkmasını şart koşmuyor. Inrush Broadcast Services adlı danışmanlık firmasından Brian Sapp şöyle konuştu: “Pathfinder Core PRO ağ üzerindeki birçok uydu alıcısını izleyebiliyor ve yönlendirme değişiklikleri ve komutlarla otomasyon işlemlerini başlatabiliyor. Bu şekilde yerinde müdahale olmadan tüm ülkeden görüntüler ve mükemmel zamanlanan aralarla otomatik bir program oluşturabiliyorum.

7. Yedek plan

Yayın mühendisleri aygıt arızaları ve felaket onarım senaryoları için hazır yedek planlar bulundurmakta çok iyiler, ama geçici olarak işe gidemiyorsanız yedek bir plan yapmak kolayca unutulabiliyor. Şimdi asistanınıza tanımadığı yayın altyapısının kritik kısımlarını öğretmek için iyi bir zaman olabilir. 

Son olarak mümkün olduğunca normal devam edebilmek için çok çalışan yayın mühendislerinin kendilerini 7 gün 24 saat erişilebilir tuttuklarına dikkat çekmek istiyorum. Tesislerinizi yayında tutabilmek ve felaketleri önlemek için her zaman çok çalıştığınızı biliyoruz, ama çabalarınız bugün yakın tarihte hiç olmadığı kadar fark edilir durumda. Orada olduğunuzu, yeteneklerinizi bizi bilgilendirmek ve eğlendirmek için kullandığınızı bilmek bir rahatlık. Yardıma ihtiyacınız olduğunda donanım ve yazılım satıcısı firmalarınızla iletişim kurmaktan çekinmeyin. 

YAZAR HAKKINDA
Shaun Dolan
Telos Alliance
En Çok Okunanlar
Dergi