Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Görüntü Yönetmeni M. David Mullen, Emmy Ödülü Kazandığı The Marvelous Mrs. Maisel Dizisinin Teknik Ayrıntılarını Anlattı
Görüntü Yönetmeni M. David Mullen, Emmy Ödülü Kazandığı The Marvelous Mrs. Maisel Dizisinin Teknik Ayrıntılarını Anlattı
19.10.2020 10:21

Geçtiğimiz günlerde The Marvelous Mrs. Maisel dizisiyle “Tek Kameralı Bir Dizi için Olağanüstü Sinematografi (Bir Saat)” Emmy ödülü alan Görüntü Yönetmeni M. David Mullen ASC ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşiyi, yazılarıyla dergimize her zaman destek olan Görüntü Yönetmeni Bari Baykal gerçekleştirdi. Bari Baykal aynı zamanda M. David Mullen ile aynı okuldan mezun. Bari Baykal’a bu değerli söyleşi için çok teşekkürler...

 

  • David bize bu yoğunluğunda vakit ayırdığın için çok teşekkür ederiz, özellikle ‘’The Marvelous Mrs. Maisel’’ için fazlasıyla hak ettiğin Emmy ödülün için de tebrik ederiz. İlk fark ettiğim ve aşık olduğum şey o güzel renklerdi. Özellikle hemen hemen her sahnede gördüğümüz “açık mavi ve pembe”. Bu renklerle sınırlı olup olmadığınızı ve açık mavi ile pembenin mesajını bize anlatır mısın?

Merceğin önünde gördüğünüz renk şemaları, Yapım Tasarımcısı Bill Groom ve Kostüm Tasarımcısı Donna Zakowska’nın çalışmaları; benim işim ya onları doğru bir şekilde yeniden üretmek, ya da onları gündüz veya gece yansıtan ek renkli aydınlatma üreterek, neon tabelalar gibi yapay kaynaklar veya bir sahne ortamında teatral aydınlatma ile geliştirmek. Renkli aydınlatmayı kullanmak için fırsatlar arıyorum ama motive edilmesi gerekiyor. Bir gece kulübüne, bara veya tiyatro salonuna gittiğimizde, ışıklarda renkli jeller kullanmak için çok fazla özgürlüğüm var, ancak o zaman renkli aydınlatmanın mekandaki renklerle savaş vermekten çok, işe yaradığından emin olmalıyım. Bu nedenle, örneğin tuğla duvarlar, ahşap masalar ve kırmızı deri koltuklardan oluşan bir mekan, güçlü mavi ışık altında pek işe yaramaz. Gaslight Café gibi bazı tiyatro alanlarında herhangi bir renk jeli kullanılmaz; sahne aydınlatması normal tungstendir, ancak sıcaklık için kısılmıştır.

Aynı bölümdeki başka bir sahneyi farklı ama benzer bir mekanda görsel olarak tekrarlamak istemiyorum.

Örneğin Paris’teki Madame Arthur’s’ta yaptığım barlarda ve gece kulüplerinde tiyatro ışıklarında pembe ve mavi jeller kullanmam açısından iyi dönüşler aldım, çünkü yüzlerde değişen pembe ve mavi ışık cilt tonları üzerinde neredeyse nötr bir etkiye sahiptir. Bazı yönlerden çok rahatlatıcı ve romantik. Yıllar önce, çoğunlukla Broadway tiyatro gösterilerinde çalışan bir yönetmenle bir proje yapmıştım ve bana pembe ve mavinin iyi bir kombinasyon olduğunu söyleyen oydu.

Ayrıca pembe, başından beri Midge Maisel ile ilişkilendirilen bir renktir, bu nedenle genellikle “Maisel Pink” olarak jelin belirli bir tonundan bahsediyoruz.

  • Kamera ve lens tercihlerin hangi markadan yana oldu ve nedeni nedir?

Dijital görüntüye gren eklemek gibi hilelere girmeden klasik film görünümüne sahip bir şey istedik ve ARRI Alexa kameranın bu görünüme en yakını olduğunu hissettim. Şans eseri; Amazon, 4K kameranın kullanılmasını gerektirmek yerine, Alexa’nın bir UHD kaplama için 3.2K modunda kullanılmasına izin verecek şekilde üretim yönergelerini değiştirmişti. New York’ta Panavision en iyi kiralama şirketlerinden biridir, bu nedenle Alexa’lar için Panavision lenslerine bakmak gerekir. Şovun yaratıcılarının soluk bir “vintage” görünüm yaratma konusunda hiçbir istekleri yoktu; karakterin enerjisini ve iyimserliğini yansıtan canlı bir görüntü istediler. Bu yüzden modern bir görünüme sahip olan, ancak aşırı sert olmayan Primo lensleri tercih ettim. Ayrıca, parlak sahne ışıklarında çalıştığımız için, minimum flare ile bu sahneleri kaydettik.

