Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Mo-Sys Uzaktan Kumandalı Kamera Kontrol Kafası
Mo-Sys Uzaktan Kumandalı Kamera Kontrol Kafası
24.06.2020 15:04

Gerçek zamanlı kamera takip sistemleri alanında küresel bir firma olan Mo-Sys, yeni U50 ürününü sunuyor. Karantina dönemi sırasında tasarlanıp üretilen güçlü uzaktan kumandalı kafa U50 sayesinde kameramanlar güvenle işlerine geri dönüp en büyük kutu tipi lensleri ve en ağır yayın kamerası kurulumlarını uzaktan denetleyebiliyorlar.

Uzaktan kamera kumandası ve uzaktan yapım için eksiksiz bir çözüm olan U50, Covid-19 virüsünden etkilenen dünyada günümüzün zorluklarıyla baş ediyor ve gereksinimlere yanıt veriyor. Büyük boy kutu tipi lensler ve kameralarla uzaktan çalışmayı mümkün kılan U50, kameramanlara manuel ve yerinde denetim yapmakla aynı hassasiyet ve dinamizmi sağlıyor. Kutu tipi lensleri pürüzsüz ve hızla denetleyen başka uzaktan kumandalı kafanın olmadığı ve çekim yerinde yapım ekiplerinin büyük ölçüde azaldığı bir ortamda bu yenilik günümüzün zorluklarıyla baş etmek için yeni bir çözüm sunuyor.

 Başarılı bir ürün olan Mo-Sys L40 uzaktan kumandalı kafa ile aynı yüksek hassasiyette, hiç geri tepmeyen sürücülere sahip U50 sayesinde 50 kilograma kadar ağırlıkta süper telefoto lensli ağır yayın kamerası paketlerinin hareket hızları hemen arttırılabiliyor ve azaltılabiliyor. U şeklinde bir uzay kafes (space frame) tasarım ile sıfır geri tepmeli sürücülerin birleşimi, U50 kafayı zoom ile yakınlaştırıldığında bile sarsıntısız, hızlı pan hareketli çekimler yapılabilecek kadar güçlü kılıyor. İster bir buz hokeyi maçında diski takip ederken, ister bir yarış pistinde F1 otomobilleri izlerken, U50 olayları hassas ve kusursuz şekilde takip etmeye imkan veriyor.

Uzaktan çalışma için özel olarak tasarlanan U50, kameramanların çekim yerinde kameralara elle pan ve tilt hareketleri yapmalarına gerek bırakmıyor. Kameramanın hareketlerini uzaktan kumandalı kafaya bire bir aktaran sezgisel bir pan çubuğu sayesinde bir denetim odasından kameraları uzaktan hareket ettirebiliyorlar. Çok yakında çıkacak Mo-Sys TimeCam opsiyonu sayesinde U50, firmanın gecikme düzeltmeli küresel uzaktan kumanda tekniğini kullanarak dünyanın her yerinden kullanılabilecek.

Son derece güçlü ve geri tepmeyen sürücü birimleri sayesinde kameramanlar çok hızlı ve gecikmesiz denetim elde ediyorlar. Hassas dişli sürücüleri, titreşime yol açabilen helezon dişlili sürücülerden farklı olarak en büyük zoom lensleriyle bile kusursuz çalışma sağlıyor. Dişli kutusunun ortasından geçen kablo deliği, kayar bilezik gereksinimini ortadan kaldırıyor ve ürünü yüksek bant genişlikli dijital görüntüler için geleceğe hazır hale getiriyor. Bu ayrıca doğrudan kablolama ile karışıklığı önlüyor.