Ayrıca keskinliği biraz azaltmak ve biraz romantizm eklemek için biraz lens difüzyonu kullanmaya karar verdik. Ama aynı zamanda, görüntüyü desatürasyona uğratmadan bir dönem hissi yaratmaya da biraz katkıda bulundu. Zamanın% 80’inden fazlasında # 1/4 Schneider Hollywood Black Magic kullanıyoruz, ancak bazen daha fazla halasyon için kamerayı ışık ampullerine yönlendirdiğimizde, ya da minimum halasyon istediğimizde bunun yerine bir # 1/2 Schneider Black Frost filtresi kullandık, sıcak tonlu pencerelerde, 1 numaralı Tiffen Black Diffusion/FX’e geçtik. Ayrıca zaman zaman Schneider Radiant Soft filtreleri, hatta eski bir # 1/8 Tiffen sis filtresi gibi bazı diğer filtrelerle de çalıştık. Ama ne kullanırsak kullanalım, incelikli olması gerekiyordu.

  • Bazı sahnelerde uzun tek plan çekimler görüyoruz, bizimle paylaşabileceğiniz tüyolar var mı bu konuda? Sahnede gereksiz olan şeyleri kaldırmak veya düzeltmek için post prodüksiyona ne kadar zaman harcadınız?

Sık sık 24 mm Primo ile çekim yapıyoruz, çünkü kamerayı bir Steadicam veya MoVI ile dar alanlarda hareket ettiriyoruz ve kadrajı çok daraltmak istemiyoruz. Bu, içeride çoğu zaman f/2.8’de çalışmamıza rağmen, yeterli miktarda alan derinliğine sahip olduğumuz anlamına gelir. Bazen kalabalık bir restoranda uzun plan sekanslarında çektiğimizde, arka planlar çok rahatsız edici hale geldiğinde, AC’ye bir ND.30 eklettirebilirim, böylece f/2’ye kadar açıp arka planı yumuşatabilirim. Diğer zamanlarda, çok daha fazla ışığa sahip olduğum iç mekanlarda, ön plandaki oyuncunun da tepki verdiği derin arka planda gerçekleşen bir eylem olduğunda, ters yöne gidebilir ve derin bir ayarda çekim yapabilirim.

Görsel efekt süpervizörümüz Lesley Robson-Foster bazen NYC sokak sahnelerinde birinci katın yukarısındaki modern unsurları (klima üniteleri, modern lamba direkleri, güvenlik kameraları vb.) veya kontrol edemediğimiz arka plandaki şeyleri (örneğin geçen şehir otobüsü) çekerken, birkaç kez kamerayı sette bir aynanın yanından geçerken silmek zorunda kaldı. Uzun hareketli çekimlerimizde, bazen olayların telaşında film ışıklarını çerçevenin dışında tutmaya çalışırken, daha sonra bir miktar ışığın silinmesi gerekiyordu.

  • 24mm lensle çalıştığından bahsettin, ışıkları gizlemek ne kadar zordu? ARRI SkyPanel gibi LED ışıklar kullanıyor musunuz, çünkü sahnelerde değişen renkler görüyoruz.

Film ışıklarını kadrajın dışında tutmak çok zordu, bu da zaman zaman bu kadar çok ışıklandırmanın LiteMats’lerle tasarlanmasının sebebidir. Bu harika yeni teknoloji LED’ler pratik bir çözüm sağladı. 

Set dekoratörümüz Ellen Christiansen, bu ışıkların gizlenmesinde epey yardımcı oldu.

Genellikle gece kulübü sahnelerinde, renkli aydınlatma üniteleri kadrajın içindedir, bu nedenle, jelleri olan, periyodu doğru tungsten lambalar olması gerekir, bu da ne kadar fazla renk değişikliği olursa, asmamız gereken daha fazla ünite anlamına gelir. Aydınlatmanın bir kısmı kamera dışından gelebiliyorsa, o zaman çekimdeki renkli jellerle ve tungstenlere uyacak şekilde programlanmış SkyPanel gibi modern RGB LED ışıkları kullandık.

  • Genç sinemacılara bir tavsiye almak istiyorum, kendinizi görüntü yönetmeni olarak nasıl eğitiyorsunuz, ne tür kitaplar okuyorsunuz? Sanat tarihini, felsefesini araştırıyor musunuz ve yeni teknolojiyi öğrenmek için ne kadar zaman harcıyorsunuz?

Az ya da çok kendi kendime öğretmenlik yapıyorum; 26 yaşındayken lisansüstü sinema okuluna girdim, ama o zamana kadar on yıldır kendi filmlerimi çekiyordum. Bu yüzden sinematografi üzerine bulabildiğim her kitabı tam anlamıyla okuyarak kütüphanelerde çok zaman geçirdim. American Cinematographer’ın 1930’ların başlarına kadar her sayısını, ve 1970’lerin her sayısını defalarca yeniden okudum. Ben de sanat tarihi okudum, ancak daha az titizlikle, ama ilham almak için sık sık sanat müzelerini ziyaret etmeye çalışıyorum. Yeni teknolojiye ayak uydurmak, çalışan herhangi bir görüntü yönetmeni için temel bir gerekliliktir, bunun herhangi bir kaçışı yoktur.

  • Teşekkürler David.
YAZAR HAKKINDA
Bari Baykal
baribaykal@gmail.com